COVID-19 ’a Karşı En Etkili Aşı Hangisi?

covid-19-spike

COVID-19 Koruması Konusunda En Etkili Aşılar Belli Oldu

Amerika Ulusal Sağlık Ajansı, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi  tarafından yapılan yeni aşı çalışmasının sonuçları açıklandı.

Pfizer-BioNTech, Moderna ve J&J ve Janssen aşılarının koruma oranları açıklandı. Buna göre, uzun bir süredir COVID-19 koruması konusunda birbirine yakın giden Moderna ve BioNTech arasındaki fark açılmaya başladı.

Açıklanan rakamlara göre, Moderna‘nın COVID-19 aşısı, Pfizer tarafından geliştirilen BioNTech‘e göre daha etkin koruma sağlıyor.

Araştırma çerçevesinde tüm hastalara iki doz aşı uygulandı. Pfizer-BioNTech hastalık riskini yüzde 88 oranında azaltırken, Moderna yüzde 93 oranında sonuç veriyor. Bunun yanında, ABD menşeli J&J firması ve Janssen ortaklığında geliştirilen aşının koruma oranı yüzde 71′de kaldı.

Covid-19 Hakkında Bilgi İçin Tıklayın.

covid-19

 

Covid-19 a Karşı En etkili aşı Moderna oldu

Araştırma ABD genelinde 18 farklı eyalettten 21 hastane verileri alınarak yapıldı. Yaklaşık 1300 gönüllü üzerinde yapılan testler, şu ana dek hiçbir şekilde aşı olmamış 2300 kişiyle karşılaştırılarak oluşturuldu. CDC‘nin resmi raporu, BioNTech‘in uzun vadede Moderna kadar etkili bir çözüm üretemediğini gösteriyor.

covid-19-asi-biontech

 

 

Son gelen rakamlar doğrultusunda, Amerika Birleşik Devletleri’nde COVID-19’un Alpha, Beta ve Delta varyantlarının da oldukça etkili olmaya başladığı biliniyor. Bu anlamda bu aşılar arasından Moderna‘nın, mutasyona uğramış virüs türlerine karşı korumada daha etkili olması mümkün gözüküyor.

Tüm bunların yanında CDC, geçtiğimiz Nisan ayında Moderna’nın diğer aşılara göre daha fazla yan etkiye sahip olduğunu belirten bir başka rapor daha yayınlamıştı. Pfizer-Biontech’in yüzde 65.4 oranında yan etki gösterdiği hastalarda, Moderna’nın aşısında bu oran yüzde 74‘ü buluyordu. Bu anlamda yapılan her yeni çalışmada farklı veriler ortaya çıkması dikkat çekiyor.

Avrupa Birliği tarafından henüz onaylanmamış olan Çin menşeli aşı Sinovac, ülkemiz genelinde BioNTech ile değiştirilmişti. Buna karşın Moderna‘nın aşısı henüz Türkiye’de mevcut değil.

 

Anasayfaya Dönmek Ve Diğer İçerikleri Görmek İçin Tıklayın