Apple, iPhone 13’ü Beklemeden iOS 15 Özelliklerini Göstermeye Başladı

Apple, iPhone‘lardaki İpuçları uygulamasından bir bildirim gönderdi. IOS 15‘in yeniliklerini yayınlayan bu bildirim, kullanıcıları yeni dönemde nelerin beklediğini ortaya koyuyor. Şirket, yeni işletim sistemini 14 Eylül‘deki lansmandan sonra kullanıma sunacak.

ABD merkezli teknoloji devi Apple, tüm hayranlarının beklediği o açıklamayı nihayet yaparak iPhone 13 lansmanını 14 Eylül’de gerçekleştireceğini deklare etti. Bu açıklama, iOS 15‘in nihai tanıtım ve çıkış tarihini de ortaya çıkarmış oldu. Şimdiyse Apple, yaklaşmakta olan mobil işletim sistemiyle alakalı yeni bir adım attı. Tanıtımı beklemeyen şirket, iOS 15’in birtakım özelliklerini göstermeye başladı.

Apple’ın iPhone modellerine sunmuş olduğu İpuçları adlı bir uygulaması var. Bu tatbik, bir iPhone’un bütün özelliklerinin ayrıntılı bir biçimde anlatılmasını sağlıyor. Bazı iPhone sahipleri, bu uygulamadan ilginç bir bildirim aldılar. “iOS 15’teki yenilikleri gör” başlıklı bu bildirim, yaklaşan işletim sisteminin haiz olacağı birtakım özellikleri resmen açıklamış oldu.

 

İşte iOS 15’in Sahip Olacağı Bazı Özellikler

Apple tarafınca gönderilen bildirime dokunan kullanıcılar, yukarıda görmekte olduğunuz küçük bir iOS 15 keşif turuna çıkıyorlar. İşletim sistemi için birkaç sayfalık tanıtım meydana getiren şirket, bu işletim sisteminin sahip olacağı arka plandaki sesi engelleme, Sizinle Paylaşılanlar, Safari’deki sekmeler, Canlı Metinler, sistem dili çevirisi, Odak Modu, bildirim menüsündeki yenilikler ve Haritalar uygulamasındaki yeni özellikleri görüntülenmesine imkan tanıyor.

Apple‘ın iPhone sahiplerine gönderdiği bildirim, iOS 15’in deneyimlenmesiyle alakalı hiç bir detay sunmuyor. Yani kullanıcılar, iOS 15‘in yenilikleriyle alakalı herhangi bir demo çalıştırmıyorlar. Şirket bunun yerine, sadece yaklaşan yeni özelliklerin görüntülerini kullanıcılara sunuyor.

Apple, yeni işletim sistemini genelde iPhone lansmanının hemen sonrasında kullanıma sunuyor. Bu bağlamda iPhone 13 ailesinin 14 Eylül’de duyurulacağını göz önünde bulundurursak, işletim sisteminin 14 Eylül gecesi ya da 15 Eylül‘ün ilk saatlerinde kullanıma sunulacağını rahatça söyleyebiliriz.