Sosyal Medya

Haberler

Baktıkça Gezgin Olmaya Özendiren Dünyanın En Pahalı 8 Karavanı

mm

Yayınlandı

Tarih:

Baktıkça Gezgin Olmaya Özendiren Dünyanın En Pahalı 8 Karavanı
Seyahat ederken konut konforundan da bırakmak istemeyenlerin imdadına yetişen karavanlar, hakikatinde 1900’lerde sirklerde çalışan bireylerin barınma lüzumunu gidermek için planlanmıştı. Günümüzün en lüks özellikleri ve yüksek maliyetlerine sahip olan 8 karavanı derledik.

Evvelleri bir vasıta tarafından çekilerek ilerleyen karavanlar, daha sonra taşıtlarla entegre hale getirildiler. Rastgele bir taşıta gereksinim dinlemeyen bu karavanlara “motokaravan” adı verilmişti. Motokaravanlar, geçen zaman içinde uzun seyahatlerin olmazsa olmazı haline geldi.

Otomotiv sanayisindeki büyümeye paralel olarak gelişen karavan pazarı, karavan üreticilerinin rakamının çoğalmasıyla beraber rekabetin tavan yaptığı bir pazar haline dönüştü. Motokaravanlarda da yaşanan bu rekabet, işletmelerin tasarımlarında farklı özellikler sunmaları lüzumluluğunu da birliktesi getirdi.

Karavan üreticilerinin hem tasarım hem de performans anlamında sunduğu değişiklikler, motokaravanların zaman içinde daha lüks bir hal almasını sağladı. Bugün dünyanın en zenginlerinin seçim ettiği ultra lüks karavanlar ortaya çıktı.

1. Newmar King Aire / 936.000 $

İnanması efor ama listemizin en ucuz karavanı bütün 936.000 dolar. Lüksün hudutlarını zorlayan 2019 model bu karavanda, teknoloji ve tasarım balanslı biçimde harmanlanmış. Newmar tarafından sunulan 4 farklı temada üretilebilen King Aire, şahane bir cümbüş sisteminin yanında konforuyla dikkat sürükleyen yatak ve koltuklara sahip. King Aire, ayrıca geniş iç mekanıyla da öne çıkıyor.

Vasıtanın iç mekan tasarımının yanında, yol performansı da oldukça iyi. 605 at eforundaki bir Cummins motora sahip olan King Aire, aynı zamanda sürüş güvenlik sistemleriyle donatılmış gidişatta. Şerit ihtar sistemi ve kaza yasaklama sistemi ismi verilen teknolojilerin kullanıldığı karavanda, sürücü koltuğundan karavanın her noktasını hakimiyet etmenizi sağlayan bir tablet de bulunuyor. Şayet siz de Newmar King Aire’yi sevdiyseniz, şahsi özelleştirmelerinizi yaparak kendi karavanınızı oluşturabileceğiniz Newmar’ın fotoğrafı internet sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2. Foretravel IH-45 / 1.3 Milyon $

Daha Önceki bir demiryolu idareyicisi olan Lyle Reed, emekliliğinden sonra kurduğu Foretravel firmasında ürettiği karavanlarıyla isminden laf ettiriyor. Trenlere olan hayranlığından dolayı karavan modellerini “Iron Horse” başka bir deyişle “Demir At” deyiminin kısaltması IH ile adlandıran Reed’in, Foretravel IH-45 adlı karavanı, yolda yaşanan titreşimleri ve yol hengamesini eksiltmek için planlanmış. Suratlarca lüks özelliğe sahip IH-45, geniş bir iç mekana sahip. Ön tarafta bir ana salonu, bir mutfağı ve banyosu bulunan bu lüks karavanın tavan tasarımı da çok şık.

OKU  Legend of Zelda, Doom Reyin Motoru Kullanılarak Modlandı

Tasarımı kadar performansıyla da dikkat sürükleyen karavanın 600 at eforunda bir Cummins motoru bulunuyor. Sürücü koltuğunda cümbüş sistemini idaremek için konumlandırılmış olan ekran, GPS bilgilerini de içinde bulunduruyor.

3. Volkner Mobil Performance II / 1.5 Milyon $

Alman üretici Volkner Mobil tarafından üretilen Performance II modelinin en dikkat sürükleyen özelliği; karavanın alt parçalamasında saklanmış, saklı bir garaja sahip olması. Spor vasıtalar taşımak için böyle bir tasarım yapan firmanın, yolculuk sırasında yolcular ve sürücünün rahatsız olmamaları emeliyle suskun çalışan bir motor kullandığı görülüyor. Ayrıca bu karavanın yapımında Volvo ve Mercedes’deri de takviye alındığı belirtiliyor.

Ferah bir iç mekana sahip karavandaki çağdaş değişler, karavanın oldukça hoş görünmesini sağlıyor. Mutfak, salon, yatak odası ve bütün teçhizatlı cümbüş seti; Performance II karavanını, sanki taşınabilir bir konut haline getiriyor.

4. Newell Coach 1488 / 1.7 Milyon $

14 metreye yakın boyuyla dikkatleri üzerine sürükleyen Newell Coach 1488, iç mekan tasarımıyla sanki bir kral dairesini hatırlıyor. Mermer taban döşemeleri, çift banyosu, geniş yatak odası ve bütün teçhizatlı mutfağı ile uzun seyahatler için yetersizsiz bir tecrübe sunmaya hazır Newell Coach 1488, aynı zamanda bir çamaşır cihazı, bir kurutma cihazı ve iki adet de televizyonu içinde barındırıyor.

Karavanın dış tasarımında, üretici şirket tarafından özel karıştırma usulleri ile oluşturulmuş vasıta boyası dikkat sürüklüyor. Sürücünün konforunun da düşünüldüğü karavanda, ön koltuklar ısıtılabilme ve masaj yapabilme özelliklerine sahip. Sürüş güvenliğini çoğaldırmak için Newell Coach 1488’de sürüş kamerasının yanı gizeme, şerit güvenliğini sağlayacak bir sistem de kullanılıyor. Karavanı hoşlananlar için şahsileştirme ihtimali sunan Newell Coach’un sitesine buraya tıklayarak erişebilir ve şahsileştirmelerinizi yaparak hayalinizdeki karavanı oluşturabilirsiniz.

OKU  Dev Batarya Üreticisi Energizer, MWC 2019’da 26 Yeni Uslu Telefon Tanıtacak

5. Outlaw 2017 Prevost H3-45 / 1.7 Milyon $

Dünya’nın en özel karavanlarından biri olan Prevost H3-45; salon kısmındaki yüksek nitelikli mobilyalarıyla, büyük ekranlı televizyonuyla ve rahatlığıyla ön tasarıya çıkan koltuklarıyla ultra lüks bir tecrübe sunuyor. Buzdolabı, derin dondurucu, fırın, bulaşık cihazı, şarap soğutucusu ve çöp atma birimi gibi teknolojiyle donatılmış bir mutfağa sahip olan Prevost H3-45’in cümbüş sistemi de oldukça iyi.

Kullanıcıların güneş ışığından rahatsız olmamaları için tamamen polarize filtreler ile kaplanmış olan karavanın, dış görünüşü de oldukça alaka çekici. Bağımsız süspansiyon sistemiyle, rahat bir yolculuk vadeden Prevost H3-45’de neredeyse tamamen suskun çalışan bir Volvo D13 motor bulunuyor. Karavanda sürüş güvenliğini sağlayabilmek için, bir hayli elektronik güvenlik sistemi de kullanıcılara sunuluyor.

6. Featherlite Vantare Platinum Plus / 2.5 Milyon $

Featherlite Vantare Platinum Plus, bir konut olsaydı; netlikle lüks bir saray olurdu. İtalyan teni, İnka mermerleri ve Swarovski kristalleri kullanılarak planlanmış bir iç mekana sahip olan karavanın alt kısmında, tıpkı Volkner Mobil Performance II’da olduğu gibi spor vasıtaların taşınabilmesi için saklı bir garaj bulunuyor. İçerisinde bütün teçhizatlı bir mutfak, bir çalışma büroyu, bir yatak odası ve bir salon kapsayan Platinum Plus, Featherlite’in Vantare serisinin en lüks modeli.

Yolculuk sırasında durakladığı her an için üzülebileceğiniz Platinum Plus’ın sürücü kısmında hakikat zamanlı trafik ve hava gidişatı ihtarları veren bir Avic N-2 GPS sistemi bulunuyor. Karavanı satın almak isteyenler için şahsileştirme alternatifi sunan Featherlite Vantare’in internet sitesine, buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

7. The Heat / 2.5 Milyon $

Florida merkezli Anderson Mobile Estates firmayı tarafından planlanan The Heat, 1.200 metrekarelik dev bir kullanım alanı sunuyor. Will Smith’in lüzumlarını karşılamak için özel olarak planlanan karavan, ‘Men in Black 3’, ‘Ali’ ve ‘The Pursuit of Happiness’ film çekimlerinde Will Smith tarafından kullanıldı. Televizyona entegre edilmiş bir makyaj aynası, çalışma büroları, bütün teçhizatlı bir mutfak, 25.000 $’lık bir banyo kapsayan The Heat alternatifi de kullanıcılara sunuluyor.

OKU  Cevabını Herkesin Merak Ettiği Soru: Katlanabilir Telefonlar İçin ÖTV Ödenecek mi?

30 ton ağırlığında, 22 tekerlekli The Heat, neredeyse 30 şahsı aynı anda ağırlayabiliyor. Hidrolik bir sistem aracılığıyla yana ve yukarıya doğru genişleyebilen bir tasarıma sahip olan The Heat, dünya üzerindeki en eksantrik karavan olabilir.

8. Marchi Mobile eleMMent Palazzo Superior / 3.1 Milyon $

Dünyanın en pahalı karavanı Marchi Mobile eleMMent Palazzo Superior, bütün 3.1 miyon dolar bedelinde. Tasarımında motor sporlarından, havacılıktan ve yatçılıktan esin alınan eleMMent Palazzo Superior’un neredeyse tamamı karbon fiber malzemeden üretilmiş. Sky Lounge ismi verilen vasıta sahibine özel olarak planlanan kısım, yolculuk süresince panoramik bir görüntü sunuyor. Karavandaki büyük yatak odasında, İngiliz krallık ailesinin yataklarını üreten ve dünyanın en konforlu yatak üreticisi olarak lanse edilen firmanın mahsulleri kullanılıyor.

13,70 metre uzunluğunda olan eleMMent Palazzo Superior; geniş hayat alanı, bütün teçhizatlı büyük bir mutfak, banyo, iki yatak odası, SPA alanı ve Sky Lounge kısımlarını içinde barındırıyor. 6 silindirli 600 at eforunda bir Volvo motor kapsayan süper karavan, değişik karavanlara göre de %20 yakıt tasarrufu sağlıyor. eleMMent Palazzo Superior hakkındaki değişik tüm ayrıntılara, Türkçe dayanağı da bulunan internet sayfasından erişebilirsiniz.

Dünyanın en pahalı ve en lüks karavanlarını listelediğimiz yazımızın sonuna geldik. Siz bu karavanlardan birini alacak olsanız, hangisini seçim ederdiniz? Yanıtlarınızı yorumlarda bekliyoruz. Karavanlar ve karavan yolculukları hakkında önümüzdeki günlerde paylaşımlara devam edeceğiz. Kaçırmamak için takipte kalın :

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haberler

Android 9.0 Pie Güncellemesini 2019’da Alacak Telefonların Tam Listesi Açıklandı

mm

Yayınlandı

Tarih:

Android 9.0 Pie Güncellemesini 2019’da Alacak Telefonların Tam Listesi Açıklandı

Akıllı telefon üreticileri en yeni cihazlarına güncelleme önceliği verse de eski cihazlar da kademeli olarak yeni Android sürümüne kavuşuyor. Android 9.0 Pie güncellemesini 2019 boyunca cihazlara ulaştırmak için çalışacak üreticiler, genellikle yaşanabilecek gecikmelerden kaynaklı sorunların ortaya çıkmaması adına net bir tarih açıklamıyor.

Bu haberimizde sizler paylaşacağımız tarihlerin birer tahmin olduğunu söylemekte yarar var. Lafı daha fazla uzatmadan gelin hangi cihazların ne zaman Android 9.0 Pie güncellemesine kavuşacağına birlikte bakalım.

Google

Google daha önce hangi cihazların Android 9.0 Pie güncellemesi alacağını açıklamıştı. Pixel serisinden önce Nexus etiketiyle satışa çıkan cihazlara verilen 2 yıl sürüm güncelleme ve 3 yıl güvenlik güncelleme garantisi, 3 yaşını dolduran Nexus 6P ve Nexus 5X için son buluyor. Google’ın güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Pixel 2 ve Pixel 2 XL – Güncellendi. Pixel ve Pixel XL – Güncellendi. Android One programına dahil olan ve Ekim 2017’den sonra satışa çıkan tüm Android cihazlar – Bu yıl içinde güncellenecek.

Samsung

Samsung, her sene 4 üst segment akıllı telefonun tanıtıyor ve bu cihazlara 2-3 yıl boyunca güncelleme desteği sunuyor. Samsung’un daha önceki güncelleme programları incelendiğinde, diğer serilerin ne zaman güncelleme alacağını tahmin etmek çok da zor değil. Samsung’un güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Galaxy S9/S9+ – Güncellendi. Galaxy Note 9 – Güncellendi. Galaxy Note 8 – Güncellendi. Galaxy S8/S8+ – Mart ayında güncellenecek. Galaxy A6/A6+ – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy A7 (2018) – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy A8 (2018)/A8+ (2018)/A8 Star – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy A9 2018 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J2 2018/J2 Core – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J4 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J6+ – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy On7 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy Tab S4 10.5 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J4+ – Mayıs ayında güncellenecek. Galaxy J6 – Mayıs ayında güncellenecek. Galaxy J7 (2017)/J7 Duo/J7 Neo – Temmuz ayında güncellenecek. Galaxy Tab S3 9.7 – Ağustos ayında güncellenecek. Galaxy Tab A 2017 – Ekim ayında güncellenecek. Galaxy Tab A 10.5 – Ekim ayında güncellenecek.

OKU  Cevabını Herkesin Merak Ettiği Soru: Katlanabilir Telefonlar İçin ÖTV Ödenecek mi?

LG

Samsung gibi neredeyse tüm modellerine güncelleme desteği sunan bir diğer marka olan LG, geçtiğimiz günlerde bu yıl için iyi bir işletim sistemi sunabilmek adına güncelleme üzerinde çalışan ekibin biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu açıkladı. LG’nin güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

LG G7 One – Güncellendi. The LG G7 ThinQ – Bu yıl içinde güncellenecek. The LG V30 – Bu yıl içinde güncellenecek. The LG V20 – Bu yıl içinde güncellenecek.

Huawei

Android 9.0 Pie güncellemesinde diğer üreticilerden hızlı davranan Huawei, birçok cihazına EMUI 9.0 güncellemesiyle birlikte Android 9.0 Pie’ı ulaştırdı. Huawei’nin güncelleme almış olan cihazlarını aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

Huawei Mate 10 – Güncellendi. Huawei Mate 10 Pro – Güncellendi. Huawei Mate 10 Porsche Design – Güncellendi. Huawei Mate RS Porsche Design – Güncellendi. Huawei P20 – Güncellendi. Huawei P20 Pro – Güncellendi. Huawei P20 Lite – Bu yıl içinde güncellenecek. Honor 10 – Güncellendi. Honor View 10 – Güncellendi. Honor Play – Güncellendi.

OKU  Dev Batarya Üreticisi Energizer, MWC 2019’da 26 Yeni Uslu Telefon Tanıtacak

Motorola

Motorola, daha önce paylaştığı bir blog yazısıyla güncelleme alacak cihazlarını açıklamıştı. Moto E5, E5 Plus ve E5 Play’in olmadığı listeyi aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Moto Z3 – Güncellendi. Moto Z3 Play – Güncellendi. Moto Z2 Force – Bu yıl içinde güncellenecek. Moto Z2 Play – Bu yıl içinde güncellenecek. Moto X4 – Güncellendi. Moto G6 Plus – Güncellendi. Moto G6 – Güncellendi. Moto G6 Play – Güncellendi.

OnePlus

OnePlus, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla Android 9.0 Pie beta sürümü üzerinde çalıştıklarını ve güncellemelerin yakın zamanda cihazlara ulaşacağını açıklamıştı. OnePlus’ın güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

OnePlus 6 – Güncellendi. OnePlus 5 ve 5T – Güncellendi. OnePlus 3 ve 3T – Bu yıl içinde güncellenecek.

Nokia

HMD Global’dan sonra akıllı telefon piyasasına etkili bir geri dönüş yapan Nokia, güncellemeler konusunda oldukça hızlı davranıyor. Nokia’nın güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

OKU  Legend of Zelda, Doom Reyin Motoru Kullanılarak Modlandı

Nokia 3 ve Nokia 5 – Güncellendi. Nokia 5.1 plus – Güncellendi. Nokia 6 – Güncellendi. Nokia 6.1 – Güncellendi. Nokia 7 Plus – Güncellendi. Nokia 8 – Güncellendi. Nokia 8 Sirocco – Bu yıl içinde güncellenecek.

HTC

Son dönemde satış rakamlarında yaşanan hayal kırıklıklarıyla gündeme gelen HTC, yalnızca 4 cihazına güncelleme desteği sunacak. HTC’nin güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

HTC U11 Life – Güncellendi. HTC U12+ – Bu yıl içinde güncellenecek. HTC U11 – Bu yıl içinde güncellenecek. HTC U11+ – Bu yıl içinde güncellenecek.

Sony

16 Ağustos 2018’de yaptığı açıklamayla güncelleme alacak cihazlarını açıklayan Sony, her zaman olduğu gibi amiral gemilerine öncelik tanıyacak. Sony’nin güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Sony Xperia XZ2 – Güncellendi. Sony Xperia XZ2 Premium – Bu yıl içinde güncellenecek. Sony Xperia XZ2 Compact – Güncellendi. Sony Xperia XZ Premium – Güncellendi. Sony Xperia XZ1 – Güncellendi. Sony Xperia XZ1 Compact – Güncellendi. Sony Xperia XA2 – Bu yıl içinde güncellenecek. Sony Xperia XA2 Ultra – Bu yıl içinde güncellenecek. Sony Xperia XA2 Plus – Bu yıl içinde güncellenecek.

2019 yılında Android 9.0 Pie güncellemesi alacak cihazları sizlerle paylaştığımız yazımızın sonuna geldik. Diğer şirketlerden de güncelleme açıklamaları geldikçe, sizlerle paylaşıyor olacağız. Kaçırmamak için takipte kalın.

Okumaya Devam Et

Haberler

Hayatımızın Önemli Bir Parçası Olan Uyku, Hayvanlar İçin de Bu Kadar Önemli mi?

mm

Yayınlandı

Tarih:

Hayatımızın Önemli Bir Parçası Olan Uyku, Hayvanlar İçin de Bu Kadar Önemli mi?

Köpeklerin, kedilerin, fillerin, yarasaların, bal arılarının, insanların ve hatta diğer birçok canlının ortak bir noktası var: uyku. Hatta bilim insanları henüz uymayan bir canlı bulabilmiş değil. Peki, uyku hayatta kalmak için gerçekten gerekli mi?

Uykusuzluğun yarattığı tehlike

Birçok insan uykunun ne kadar gerekli olduğunu bilir. Bir geceyi uykusuz geçirmek çoğu insanın gününü zorlaştırır. Hatta zayıf uyku düzeninin uzun vadede diyabet ve kalp rahatsızlıklarıyla bağlantılı olduğu biliniyor. Peki, hayvanlarda da böyle bir bağlantı var mı? Onlarda da uyku bu kadar kritik öneme sahip mi?

1890’larda Rusya’daki ilk kadın fizikçilerden olan Marie de Manacéïne uykuyla ilgili araştırmalar yaptı. Manacéïne “Hepimiz yaşamı severiz ve hepimiz olabildiğince uzun yaşamak isteriz ancak buna rağmen hayatımızın üçte birini hatta bazen yarısını uyuyarak geçiririz” dedi. Uykuya olan merakı gayet açık olan Manacéïne, hayvanlar üzerinde bir deney gerçekleştirdi.

OKU  Kök Hücre Mevzusundaki Büyümeyle Tip 1 Diyabetin Rehabilitasyonu İçin Ehemmiyetli Bir Adım Atıldı

Şu an bakıldığında oldukça acımasız gelen bir deney gerçekleştiren fizikçi, köpek yavrularını sürekli uyanık tuttu ve birkaç gün sonra hayvanların uyku yoksunluğundan öldüğünü gözlemledi. İlerleyen yıllarda deneylerini kemirgenler ve hamamböcekleri gibi farklı hayvanlar üzerinde gerçekleştirmeye devam etti ve hepsinde de aynı sonucu aldı. Ancak deneylerin sonucunun uykuyla bağlantısı hâlâ bulunamadı.

Gözlerini dinlendirenler

Tamamen uykusuz kalmak oldukça zararlı, ancak bazı canlılara oldukça kısa süreli uykuların yettiği keşfedildi. Bilim insanlarının söylediklerine göre, uykunun fonksiyonunu tam olarak anlayabilmek için bu hayvanlar oldukça kilit bir rol oynayabilir.

Şubat ayında, Science Advances dergisinde meyve sineklerinin uyku alışkanlıklarına dair bir araştırma yayınlandı. Araştırmanın yazarlarından Giorgio Gilestro “Bazı sineklerin neredeyse hiç uyumadığını fark ettik” açıklamasında bulundu.

OKU  Dev Batarya Üreticisi Energizer, MWC 2019’da 26 Yeni Uslu Telefon Tanıtacak

Gilestro ve çalışma arkadaşları, dişi sineklerin yüzde altısının günde 72 dakikadan daha az uyduğunu fark etti, hatta bir tane dişi sineğin günde 4 dakikadan bile daha az uyduğunu gözlemledi. İlerleyen deneylerde çalışmayı gerçekleştiren ekip, sineklerin yüzde 96’sını uykusuz bırakmış ancak sinekler, köpek yavruları gibi erken ölmemiş hatta normal uyku düzeni olan kontrol grubuyla aynı yaşam ömrüne sahip oldu.

Max Planck Enstitüsü Kuş Bilimi Uzmanı Niels Rattenborg ve çalışma arkadaşları, 2016’da Galapagos Adaları’nda fregat kuşu üzerinde bir deney gerçekleştirdi. Yapılan deneyde kuşların beyinlerdeki elektriksel aktiviteyi ölçmek için kuşlara ufak bir cihaz yerleştirildi. Ölçümlere baktıklarında kuşların bazen okyanus üzerinde süzülürken beyinlerindeki bir lobun uyuduğunu hatta bazen uçtukları sırada beyin loblarının her ikisinin de eş zamanlı olarak uyuduğunu gözlemledi.

OKU  Windows 10’un Yeni Aktüellemesi ile Kullanıcılara Sunacağı En Ehemmiyetli 8 Özellik

Daha şaşırtıcı olan kısım ise fregat kuşlarının ortalama olarak günde sadece 42 dakika uyumaları. Rattenborg, hiç uykuya ihtiyaç duymayan canlı konusunda ise “Her şey mümkün. Ancak kısa süre uyuyan hayvanlar üzerindeki araştırmalara göre hiçbiri tamamen uykusuz değil. Minimum düzeydeki uyku bile oldukça önemli, hatta bu muhteşem az uyuyan hayvanlarda bile geçerli” dedi.

Okumaya Devam Et

Haberler

Dünyanın En Büyük Serbest Açık Kaynak Kod Tesisi Kerala’da Açıldı

mm

Yayınlandı

Tarih:

Dünyanın En Büyük Serbest Açık Kaynak Kod Tesisi Kerala'da Açıldı

Dün, ‘Swatantra’ adlı dünyanın en büyük entegre serbest açık kaynak kod BT (Bilişim Teknolojileri) tesisi açıldı. Indian Web 2 tarafından bildirildiği üzere tesis, 2009 yılında Kerala hükümeti tarafından kurulan Uluslararası Serbest Açık Kaynak Kod Merkezi (ICFOSS) tarafından geliştirildi.

Kuruluşun, Kerala ve dünya çapında FOSS’u yaygınlaştırma amacı bulunuyor. Swatantra, serbest açık kaynaklı bir yazılım eğitim alanına ve bir kuluçka merkezine ev sahipliği yapacak.

Bilmeyenler için tanımlama yapmak gerekirse, kullanıcıların herhangi bir amaç için kısıtlama olmadan programları çalıştırmalarına ve gereksinimlerine göre değiştirmelerine izin veren yazılım “FOSS” olarak adlandırılır. Swatantra’yı kullanarak Kerala hükümeti, bilgiye demokratik erişim ve sürdürülebilir ekonomik gelişme sağlamayı amaçlıyor.

Hindistan Merkez Hükümeti, 2015 Mart ayında tüm e-yönetim sistemleri için FOSS’u kabul etti. FOSS tabanlı sistemler, makul maliyetlerle daha fazla güvenilirlik, şeffaflık ve verimlilik sundukları için dünyada hızla popülerlik kazanıyorlar. Kerala, 2001 yılında FOSS yanlısı bir BT politikası benimsedi ve bunu yapan ilk ülke oldu.

OKU  Windows 10’un Yeni Aktüellemesi ile Kullanıcılara Sunacağı En Ehemmiyetli 8 Özellik

Kerala ayrıca, FOSS’u akademisyenler, şirketler ve devlet içinde istihdam sağlamak için Alternatif Bilgi İşlem ve İstihdam Hareketini Teşvik Derneği’ni (SPACE) kurdu. SPACE, hükümet, akademi, bilişim endüstrisi ve diğer profesyonel sektörlerden üyelerden oluşan bir yapıya sahip. 

Okumaya Devam Et

Popüler