Sosyal Medya

Haberler

Dünyanın En Güçlü Ülkeleri Açıklandı: Türkiye Kaçıncı Sırada?

mm

Yayınlandı

Tarih:

Dünyanın En Güçlü Ülkeleri Açıklandı: Türkiye Kaçıncı Sırada?

Dünya son yıllarda yeni bir çağa doğru ilerliyor. İnternet çağına çok hızlı bir şekilde giren ve daha şimdiden inanılmaz gelişme kaydeden insanlık, bu teknolojiler sayesinde farklı kutuplaşmalara da ayrılıyor. Teknoloji yalnızca insanların yaşam standardını değil, aynı zamanda savaşlarda kullanılmak üzere caydırıcı silahlar ve büyük ekonomik projeleri de destekliyor.

The US News’in hazırladığı listeye göre 2019’un En Güçlü Ülkeleri belli oldu. Ülkelerin siyasi ve mali etkileri, uluslararası alanda söz hakkı, ittifaklar ve elbette ki askeri gücü göz önüne alınarak oluşturulan listede ülkemiz de yer alıyor. Karşınızda 2019’un en güçlü 20 ülkesi:

20: Singapur

Özellikle serbest piyasadaki başarısıyla son yıllarda ekonomik olarak en hızlı yükselen ülkelerden biri olan Singapur, verimli üretimle hızlı bir büyüme kaydediyor.

19: Irak

Geçen sene en güçlü 80 ülke arasına giremeyen Irak, bu sene devasa bir sıçramayla 19. sıraya geldi. Dünya Bankası’nın notlarına göre ham petrol rezervleri ile ekonomisini toparlamaya çalışan Irak, IMF, Arap Birliği ve İslam İş birliği gibi kuruluşlara üye.

18: İtalya

İtalya ekonomisi 2018 yılında büyük sıkıntılar yaşamasına rağmen hala Avrupa’nın güçlü ekonomileri arasında yer alıyor. İtalya’nın ayrıca sanatçı yetiştiren bir ülke olması da ülkenin gücünü artırıyor.

17: Hindistan

Dünyanın en kalabalık 2. ülkesi olan Hindistan, küresel teknolojisi endüstrisinde çok önemli bir rol oynuyor. Ülkenin film endüstrisi fazla gelişmiş durumda. Aynı zamanda son yıllarda çok hızlı bir şekilde sanayileşme gerçekleşiyor.

OKU  İşin Cılkının Çıktığı An: Anthem'in Demosu Bütün 25 GB

16: Türkiye

Türkiye’miz, özellikle konumu ve müttefikleri ile dünyanın en önemli ülkeleri arasında yer alıyor. Avrupa ve Orta Doğu’yu birbirine bağlayan ülkemiz, komşuları ile iyi ilişkiler beslediği gibi, BM ve OECD’nin kurucu üyesiyken NATO’nun da en aktif üyelerinden biri konumunda yer almaktadır.

15: Avustralya

Yaşam kalitesinin son derece yüksek olduğu ülke, bir kıta ülkesi olma durumuyla da dikkat çekmektedir. NATO, BM gibi üst düzey kuruluşlara da üye bir ülkedir.

14: İsviçre

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan İsviçre, yaşam kalitesi bakımından üst sıralarda yer almaktadır. Ayrıca müşterilerin gizliliğini tüm ülkelerden daha fazla önemsediği için bankacılık sektörü de uluslararası pazarda popüler olmuş ve İsviçre’nin daha fazla paraya hükmetmesini sağlamıştır.

13: İran

US News’e göre, İran’ın Ortadoğu’da bulunduğu konumu ve elinde bulundurduğu petrol ve doğal gaz gibi kaynaklar sayesinde güçlü bir ülke olarak gözüküyor.

12: Kanada

Dünyanın ikinci en büyük ülkesi olan Kanada, aynı zamanda beşinci en büyük petrol rezervine de sahiptir. Ülkenin son yıllarda ülkemiz dahil pek çok ülkeden beyin gözü ile kalifiyeli insan alması, ülkenin gücünü önemli ölçüde artırıyor.

11: Birleşik Arap Emirlikleri

BAE, sıralamada geçen yıllara göre düşüş yaşasa da hala sahip olduğu petrol rezervleri ve aşırıya kaçan turistik mekanları ile gücü elinde bulundurmaya devam ediyor.

OKU  Zac Efron'lu Ted Bundy Filminin Hakları Netflix'e Geçti

10: Güney Kore

Samsung, LG gibi teknoloji devlerinin sahibi olan ülke, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olarak kabul ediliyor. Sürekli olarak Kuzey Kore ile olan savaşları, askeri anlamda da gelişmelerini sağlamış.

9: Suudi Arabistan

US News’e göre ‘Ortadoğu Devi’ olarak nitelendirilen Suudi Arabistan, özellikle her yıl Mekke’ye hac için giden turistler ve yerin altındaki milyarlarca metreküplük petrol rezervlerinden para kazanıyor. Ülke ekonomi olarak tatminkar olsa da özellikle insanların özgürlüğü konusunda bazı sıkıntılar yaşanabiliyor.

8: İsrail

Küçük boyutuna rağmen küresel anlamda çok ciddi rol oynadığı bilinen İsrail, dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olmayı başarıyor. Bu gücü, diğer ülkelerin İsrail’in Filistin karşısındaki acımasız politikasına karşı sessiz kalmalarını sağlıyor.

7: Japonya

Dünya üzerinde okuma yazma oranı en gelişmiş ülke konumunda yer alan Japonya, teknik olarak en gelişmiş ülkelerden biri olarak gözüküyor. Ayrıca dünyanın en büyük üçüncü ekonomisine de sahip.

6: Fransa

Dünyanın en eski ülkelerinden biri olan Fransa, bu uzun yaşamı boyunca bilim, politika, ekonomi ve kültürüyle dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olmayı başarıyor.

5: İngiltere

2. Dünya Savaşı’nı da kazanan İngiltere, Avrupa Birliği’nden çıkmaya çalışırken biraz sallantı yaşasa da hâlâ dünyanın en güçlü ekonomik, politik, bilimsel ve kültürel etkiye sahip ülkelerinden biri. Gizli kapılar ardında dönen planların da İngiltere’de yapıldığı düşünüldüğünde, şu an yaşadığımız dünyanın İngiltere’nin istediği dünya olduğunu kabul edebiliriz.

OKU  Çin'in Süper Arabaları Hunharca Kopyalamaya Devam Ettiğini Gösteren Resimler

4: Almanya

AB ülkeleri arasında en büyük nüfusa sahip Almanya, ekonomik olarak da dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olarak kabul ediliyor. Almanya, son dönemde siyasi anlamda zorluk yaşıyor olsa da hala dünya genelinde söz sahibi ülkeler arasında yer alıyor.

3: Çin

Dünyanın en büyük nüfusuna sahip olan Çin, ekonomi anlamında da dünyanın en büyük 2. ekonomisine sahiptir. Dünya Bankası’na göre ekonomisini çok hızlı bir şekilde geliştirmeye devam eden Çin, askeri anlamda da gelişmiş bir ülke olarak dikkat çekiyor.

2: Rusya

Gerek ülke nüfusu gerekse de ekonomi olarak çok güçlü gözükmeyen Rusya, buna rağmen nükleer güç ile donatılmış askeri gücü ile dünyadaki tüm ülkeler için caydırıcı bir güç olmaya devam ediyor. Ayrıca kömür, petrol ve doğalgaz gibi rezervlere sahip ülke, kendi kendine yetebildiği gibi, diğer ülkelerin de enerji ihtiyacını karşılıyor.

1: ABD

Gerek askeri, gerek ekonomi gerekse de popülerlik anlamında dünyanın en güçlü ülkesi yine ABD oldu. Popüler kültürü kontrol altında tutan ülke, şu sıralar kontrolsüz bir başkanın elinde olduğu için daha fazla tehlike saçıyor.

US News’in hazırladığı liste bu şekilde. Listenin yalnızca askeri değil, pek çok etken göz önünde bulundurularak hazırlandığını hatırlatalım.

Haberler

Android 9.0 Pie Güncellemesini 2019’da Alacak Telefonların Tam Listesi Açıklandı

mm

Yayınlandı

Tarih:

Android 9.0 Pie Güncellemesini 2019’da Alacak Telefonların Tam Listesi Açıklandı

Akıllı telefon üreticileri en yeni cihazlarına güncelleme önceliği verse de eski cihazlar da kademeli olarak yeni Android sürümüne kavuşuyor. Android 9.0 Pie güncellemesini 2019 boyunca cihazlara ulaştırmak için çalışacak üreticiler, genellikle yaşanabilecek gecikmelerden kaynaklı sorunların ortaya çıkmaması adına net bir tarih açıklamıyor.

Bu haberimizde sizler paylaşacağımız tarihlerin birer tahmin olduğunu söylemekte yarar var. Lafı daha fazla uzatmadan gelin hangi cihazların ne zaman Android 9.0 Pie güncellemesine kavuşacağına birlikte bakalım.

Google

Google daha önce hangi cihazların Android 9.0 Pie güncellemesi alacağını açıklamıştı. Pixel serisinden önce Nexus etiketiyle satışa çıkan cihazlara verilen 2 yıl sürüm güncelleme ve 3 yıl güvenlik güncelleme garantisi, 3 yaşını dolduran Nexus 6P ve Nexus 5X için son buluyor. Google’ın güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Pixel 2 ve Pixel 2 XL – Güncellendi. Pixel ve Pixel XL – Güncellendi. Android One programına dahil olan ve Ekim 2017’den sonra satışa çıkan tüm Android cihazlar – Bu yıl içinde güncellenecek.

Samsung

Samsung, her sene 4 üst segment akıllı telefonun tanıtıyor ve bu cihazlara 2-3 yıl boyunca güncelleme desteği sunuyor. Samsung’un daha önceki güncelleme programları incelendiğinde, diğer serilerin ne zaman güncelleme alacağını tahmin etmek çok da zor değil. Samsung’un güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Galaxy S9/S9+ – Güncellendi. Galaxy Note 9 – Güncellendi. Galaxy Note 8 – Güncellendi. Galaxy S8/S8+ – Mart ayında güncellenecek. Galaxy A6/A6+ – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy A7 (2018) – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy A8 (2018)/A8+ (2018)/A8 Star – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy A9 2018 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J2 2018/J2 Core – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J4 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J6+ – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy On7 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy Tab S4 10.5 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J4+ – Mayıs ayında güncellenecek. Galaxy J6 – Mayıs ayında güncellenecek. Galaxy J7 (2017)/J7 Duo/J7 Neo – Temmuz ayında güncellenecek. Galaxy Tab S3 9.7 – Ağustos ayında güncellenecek. Galaxy Tab A 2017 – Ekim ayında güncellenecek. Galaxy Tab A 10.5 – Ekim ayında güncellenecek.

OKU  11 Eylül Asıllarını Söyleyeceklerini Söyleyen Hackerların Ne Kadar Bitcoin Topladıkları Belirli Oldu

LG

Samsung gibi neredeyse tüm modellerine güncelleme desteği sunan bir diğer marka olan LG, geçtiğimiz günlerde bu yıl için iyi bir işletim sistemi sunabilmek adına güncelleme üzerinde çalışan ekibin biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu açıkladı. LG’nin güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

LG G7 One – Güncellendi. The LG G7 ThinQ – Bu yıl içinde güncellenecek. The LG V30 – Bu yıl içinde güncellenecek. The LG V20 – Bu yıl içinde güncellenecek.

Huawei

Android 9.0 Pie güncellemesinde diğer üreticilerden hızlı davranan Huawei, birçok cihazına EMUI 9.0 güncellemesiyle birlikte Android 9.0 Pie’ı ulaştırdı. Huawei’nin güncelleme almış olan cihazlarını aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

Huawei Mate 10 – Güncellendi. Huawei Mate 10 Pro – Güncellendi. Huawei Mate 10 Porsche Design – Güncellendi. Huawei Mate RS Porsche Design – Güncellendi. Huawei P20 – Güncellendi. Huawei P20 Pro – Güncellendi. Huawei P20 Lite – Bu yıl içinde güncellenecek. Honor 10 – Güncellendi. Honor View 10 – Güncellendi. Honor Play – Güncellendi.

OKU  TÜİK, Türkiye'nin Mutluluk Oranlarını Söyledi Ciddi Bir Düşüş Var

Motorola

Motorola, daha önce paylaştığı bir blog yazısıyla güncelleme alacak cihazlarını açıklamıştı. Moto E5, E5 Plus ve E5 Play’in olmadığı listeyi aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Moto Z3 – Güncellendi. Moto Z3 Play – Güncellendi. Moto Z2 Force – Bu yıl içinde güncellenecek. Moto Z2 Play – Bu yıl içinde güncellenecek. Moto X4 – Güncellendi. Moto G6 Plus – Güncellendi. Moto G6 – Güncellendi. Moto G6 Play – Güncellendi.

OnePlus

OnePlus, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla Android 9.0 Pie beta sürümü üzerinde çalıştıklarını ve güncellemelerin yakın zamanda cihazlara ulaşacağını açıklamıştı. OnePlus’ın güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

OnePlus 6 – Güncellendi. OnePlus 5 ve 5T – Güncellendi. OnePlus 3 ve 3T – Bu yıl içinde güncellenecek.

Nokia

HMD Global’dan sonra akıllı telefon piyasasına etkili bir geri dönüş yapan Nokia, güncellemeler konusunda oldukça hızlı davranıyor. Nokia’nın güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

OKU  Kaçırmayın: Apple Music, Bugüne Özel 4 Ay Süresince Fiyatsız Oldu

Nokia 3 ve Nokia 5 – Güncellendi. Nokia 5.1 plus – Güncellendi. Nokia 6 – Güncellendi. Nokia 6.1 – Güncellendi. Nokia 7 Plus – Güncellendi. Nokia 8 – Güncellendi. Nokia 8 Sirocco – Bu yıl içinde güncellenecek.

HTC

Son dönemde satış rakamlarında yaşanan hayal kırıklıklarıyla gündeme gelen HTC, yalnızca 4 cihazına güncelleme desteği sunacak. HTC’nin güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

HTC U11 Life – Güncellendi. HTC U12+ – Bu yıl içinde güncellenecek. HTC U11 – Bu yıl içinde güncellenecek. HTC U11+ – Bu yıl içinde güncellenecek.

Sony

16 Ağustos 2018’de yaptığı açıklamayla güncelleme alacak cihazlarını açıklayan Sony, her zaman olduğu gibi amiral gemilerine öncelik tanıyacak. Sony’nin güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Sony Xperia XZ2 – Güncellendi. Sony Xperia XZ2 Premium – Bu yıl içinde güncellenecek. Sony Xperia XZ2 Compact – Güncellendi. Sony Xperia XZ Premium – Güncellendi. Sony Xperia XZ1 – Güncellendi. Sony Xperia XZ1 Compact – Güncellendi. Sony Xperia XA2 – Bu yıl içinde güncellenecek. Sony Xperia XA2 Ultra – Bu yıl içinde güncellenecek. Sony Xperia XA2 Plus – Bu yıl içinde güncellenecek.

2019 yılında Android 9.0 Pie güncellemesi alacak cihazları sizlerle paylaştığımız yazımızın sonuna geldik. Diğer şirketlerden de güncelleme açıklamaları geldikçe, sizlerle paylaşıyor olacağız. Kaçırmamak için takipte kalın.

Okumaya Devam Et

Haberler

Hayatımızın Önemli Bir Parçası Olan Uyku, Hayvanlar İçin de Bu Kadar Önemli mi?

mm

Yayınlandı

Tarih:

Hayatımızın Önemli Bir Parçası Olan Uyku, Hayvanlar İçin de Bu Kadar Önemli mi?

Köpeklerin, kedilerin, fillerin, yarasaların, bal arılarının, insanların ve hatta diğer birçok canlının ortak bir noktası var: uyku. Hatta bilim insanları henüz uymayan bir canlı bulabilmiş değil. Peki, uyku hayatta kalmak için gerçekten gerekli mi?

Uykusuzluğun yarattığı tehlike

Birçok insan uykunun ne kadar gerekli olduğunu bilir. Bir geceyi uykusuz geçirmek çoğu insanın gününü zorlaştırır. Hatta zayıf uyku düzeninin uzun vadede diyabet ve kalp rahatsızlıklarıyla bağlantılı olduğu biliniyor. Peki, hayvanlarda da böyle bir bağlantı var mı? Onlarda da uyku bu kadar kritik öneme sahip mi?

1890’larda Rusya’daki ilk kadın fizikçilerden olan Marie de Manacéïne uykuyla ilgili araştırmalar yaptı. Manacéïne “Hepimiz yaşamı severiz ve hepimiz olabildiğince uzun yaşamak isteriz ancak buna rağmen hayatımızın üçte birini hatta bazen yarısını uyuyarak geçiririz” dedi. Uykuya olan merakı gayet açık olan Manacéïne, hayvanlar üzerinde bir deney gerçekleştirdi.

OKU  Samsung Galaxy S Serisinin 10. Seneyi: İlk Galaxy S’i Anımsayan Var mı?

Şu an bakıldığında oldukça acımasız gelen bir deney gerçekleştiren fizikçi, köpek yavrularını sürekli uyanık tuttu ve birkaç gün sonra hayvanların uyku yoksunluğundan öldüğünü gözlemledi. İlerleyen yıllarda deneylerini kemirgenler ve hamamböcekleri gibi farklı hayvanlar üzerinde gerçekleştirmeye devam etti ve hepsinde de aynı sonucu aldı. Ancak deneylerin sonucunun uykuyla bağlantısı hâlâ bulunamadı.

Gözlerini dinlendirenler

Tamamen uykusuz kalmak oldukça zararlı, ancak bazı canlılara oldukça kısa süreli uykuların yettiği keşfedildi. Bilim insanlarının söylediklerine göre, uykunun fonksiyonunu tam olarak anlayabilmek için bu hayvanlar oldukça kilit bir rol oynayabilir.

Şubat ayında, Science Advances dergisinde meyve sineklerinin uyku alışkanlıklarına dair bir araştırma yayınlandı. Araştırmanın yazarlarından Giorgio Gilestro “Bazı sineklerin neredeyse hiç uyumadığını fark ettik” açıklamasında bulundu.

OKU  TÜİK, Türkiye'nin Mutluluk Oranlarını Söyledi Ciddi Bir Düşüş Var

Gilestro ve çalışma arkadaşları, dişi sineklerin yüzde altısının günde 72 dakikadan daha az uyduğunu fark etti, hatta bir tane dişi sineğin günde 4 dakikadan bile daha az uyduğunu gözlemledi. İlerleyen deneylerde çalışmayı gerçekleştiren ekip, sineklerin yüzde 96’sını uykusuz bırakmış ancak sinekler, köpek yavruları gibi erken ölmemiş hatta normal uyku düzeni olan kontrol grubuyla aynı yaşam ömrüne sahip oldu.

Max Planck Enstitüsü Kuş Bilimi Uzmanı Niels Rattenborg ve çalışma arkadaşları, 2016’da Galapagos Adaları’nda fregat kuşu üzerinde bir deney gerçekleştirdi. Yapılan deneyde kuşların beyinlerdeki elektriksel aktiviteyi ölçmek için kuşlara ufak bir cihaz yerleştirildi. Ölçümlere baktıklarında kuşların bazen okyanus üzerinde süzülürken beyinlerindeki bir lobun uyuduğunu hatta bazen uçtukları sırada beyin loblarının her ikisinin de eş zamanlı olarak uyuduğunu gözlemledi.

OKU  Dünyanın En Sağlıklı Ülkeleri Açıklandı: Türkiye Kaçıncı Sırada?

Daha şaşırtıcı olan kısım ise fregat kuşlarının ortalama olarak günde sadece 42 dakika uyumaları. Rattenborg, hiç uykuya ihtiyaç duymayan canlı konusunda ise “Her şey mümkün. Ancak kısa süre uyuyan hayvanlar üzerindeki araştırmalara göre hiçbiri tamamen uykusuz değil. Minimum düzeydeki uyku bile oldukça önemli, hatta bu muhteşem az uyuyan hayvanlarda bile geçerli” dedi.

Okumaya Devam Et

Haberler

Dünyanın En Büyük Serbest Açık Kaynak Kod Tesisi Kerala’da Açıldı

mm

Yayınlandı

Tarih:

Dünyanın En Büyük Serbest Açık Kaynak Kod Tesisi Kerala'da Açıldı

Dün, ‘Swatantra’ adlı dünyanın en büyük entegre serbest açık kaynak kod BT (Bilişim Teknolojileri) tesisi açıldı. Indian Web 2 tarafından bildirildiği üzere tesis, 2009 yılında Kerala hükümeti tarafından kurulan Uluslararası Serbest Açık Kaynak Kod Merkezi (ICFOSS) tarafından geliştirildi.

Kuruluşun, Kerala ve dünya çapında FOSS’u yaygınlaştırma amacı bulunuyor. Swatantra, serbest açık kaynaklı bir yazılım eğitim alanına ve bir kuluçka merkezine ev sahipliği yapacak.

Bilmeyenler için tanımlama yapmak gerekirse, kullanıcıların herhangi bir amaç için kısıtlama olmadan programları çalıştırmalarına ve gereksinimlerine göre değiştirmelerine izin veren yazılım “FOSS” olarak adlandırılır. Swatantra’yı kullanarak Kerala hükümeti, bilgiye demokratik erişim ve sürdürülebilir ekonomik gelişme sağlamayı amaçlıyor.

Hindistan Merkez Hükümeti, 2015 Mart ayında tüm e-yönetim sistemleri için FOSS’u kabul etti. FOSS tabanlı sistemler, makul maliyetlerle daha fazla güvenilirlik, şeffaflık ve verimlilik sundukları için dünyada hızla popülerlik kazanıyorlar. Kerala, 2001 yılında FOSS yanlısı bir BT politikası benimsedi ve bunu yapan ilk ülke oldu.

OKU  Mavi Balina Kurbanı 13 Yaşındaki Muhakkağa, Oyunu Annesinin Telefonundan Oynamış

Kerala ayrıca, FOSS’u akademisyenler, şirketler ve devlet içinde istihdam sağlamak için Alternatif Bilgi İşlem ve İstihdam Hareketini Teşvik Derneği’ni (SPACE) kurdu. SPACE, hükümet, akademi, bilişim endüstrisi ve diğer profesyonel sektörlerden üyelerden oluşan bir yapıya sahip. 

Okumaya Devam Et

Popüler