Sosyal Medya

Haberler

Hafıza İle Alakalı Çoğu Bireyin Öğrenmediği 7 Garip Şey

mm

Yayınlandı

Tarih:

Hafıza İle Alakalı Çoğu Bireyin Öğrenmediği 7 Garip Şey
İnsan beyni oldukça enteresan bir biçimde çalışıyor. Belleğimizin bazı özellikleri ise bilindiğinde insanı oldukça afallatıyor.

“İnsan beyni onu kavrayabileceğimiz kadar kolay olsaydı, biz onu kavrayamayacak kadar kadar ablavut olurduk.” -Jostein GAARDER

“Hafıza olmadan, kültür olmaz. Hafıza olmadan, uygarlık olmaz, cemiyet olmaz, gelecek olmaz.” -Elie Wiesel

Bilim insanları senelerdir beynin çalışmasını inceliyorlar. Hakikatinde beyin üzerine çalışmalar asırlar evveline dayanıyor. Aradan geçen vakitte evvel “kafamızdaki afaki uzuv” olmadığı anlaşılan gerçekten de Ortaçağ’da böyle bir inanış vardı. sonra da hakettiği bedeli görmeye başlayan beynimiz ve belleğimiz hakkında pek çok enteresan reel de ortaya çıkarıldı.

1- Sahte İlk Hatıralar

Çok özel hadiseler dışında, insan belleği şuurun yaradılışı ile başlıyor. Bu sebeple de insanların andırdıkları ilk anıları 2 yaşından katlanıyor. Yapılan araştırmalara göre, en daha önceki anılarının 9-12 aylık oldukları yarıyıla ait olduğunu söyleyen insanlar, sahte hatıralara sahipler. Bu gidişatın nedenleri ise azıcık karmaşık. Nostalji hissi, şahsiyet gelişim süreci gibi etkenler bu tesirin yaradılışında ehemmiyetli. Bu arada araştırmada insanlar ilk hatıralarının kurgusal olduğu hakikatinden ise oldukça rahatsız olmuşlar. Birisi “İlk doğum günümü andırıyorum” dediğinde muhtemelen kurgusal bir hatırayı anlatacaktır.

2- Tam İnterneti Belleğe Yüklemek Olası

En azından teorik olarak. İnsan beyniyle eşliklere sahip olan fare beyninden yola çıkılarak yapılan araştırmalarda, insan beyninin 1 petabyte kadar bilgiyi gizleyebildiği ve tek nöronun bir bilgiyi 26 değişik biçimde kaydolabildiği ortaya çıktı. 1 Petabyte, alt yukarıya internetteki tam içeriğe denk bilgi demek. İmtihanlarda ilk yerli roman sorulduğunda andıramamamız ise mukadderatın bir işvesi. İlk yerli roman olarak Şemsettin Sami’nin Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat’ı kabul edilir. Belleğimizdeki kadar bilgiyi işleyebilen bir bilgisayarımız olsaydı, ona elektrik yetiştirebilmek için bir de nükleer santrale gereksinim dinlerdik.

OKU  Suskunluk, İnsan Sıhhatini ve Hayat Niteliğini Ehemmiyetli Derecede İyileştiriyor

3- Epigenetik Gizem

Epigenetik alanında yapılan çalışmalarda, babanın hatıralarının çocuklara geçtiği zannediliyor. Babanın yediği şeyler ya da maruz kaldığı etrafsal etkenler, çocuklara jenerasyonlar boyu aktarılıyor. Bu babadan gelen “hayat belleği”, insanlarda ve hayvanlarda yapılan pek çok deneyde de kanıtlandı.

2018 senesinde, bir yuvarlak solucan spreminden alınan misalde, epigenetik bilginin taşındığı histon koliler bulundu. Bu bulgu tek başına tam sistemi söylemese de en azından bu yolda atılmış ehemmiyetli bir adım.

4- Bir Şeyi Andırmanız mı Gerekli? Çizin.

Bir şeyi anımsamanın en basit yolu olarak, değişik bilme ve hafıza tekniklerini tetikleyen çizme usulü öneriliyor. Kanadalı analistlerin yaptığı deneyler de bu aslı ortaya koydu. Derslerde ya da sunumlarda bunalıp karalama yapıyorsanız, anlatılanlara dair karalamalar yapmanız verimli olabilir.

5- Matematik Travması Diye Bir Şey Var

Matematik suallerini çözmekte pek çok birey zorlanıyor. Bunun nedeni, insanların matematikten korkması ve yanlış eğitim biçimi olarak gösteriliyor. Fobi insan belleğini kilitliyor. Bu fobiyi geride vazgeçmek, matematik performansını çoğaldırıyor. Bunun için de matematikte süratli harekât yapmak yerine konseptleri kavramak nasihat ediliyor.

OKU  Google, Microsoft'un Dijital Asistanı Cortana'yı Artık Rakip Olarak Görmüyor

Hakikatinde bu fobiyi ortadan kaldırınca insanların daha basit harekât yaptığını gösteren misaller var. Sosyal medyada sık sık muz+muz+muz=30, muz+elma+armut=20, elma+armut+armut=14 ise elma+elma+elma=? biçiminde sualler görülüyor ve herkes bu suallere yanıt veriyor. Bunu eşitlik haline getirince ise insanlar “Ağabey ben o kadar kavramam matematikten” diyerek yanıt vermekten sakınıyor. Matematik korkulacak bir şey değil.

5- Anti-Hafıza

Belleğimizdeki tam bilgileri çok net bir biçimde andırabiliyor olsak, yemek için pirinci suya koyup koymadığımız ya da otomobili nereye park ettiğimiz gibi yeni bilgileri anımsayamazdık. 2016 senesinde yapılan bir araştırma, anti belleğin varlığını ortaya koydu. Belleğimiz esasta iki nöron tipinin balansta çalışmasıyla bilgileri kaydoluyor. Bunlardan ilki bilgi geldiğinde fazla heyecanlanan nöronlar, öbürü de onları serinkanlılaştıran nöronlar. Yapılan deneylerde, bu anti hafıza nöronları, coşkulu nöronların bütün aksi desenlere sahip akımlar yaratıyor. Böylece bilgiyi bastırıyorlar silmiyorlar, belleğe gizliyorlar. Bir de coşkulu nöronların aşırılığı süper belleğe yol açmıyor, şizofreni ve sara ve otizm gibi meselelerle ilişkilendiriliyor.

6- Prostetik Hafıza

Sıhhatli ve canlı bir insan beynine elektrotlar takılması mevzusunda çok ciddi etik yasaklar var. 2018 senesinde bilim insanları, sara krizlerinden kurtulmak için beynine elektrotlar takılmasını kabul etmiş olan 15 hasta ile çalışma fırsatı tuttular. Cerrahi müdahale ile yerleştirilen bu elektrotlar hakikatinde rehabilitasyon sürecinin bir parçası olsalar da gönüllü olan hastalar, bilim insanlarının çalışmalar yapmalarına izin verdiler.

OKU  En Popüler 20 Android Telefonun SAR Kıymeti

Gelecekte kullanılacak olan implantların geliştirilmesini kasteden çalışmalarda, beyin etkinliklerini kaydolan tahlilciler, çıkarttıkları şahsa özel beyin haritalarını kullanarak kısa süreli belleği %35 oranında kuvvetlendirmeyi muvaffak oldular. Böylece prostetik hafıza mevzusunda ehemmiyetli bir adım atılmış oldu.

7- Alzheimer’ın Çözümü Yakın

Alzheimer hastalığının bir rehabilitasyonu yok ve şu anda 50 milyondan fazla insanın yaşamını mahvediyor. 2015 senesinde Alzheimer hastalığının rehabilitasyonu için ehemmiyetli bir adım atıldı.

Alzheimer hastalığında plak eşi, patojenlerden kaynaklı bir yapı beyin hücreleri arasındaki etkileşimin yolunu kesiyor. Bu sebeple de beyin işlevleri ve hafıza gitgide daha da çok zayıflıyor.

Farelerde yapılan deneyde, aynı meseleden muzdarip olan bu minik canlıların rehabilitasyonu %75 oranında zaferli oldu. Bu da hastalığın nasıl ele alınması gerektiği ve nasıl rehabilitasyon edilebileceği mevzusunda bir yaklaşım ortaya koyuyor. Farelerin %75’înde hafıza ve beyin işlevlerinin tamamen geri gelmesini sağlayan bu rehabilitasyon, beyin dokusuna da hasar vermiyor. Odaklı terapetik ultrason ismi verilen bu usulde beyne sevk edilen ses dalgaları, beyin-kan bariyerini zarifçe genişletiyor. Genişleyen bariyerde bulunan atık arınma hücreleri, patojenleri ortadan kaldırıyor.

Kaynak : http://listverse.com/2019/01/25/10-weird-things-you-did-anekdot-know-about-memory/

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haberler

Android 9.0 Pie Güncellemesini 2019’da Alacak Telefonların Tam Listesi Açıklandı

mm

Yayınlandı

Tarih:

Android 9.0 Pie Güncellemesini 2019’da Alacak Telefonların Tam Listesi Açıklandı

Akıllı telefon üreticileri en yeni cihazlarına güncelleme önceliği verse de eski cihazlar da kademeli olarak yeni Android sürümüne kavuşuyor. Android 9.0 Pie güncellemesini 2019 boyunca cihazlara ulaştırmak için çalışacak üreticiler, genellikle yaşanabilecek gecikmelerden kaynaklı sorunların ortaya çıkmaması adına net bir tarih açıklamıyor.

Bu haberimizde sizler paylaşacağımız tarihlerin birer tahmin olduğunu söylemekte yarar var. Lafı daha fazla uzatmadan gelin hangi cihazların ne zaman Android 9.0 Pie güncellemesine kavuşacağına birlikte bakalım.

Google

Google daha önce hangi cihazların Android 9.0 Pie güncellemesi alacağını açıklamıştı. Pixel serisinden önce Nexus etiketiyle satışa çıkan cihazlara verilen 2 yıl sürüm güncelleme ve 3 yıl güvenlik güncelleme garantisi, 3 yaşını dolduran Nexus 6P ve Nexus 5X için son buluyor. Google’ın güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Pixel 2 ve Pixel 2 XL – Güncellendi. Pixel ve Pixel XL – Güncellendi. Android One programına dahil olan ve Ekim 2017’den sonra satışa çıkan tüm Android cihazlar – Bu yıl içinde güncellenecek.

Samsung

Samsung, her sene 4 üst segment akıllı telefonun tanıtıyor ve bu cihazlara 2-3 yıl boyunca güncelleme desteği sunuyor. Samsung’un daha önceki güncelleme programları incelendiğinde, diğer serilerin ne zaman güncelleme alacağını tahmin etmek çok da zor değil. Samsung’un güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Galaxy S9/S9+ – Güncellendi. Galaxy Note 9 – Güncellendi. Galaxy Note 8 – Güncellendi. Galaxy S8/S8+ – Mart ayında güncellenecek. Galaxy A6/A6+ – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy A7 (2018) – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy A8 (2018)/A8+ (2018)/A8 Star – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy A9 2018 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J2 2018/J2 Core – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J4 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J6+ – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy On7 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy Tab S4 10.5 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J4+ – Mayıs ayında güncellenecek. Galaxy J6 – Mayıs ayında güncellenecek. Galaxy J7 (2017)/J7 Duo/J7 Neo – Temmuz ayında güncellenecek. Galaxy Tab S3 9.7 – Ağustos ayında güncellenecek. Galaxy Tab A 2017 – Ekim ayında güncellenecek. Galaxy Tab A 10.5 – Ekim ayında güncellenecek.

OKU  En Popüler 20 Android Telefonun SAR Kıymeti

LG

Samsung gibi neredeyse tüm modellerine güncelleme desteği sunan bir diğer marka olan LG, geçtiğimiz günlerde bu yıl için iyi bir işletim sistemi sunabilmek adına güncelleme üzerinde çalışan ekibin biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu açıkladı. LG’nin güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

LG G7 One – Güncellendi. The LG G7 ThinQ – Bu yıl içinde güncellenecek. The LG V30 – Bu yıl içinde güncellenecek. The LG V20 – Bu yıl içinde güncellenecek.

Huawei

Android 9.0 Pie güncellemesinde diğer üreticilerden hızlı davranan Huawei, birçok cihazına EMUI 9.0 güncellemesiyle birlikte Android 9.0 Pie’ı ulaştırdı. Huawei’nin güncelleme almış olan cihazlarını aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

Huawei Mate 10 – Güncellendi. Huawei Mate 10 Pro – Güncellendi. Huawei Mate 10 Porsche Design – Güncellendi. Huawei Mate RS Porsche Design – Güncellendi. Huawei P20 – Güncellendi. Huawei P20 Pro – Güncellendi. Huawei P20 Lite – Bu yıl içinde güncellenecek. Honor 10 – Güncellendi. Honor View 10 – Güncellendi. Honor Play – Güncellendi.

OKU  Steve Wozniak: "Tüm Bitcoinlerimi 20 Bin Dolarken Sattım"

Motorola

Motorola, daha önce paylaştığı bir blog yazısıyla güncelleme alacak cihazlarını açıklamıştı. Moto E5, E5 Plus ve E5 Play’in olmadığı listeyi aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Moto Z3 – Güncellendi. Moto Z3 Play – Güncellendi. Moto Z2 Force – Bu yıl içinde güncellenecek. Moto Z2 Play – Bu yıl içinde güncellenecek. Moto X4 – Güncellendi. Moto G6 Plus – Güncellendi. Moto G6 – Güncellendi. Moto G6 Play – Güncellendi.

OnePlus

OnePlus, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla Android 9.0 Pie beta sürümü üzerinde çalıştıklarını ve güncellemelerin yakın zamanda cihazlara ulaşacağını açıklamıştı. OnePlus’ın güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

OnePlus 6 – Güncellendi. OnePlus 5 ve 5T – Güncellendi. OnePlus 3 ve 3T – Bu yıl içinde güncellenecek.

Nokia

HMD Global’dan sonra akıllı telefon piyasasına etkili bir geri dönüş yapan Nokia, güncellemeler konusunda oldukça hızlı davranıyor. Nokia’nın güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

OKU  En Çok Kullanılan İşletim Sistemi Yarışında Windows 10 Arayı Açıyor

Nokia 3 ve Nokia 5 – Güncellendi. Nokia 5.1 plus – Güncellendi. Nokia 6 – Güncellendi. Nokia 6.1 – Güncellendi. Nokia 7 Plus – Güncellendi. Nokia 8 – Güncellendi. Nokia 8 Sirocco – Bu yıl içinde güncellenecek.

HTC

Son dönemde satış rakamlarında yaşanan hayal kırıklıklarıyla gündeme gelen HTC, yalnızca 4 cihazına güncelleme desteği sunacak. HTC’nin güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

HTC U11 Life – Güncellendi. HTC U12+ – Bu yıl içinde güncellenecek. HTC U11 – Bu yıl içinde güncellenecek. HTC U11+ – Bu yıl içinde güncellenecek.

Sony

16 Ağustos 2018’de yaptığı açıklamayla güncelleme alacak cihazlarını açıklayan Sony, her zaman olduğu gibi amiral gemilerine öncelik tanıyacak. Sony’nin güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Sony Xperia XZ2 – Güncellendi. Sony Xperia XZ2 Premium – Bu yıl içinde güncellenecek. Sony Xperia XZ2 Compact – Güncellendi. Sony Xperia XZ Premium – Güncellendi. Sony Xperia XZ1 – Güncellendi. Sony Xperia XZ1 Compact – Güncellendi. Sony Xperia XA2 – Bu yıl içinde güncellenecek. Sony Xperia XA2 Ultra – Bu yıl içinde güncellenecek. Sony Xperia XA2 Plus – Bu yıl içinde güncellenecek.

2019 yılında Android 9.0 Pie güncellemesi alacak cihazları sizlerle paylaştığımız yazımızın sonuna geldik. Diğer şirketlerden de güncelleme açıklamaları geldikçe, sizlerle paylaşıyor olacağız. Kaçırmamak için takipte kalın.

Okumaya Devam Et

Haberler

Hayatımızın Önemli Bir Parçası Olan Uyku, Hayvanlar İçin de Bu Kadar Önemli mi?

mm

Yayınlandı

Tarih:

Hayatımızın Önemli Bir Parçası Olan Uyku, Hayvanlar İçin de Bu Kadar Önemli mi?

Köpeklerin, kedilerin, fillerin, yarasaların, bal arılarının, insanların ve hatta diğer birçok canlının ortak bir noktası var: uyku. Hatta bilim insanları henüz uymayan bir canlı bulabilmiş değil. Peki, uyku hayatta kalmak için gerçekten gerekli mi?

Uykusuzluğun yarattığı tehlike

Birçok insan uykunun ne kadar gerekli olduğunu bilir. Bir geceyi uykusuz geçirmek çoğu insanın gününü zorlaştırır. Hatta zayıf uyku düzeninin uzun vadede diyabet ve kalp rahatsızlıklarıyla bağlantılı olduğu biliniyor. Peki, hayvanlarda da böyle bir bağlantı var mı? Onlarda da uyku bu kadar kritik öneme sahip mi?

1890’larda Rusya’daki ilk kadın fizikçilerden olan Marie de Manacéïne uykuyla ilgili araştırmalar yaptı. Manacéïne “Hepimiz yaşamı severiz ve hepimiz olabildiğince uzun yaşamak isteriz ancak buna rağmen hayatımızın üçte birini hatta bazen yarısını uyuyarak geçiririz” dedi. Uykuya olan merakı gayet açık olan Manacéïne, hayvanlar üzerinde bir deney gerçekleştirdi.

OKU  En Popüler 20 Android Telefonun SAR Kıymeti

Şu an bakıldığında oldukça acımasız gelen bir deney gerçekleştiren fizikçi, köpek yavrularını sürekli uyanık tuttu ve birkaç gün sonra hayvanların uyku yoksunluğundan öldüğünü gözlemledi. İlerleyen yıllarda deneylerini kemirgenler ve hamamböcekleri gibi farklı hayvanlar üzerinde gerçekleştirmeye devam etti ve hepsinde de aynı sonucu aldı. Ancak deneylerin sonucunun uykuyla bağlantısı hâlâ bulunamadı.

Gözlerini dinlendirenler

Tamamen uykusuz kalmak oldukça zararlı, ancak bazı canlılara oldukça kısa süreli uykuların yettiği keşfedildi. Bilim insanlarının söylediklerine göre, uykunun fonksiyonunu tam olarak anlayabilmek için bu hayvanlar oldukça kilit bir rol oynayabilir.

Şubat ayında, Science Advances dergisinde meyve sineklerinin uyku alışkanlıklarına dair bir araştırma yayınlandı. Araştırmanın yazarlarından Giorgio Gilestro “Bazı sineklerin neredeyse hiç uyumadığını fark ettik” açıklamasında bulundu.

OKU  Artık Windows 7'ye ve Aktüellemelere Para Vermemeniz İçin 3 Neden

Gilestro ve çalışma arkadaşları, dişi sineklerin yüzde altısının günde 72 dakikadan daha az uyduğunu fark etti, hatta bir tane dişi sineğin günde 4 dakikadan bile daha az uyduğunu gözlemledi. İlerleyen deneylerde çalışmayı gerçekleştiren ekip, sineklerin yüzde 96’sını uykusuz bırakmış ancak sinekler, köpek yavruları gibi erken ölmemiş hatta normal uyku düzeni olan kontrol grubuyla aynı yaşam ömrüne sahip oldu.

Max Planck Enstitüsü Kuş Bilimi Uzmanı Niels Rattenborg ve çalışma arkadaşları, 2016’da Galapagos Adaları’nda fregat kuşu üzerinde bir deney gerçekleştirdi. Yapılan deneyde kuşların beyinlerdeki elektriksel aktiviteyi ölçmek için kuşlara ufak bir cihaz yerleştirildi. Ölçümlere baktıklarında kuşların bazen okyanus üzerinde süzülürken beyinlerindeki bir lobun uyuduğunu hatta bazen uçtukları sırada beyin loblarının her ikisinin de eş zamanlı olarak uyuduğunu gözlemledi.

OKU  İnternet Dolandırıcılarının Yeni Usulü: Hayvan Sahiplendirme

Daha şaşırtıcı olan kısım ise fregat kuşlarının ortalama olarak günde sadece 42 dakika uyumaları. Rattenborg, hiç uykuya ihtiyaç duymayan canlı konusunda ise “Her şey mümkün. Ancak kısa süre uyuyan hayvanlar üzerindeki araştırmalara göre hiçbiri tamamen uykusuz değil. Minimum düzeydeki uyku bile oldukça önemli, hatta bu muhteşem az uyuyan hayvanlarda bile geçerli” dedi.

Okumaya Devam Et

Haberler

Dünyanın En Büyük Serbest Açık Kaynak Kod Tesisi Kerala’da Açıldı

mm

Yayınlandı

Tarih:

Dünyanın En Büyük Serbest Açık Kaynak Kod Tesisi Kerala'da Açıldı

Dün, ‘Swatantra’ adlı dünyanın en büyük entegre serbest açık kaynak kod BT (Bilişim Teknolojileri) tesisi açıldı. Indian Web 2 tarafından bildirildiği üzere tesis, 2009 yılında Kerala hükümeti tarafından kurulan Uluslararası Serbest Açık Kaynak Kod Merkezi (ICFOSS) tarafından geliştirildi.

Kuruluşun, Kerala ve dünya çapında FOSS’u yaygınlaştırma amacı bulunuyor. Swatantra, serbest açık kaynaklı bir yazılım eğitim alanına ve bir kuluçka merkezine ev sahipliği yapacak.

Bilmeyenler için tanımlama yapmak gerekirse, kullanıcıların herhangi bir amaç için kısıtlama olmadan programları çalıştırmalarına ve gereksinimlerine göre değiştirmelerine izin veren yazılım “FOSS” olarak adlandırılır. Swatantra’yı kullanarak Kerala hükümeti, bilgiye demokratik erişim ve sürdürülebilir ekonomik gelişme sağlamayı amaçlıyor.

Hindistan Merkez Hükümeti, 2015 Mart ayında tüm e-yönetim sistemleri için FOSS’u kabul etti. FOSS tabanlı sistemler, makul maliyetlerle daha fazla güvenilirlik, şeffaflık ve verimlilik sundukları için dünyada hızla popülerlik kazanıyorlar. Kerala, 2001 yılında FOSS yanlısı bir BT politikası benimsedi ve bunu yapan ilk ülke oldu.

OKU  Cinsel Hamle Dosyasıyla Başı Tasada Olan Ronaldo, FIFA 19'un Kapağından Silindi

Kerala ayrıca, FOSS’u akademisyenler, şirketler ve devlet içinde istihdam sağlamak için Alternatif Bilgi İşlem ve İstihdam Hareketini Teşvik Derneği’ni (SPACE) kurdu. SPACE, hükümet, akademi, bilişim endüstrisi ve diğer profesyonel sektörlerden üyelerden oluşan bir yapıya sahip. 

Okumaya Devam Et

Popüler