Apple Ve Epic Games Davası Sonuçlandı!

Yargıç Yvonne Gonzalez Rogers, Cuma sabahı Epic Games ve Apple içinde olan davada kalıcı bir karar çıkararak Apple’ın App Store kurallarına yeni engellemeler getirdi ve aylarca süren yasal savaşı bir sonuca bağladı.

Yeni düzene bakılırsa Apple, geliştiricilerin, tatbik içi satın alma ve müşterilerden gönüllü olarak edinilen iletişim detayları vesilesiyle müşterilerle yazışma kurmanın yanı sıra, uygulamalarına ve meta verilere, dış bağlantılarına veya müşterileri satın alma mekanizmalarına yönlendiren öteki harekete geçirici mesajlara eklemelerini yasaklamaktan kalıcı olarak kısıtlanmıştır.

Yani tatbik geliştiricileri Apple’ın ödeme yöntemi dışında kendi ödeme yöntemlerini kullanıcılara sunabilecek. Aksi bir olay gerçekleşmez ise bu değişikliğin 90 gün içinde yürürlüğe girmesi gerekecek.

Ayrı bir kararda mahkeme, Epic Games’in Fortnite uygulamasında alternatif ödeme sistemini uyguladığında Apple ile olan sözleşmesini ihlal ettiğini doğruladı. Sonuç olarak, Epic, uygulamadan bu yana sistem vasıtasıyla toplanan bütün gelirin yüzde 30’unu Apple’a ödemek zorunda. Bu, 3,5 milyon dolardan fazla bir miktar.

Epic, mahkeme kararına itiraz edecek!

Mahkemenin kararından memnun kalmayan Epic Games, sonuca itiraz edeceğini deklare etti.
Epic CEO’su Tim Sweeney, Twitter’da hayal kırıklığını dile getirdi. Sweeney, “Bugünün sonucu, geliştiriciler veya tüketiciler için bir zafer değil” dedi. “Epic, bir milyar tüketici için tatbik içi ödeme şekilleri ve uygulama mağazaları içinde adil rekabet için savaşıyor.

Bunun nedenini düşlemek zor değil: Epic Games, her bakımdan kaybetmiş gibi gözüküyor. Apple, kullanıcıların uygulamaları yandan yüklemesine yada diğer tatbik mağazalarını kabul etmesine yada ücretini yüzde 30’un dibine indirmesine izin vermeye zorlanmayacak.

Sweeney ek olarak, Fortnite’ın App Store’a ne vakit döneceğini Apple’ın değil Epic’in kontrol ettiğini öne sürdü. Elbette Epic Games, Apple daha uygun şartlar sağlayana kadar oyunu durdurmaya karar verebilir, sadece şu anda Epic Games, istese bile Fortnite’ı geri getirme yeteneğine haiz değil.

Aslında şu anda Apple’ın Epic’in Unreal Engine geliştirici hesabını durdurup durdurmayacağını görmek için bekliyoruz. Karar 9 Aralık‘ta yürürlüğe girdiğinde, Apple’ın bunu yapmasını engelleyen bir ihtiyati önlem sonucu da sona erecek.

Apple’ın da temyize gitmek isteyip istemeyeceği belli değil. Şirket, dava sonucunu “büyük bir zafer” olarak nitelendirdi ve “kararın Apple’ın uygulama mağazası iş modelini doğruladığı” söylendi. Ama bu tamamen bir zafer değil. Uygulama geliştiricileri, PayPal ve Stripe gibi uygulama içi ödemelerden vazgeçme kabiliyetine sahipse, Apple milyarlarca dolar kaybedebilir.