Yeni PlayStation 5 Güncellemesi Performansı Artırıyor

PS5’in son güncellemesi, Control ve Devil May Cry benzer biçimde oyunlarda minik miktarlarda FPS artışı sağlıyor.

Sony, geçtiğimiz hafta Yeni PlayStation 5 konsollar için harici M.2 desteği ve bazı yenilikler sunan büyük bir yazılım güncellemesi yayınlamıştı. Bu güncellemeyle beraber en oldukca öne çıkan konu SSD desteğiydi ve bununla ilgili ayrıntılı bir rehber hazırlamıştık. Ancak görünüşe bakılırsa yeni yamayla birlikte PlayStation 5 ’in performansı da arttı.

Bu performans artışı Digital Foundry tarafınca tesadüfen keşfedildi. Aslında gaye, PlayStation 5 ’in orijinal ve hafifçe sürümünü karşılaştırmaktı ve performansın aslen eski makinede biraz daha iyi olduğu ortaya çıktı.

Gelen bilgilere nazaran Control ve Devil May Cry V Special Edition benzer biçimde oyunlarda kare hızı %3 ile %5 oranında arttı. Testler muhtemelen yalnızca bu oyunlarla yapılmış oldu ve öteki oyunlarda da benzer performans kazançları olabilir.

 

playstation-5-dunya-güncelleme-performansı-artiriyor

Digital Foundry daha sonra bu tutartsızlığın nedenini keşfetti. Eski PS5’ler en son beta firmware sürümünü çalıştırıyordu ve bu da çeşitli oyunlarda küçük performans artışları sağlıyordu. Ek olarak beta üretici yazılımı, tüm PS5 sahipleri için en son güncellemeye dahil edildi,

Bu nedenle şimdi yeni ve eski model PS5’ler tamamen aynı halde çalışıyor. Aradaki performans farkları nispeten küçük olsa da Sony’nin PS5 performansını güncelleme yoluyla değiştirmeye istekli olması ilgi çekici. Bu bağlamda aslına bakarsak performans artışının hangi mevzudan kaynaklandığı tam olarak bilinmiyor ve Sony’nin kasıtlı olarak yapmış olduğu bir şey olmayabilir.

Anasayfaya Dönmek Ve Diğer İçerikleri Görmek İçin Tıklayın