Birçok Cihaz USB-C Şarj Kullanmak Zorunda Kalacak

depositphotos_363331270-stock-photo-usb-type-cable-notebook-usb

Bütün telefon üreticilerinin USB-C şarj kullanması gerekebilir

Avrupa Komisyonu, bütün donanım üreticilerinin çoğu cihaz için şarj portu olarak USB-C kullanmaya zorlanacağı yeni bir teklif ortaya koydu. Önerilen standardın arkasındaki sebep ise, tüketicilerin yenilerini satın almak yerine eski cihazlarından şarj kablolarını kullanabilecekleri için e-atığı azaltmaya yardımcı olacak olması. Avrupa Komisyonu, üreticilerin şarj cihazlarını ambalajlarından tamamen çıkarmalarını da önermiş durumda ki çoğu müstahsil bunu esasen oluşturmaya başladı.

 

usb-type-c-iphone-

USB-C şarjının kullanımını hangi cihazlar kapsıyor?

Teklif, akıllı telefonlarda, tabletlerde, kameralarda, kulaklıklarda, taşınabilir hoparlörlerde ve el konsollarında USB-C şarjının kullanımını kapsıyor. Akıllı saatler, kulakiçi kulaklıklar ve fitness takip edenleri ise bundan muaf. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margarethe Vestager teklif hakkındaki şunları söylüyor:

“Avrupalı ​​tüketiciler, çekmecelerinde biriken ahenksiz şarj cihazları yüzünden yeterince uzun zaman hüsrana uğradı. Endüstriye kendi çözümlerini bulması için bolca zaman verdik, şimdi ortak bir şarj aleti için yasal fiil zamanı geldi. Bu, tüketicilerimiz ve muhit için ve yeşil ve dijital hedeflerimiz doğrultusunda mühim bir kazanımdır.”

Sonuçta Avrupa Komisyonu, birleşik süratli şarj teknolojisi uygulamasına sahip USB-C’nin standart olması icap ettiğini belirtti. Şarj cihazının üreticiler tarafından ayrıştırılması gerekirken, kullanıcıların mevcut şarj cihazlarının alakalı kriterleri karşılayıp karşılamadığını değerlendirebilmeleri için şarj performansı ve süratli şarj desteği mevzusunda tüketicilere karşı daha şeffaf olmaları gerekiyor.

Bundan sonrasında mevzuatın Avrupa Parlamentosu’nda oylanması gerekecek ve başarıya ulaşmış olursa yasalaşacak. Böyle bir durumda, donanım üreticilerinin USB-C’yi standart olarak benimsemeleri için 2 yıla kadar süreleri olacak. Mevzuatın en fazlaca iPhone’lar şeklinde Apple cihazlarını etkileyecek gibi gözüküyor. Çünkü cihazlar hala tescilli Lightning rabıta noktaları ve kabloları ile birlikte geliyor. Teklif yasalaşırsa, Apple önümüzdeki iki yıl içinde Lightning bağlantısını cihaz portföyündeki USB-C bağlantı noktalarıyla değiştirmek zorunda duracak.

Anasayfaya Dönmek Ve Diğer İçerikleri Görmek İçin Tıklayın