Sosyal Medya

Haberler

İnsanlar Neden Düğmelere Basma Mevzusunda Bu Kadar Takıntılı?

mm

Yayınlandı

Tarih:

İnsanlar Neden Düğmelere Basma Mevzusunda Bu Kadar Takıntılı?
Düğmeler insan yaşamında ehemmiyetli bir yer kaplıyor. Onları nasıl kullanacağımız da bizim karakter özelliklerimizle, eğitim seviyemizle, kavrayışımızla kısacası her türlü özelliğimizle ilgili. Işığı açıp kapattığınız düğmeye hiç bu açıdan bakmış mıydınız?

Her gün, dünyada pek çok insan bazen kahve yapmak için, bazen televizyondaki bir kanalı değiştirmek için bazen de sosyal medyada bir şeyleri sevmek için düğmelere basıyor. Peki, insanlar neden düğmelere basıyor veya basmak istiyor? MIT’den Massachussetts Instute of Technology Profesör Rachel Plotnik, bütün 7 yıl bu mevzuyu incelemiş ve bu mevzu hakkında bir kitap Power Button: A History of Pleasure, Panic and the Politics of Pushing yazmış. Kitabın ana başlıkları şu biçimde;

Düğmeleri Kullanmak Gerçeğinde O Kadar Kolay Değil

19. yy sonlarına doğru, Eastman Kodak Şirketi, düğmeye basarak resim sürükleyen resim aygıtları satmaya başladı. Sloganı da “Siz düğmeye basın, gerisini biz hallederiz.” biçimindeydi ve çok güç bir şey olmadığını düşünüyorlardı. Bugün herkesin hobi olarak yaptığı acemi resimciliğin esası o gün atıldı.

OKU  Samsung'un Yeni Android Go'lu Telefonu Geekbench'te Ortaya Çıktı

Hiç asansöre bindikten sonra gideceğiniz katın düğmesine basıp, sonra da asansör kapısını kapatma düğmesine kerelerce bastığınız oldu mu? Acaba kapanacak mı diye sorduğunuz? Ya da karşıdan karşıya geçmek için yaya geçidindeki düğmeye bastığınız oldu mu? Genelde bu düğmeler siz istediğiniz zaman pek çalışmazlar.

Kaptanları ve DJ’leri düşünün. Düğmeye veya düğmelere basmak daha güç geliyor. Hatta düğmeye basmak için eğitim dahi gerekiyor.

Düğmeler Tüketimi Teşvik Eder

İlk ortaya çıkan düğmeler, para attığınız zaman size bir şeyler veren otomatlarda kullanıldı.

20. yy’a girerken üreticiler ve dağıtıcılar, gerçeğinde bu düğmelerin neredeyse büyülü bir düğme olduğunu ve ona bastığınız zaman her dileğinizin asıllaşacağı iletisini vermeye başladılar. Bir tüketim biçimi olarak insanlar hâlâ Candy Crush oyununda şekerlere, film seyretmek veya bir yolculuk yapmak için de düğmelere basıyor.

Amazon’un “Dash” butonu tek tuşla tekerrür sipariş verme tüketim deliliğini son noktaya getiriyor ve bu stil butonlar artık yaşamımızın her yerinde.

OKU  İstediğiniz Zaman Isınıp İstediğinizde Ferahlamanızı Sağlayan Kumaş Geliştirildi

Düğmeler Düzgün Kullanılmıyor

Yazar yaptığı araştırmalar sonucunda neticeye de varmış: İnsanlar, genellikle düğmelerin yanlış ellere geçmesinden kaygı dinliyor. Bir çocuğu düşünecek olursak, elinin uzandığı hatta uzanamadığı düğmelere dahi basacaktır. Araba klaksonuna basan çocuk bu hadisenin belki de en büyük misalidir. Konutların zillerine basan çocuklar da bu mevzuya bir misal olabilir.

işverenler de elleri arkalarında bir düğmeye basarak çalışanlarını yanlarına çağırıyor. Bunlar, genel olarak düğmeye basmaya yetkisi olanların, düğmeleri emellerine uygun kullanmamasından kaynaklanan meseleler.

Çok Korkulan Bazı Düğmeler Asılsız

1800’lü senelerin başından itibaren bazı düğmelerin savaşları başlatacağına hatta dünyanın sonunu getireceğine inanılıyordu.

Bu fobi Soğuk Savaş yarıyılından bugüne kadar gelen bir fobi. Hem film sanayisi hem de medya bu fobiyi kitlelere aşıladı.

Bu fobi jeopolitik hadiselerde de kullanılıyor. 2018 senesinde Amerika Birleşik Devletleri başkanı Trump, attığı bir tweette “Kuzey Kore lideri kesintisiz masasında bir ‘nükleer düğme’ olduğundan bahsediyor. Tükenmiş ve gıda kıtlığı sürükleyen idaresinden birisi onu bilgilendirebilir mi? Zira bende bahsettiği ‘Nükleer Düğme’ den daha büyüğü ve daha eforlusu var ve bendeki gerçekten çalışıyor” dedi.

OKU  Özerk Taşıtlar, Aşılması Olanaksız Trafik Sıkışıklıklarına Yol Açabilir

Bir Yüzyıldan Fazla Zaman Geçti Ama Pek Bir Şey Değişmedi

Düğmelerle ilgili araştırma bitirildiği zaman geriye dönüp bakılınca gerçeğinde düğmeler hakkındaki tam münazaraların geçmişte yaşananların benzersi olduğu görülüyor. O zaman da “Düğmelere basmak heves edilebilir bir şey mi yoksa riskli bir şey mi?” müzakereleri bulunuyordu.

Bu münakaşalar hala güncelliğine gözetiyor. Düğmeler yaşamımızı basitleştiriyor mu yoksa güçleştiriyor mu?

Her ne kadar insanlar düğmelerden şikayet etse de uslu telefonlarımızda, bilgisayarlarımızda, otomobillerimizde ve reyin konsollarımızda hala düğmeler var.

Şayet insanlar düğmeye kimin basması gerektiğini, kimin bundan bir çıkarı olduğunu veya hangi koşullar altında basması gerektiğini analize başlarsa, düğmeler karmaşık olmaktan çıkar ve düğmelerin ehemmiyeti anlaşılır.

Kaynak : https://qz.com/1533636/the-complex-reasons-humans-are-obsessed-with-pressing-buttons/

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haberler

Android 9.0 Pie Güncellemesini 2019’da Alacak Telefonların Tam Listesi Açıklandı

mm

Yayınlandı

Tarih:

Android 9.0 Pie Güncellemesini 2019’da Alacak Telefonların Tam Listesi Açıklandı

Akıllı telefon üreticileri en yeni cihazlarına güncelleme önceliği verse de eski cihazlar da kademeli olarak yeni Android sürümüne kavuşuyor. Android 9.0 Pie güncellemesini 2019 boyunca cihazlara ulaştırmak için çalışacak üreticiler, genellikle yaşanabilecek gecikmelerden kaynaklı sorunların ortaya çıkmaması adına net bir tarih açıklamıyor.

Bu haberimizde sizler paylaşacağımız tarihlerin birer tahmin olduğunu söylemekte yarar var. Lafı daha fazla uzatmadan gelin hangi cihazların ne zaman Android 9.0 Pie güncellemesine kavuşacağına birlikte bakalım.

Google

Google daha önce hangi cihazların Android 9.0 Pie güncellemesi alacağını açıklamıştı. Pixel serisinden önce Nexus etiketiyle satışa çıkan cihazlara verilen 2 yıl sürüm güncelleme ve 3 yıl güvenlik güncelleme garantisi, 3 yaşını dolduran Nexus 6P ve Nexus 5X için son buluyor. Google’ın güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Pixel 2 ve Pixel 2 XL – Güncellendi. Pixel ve Pixel XL – Güncellendi. Android One programına dahil olan ve Ekim 2017’den sonra satışa çıkan tüm Android cihazlar – Bu yıl içinde güncellenecek.

Samsung

Samsung, her sene 4 üst segment akıllı telefonun tanıtıyor ve bu cihazlara 2-3 yıl boyunca güncelleme desteği sunuyor. Samsung’un daha önceki güncelleme programları incelendiğinde, diğer serilerin ne zaman güncelleme alacağını tahmin etmek çok da zor değil. Samsung’un güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Galaxy S9/S9+ – Güncellendi. Galaxy Note 9 – Güncellendi. Galaxy Note 8 – Güncellendi. Galaxy S8/S8+ – Mart ayında güncellenecek. Galaxy A6/A6+ – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy A7 (2018) – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy A8 (2018)/A8+ (2018)/A8 Star – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy A9 2018 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J2 2018/J2 Core – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J4 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J6+ – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy On7 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy Tab S4 10.5 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J4+ – Mayıs ayında güncellenecek. Galaxy J6 – Mayıs ayında güncellenecek. Galaxy J7 (2017)/J7 Duo/J7 Neo – Temmuz ayında güncellenecek. Galaxy Tab S3 9.7 – Ağustos ayında güncellenecek. Galaxy Tab A 2017 – Ekim ayında güncellenecek. Galaxy Tab A 10.5 – Ekim ayında güncellenecek.

OKU  Game of Thrones 8. Sezon Hakkında Bomba Spoiler: Sevilen Bir Karaktere Veda Edeceğiz

LG

Samsung gibi neredeyse tüm modellerine güncelleme desteği sunan bir diğer marka olan LG, geçtiğimiz günlerde bu yıl için iyi bir işletim sistemi sunabilmek adına güncelleme üzerinde çalışan ekibin biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu açıkladı. LG’nin güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

LG G7 One – Güncellendi. The LG G7 ThinQ – Bu yıl içinde güncellenecek. The LG V30 – Bu yıl içinde güncellenecek. The LG V20 – Bu yıl içinde güncellenecek.

Huawei

Android 9.0 Pie güncellemesinde diğer üreticilerden hızlı davranan Huawei, birçok cihazına EMUI 9.0 güncellemesiyle birlikte Android 9.0 Pie’ı ulaştırdı. Huawei’nin güncelleme almış olan cihazlarını aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

Huawei Mate 10 – Güncellendi. Huawei Mate 10 Pro – Güncellendi. Huawei Mate 10 Porsche Design – Güncellendi. Huawei Mate RS Porsche Design – Güncellendi. Huawei P20 – Güncellendi. Huawei P20 Pro – Güncellendi. Huawei P20 Lite – Bu yıl içinde güncellenecek. Honor 10 – Güncellendi. Honor View 10 – Güncellendi. Honor Play – Güncellendi.

OKU  Özerk Taşıtlar, Aşılması Olanaksız Trafik Sıkışıklıklarına Yol Açabilir

Motorola

Motorola, daha önce paylaştığı bir blog yazısıyla güncelleme alacak cihazlarını açıklamıştı. Moto E5, E5 Plus ve E5 Play’in olmadığı listeyi aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Moto Z3 – Güncellendi. Moto Z3 Play – Güncellendi. Moto Z2 Force – Bu yıl içinde güncellenecek. Moto Z2 Play – Bu yıl içinde güncellenecek. Moto X4 – Güncellendi. Moto G6 Plus – Güncellendi. Moto G6 – Güncellendi. Moto G6 Play – Güncellendi.

OnePlus

OnePlus, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla Android 9.0 Pie beta sürümü üzerinde çalıştıklarını ve güncellemelerin yakın zamanda cihazlara ulaşacağını açıklamıştı. OnePlus’ın güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

OnePlus 6 – Güncellendi. OnePlus 5 ve 5T – Güncellendi. OnePlus 3 ve 3T – Bu yıl içinde güncellenecek.

Nokia

HMD Global’dan sonra akıllı telefon piyasasına etkili bir geri dönüş yapan Nokia, güncellemeler konusunda oldukça hızlı davranıyor. Nokia’nın güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

OKU  Apple, Azalık Fiyatlarıyla Kullanıcıları Dolandıran Uygulamaları Yasaklayacak

Nokia 3 ve Nokia 5 – Güncellendi. Nokia 5.1 plus – Güncellendi. Nokia 6 – Güncellendi. Nokia 6.1 – Güncellendi. Nokia 7 Plus – Güncellendi. Nokia 8 – Güncellendi. Nokia 8 Sirocco – Bu yıl içinde güncellenecek.

HTC

Son dönemde satış rakamlarında yaşanan hayal kırıklıklarıyla gündeme gelen HTC, yalnızca 4 cihazına güncelleme desteği sunacak. HTC’nin güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

HTC U11 Life – Güncellendi. HTC U12+ – Bu yıl içinde güncellenecek. HTC U11 – Bu yıl içinde güncellenecek. HTC U11+ – Bu yıl içinde güncellenecek.

Sony

16 Ağustos 2018’de yaptığı açıklamayla güncelleme alacak cihazlarını açıklayan Sony, her zaman olduğu gibi amiral gemilerine öncelik tanıyacak. Sony’nin güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Sony Xperia XZ2 – Güncellendi. Sony Xperia XZ2 Premium – Bu yıl içinde güncellenecek. Sony Xperia XZ2 Compact – Güncellendi. Sony Xperia XZ Premium – Güncellendi. Sony Xperia XZ1 – Güncellendi. Sony Xperia XZ1 Compact – Güncellendi. Sony Xperia XA2 – Bu yıl içinde güncellenecek. Sony Xperia XA2 Ultra – Bu yıl içinde güncellenecek. Sony Xperia XA2 Plus – Bu yıl içinde güncellenecek.

2019 yılında Android 9.0 Pie güncellemesi alacak cihazları sizlerle paylaştığımız yazımızın sonuna geldik. Diğer şirketlerden de güncelleme açıklamaları geldikçe, sizlerle paylaşıyor olacağız. Kaçırmamak için takipte kalın.

Okumaya Devam Et

Haberler

Hayatımızın Önemli Bir Parçası Olan Uyku, Hayvanlar İçin de Bu Kadar Önemli mi?

mm

Yayınlandı

Tarih:

Hayatımızın Önemli Bir Parçası Olan Uyku, Hayvanlar İçin de Bu Kadar Önemli mi?

Köpeklerin, kedilerin, fillerin, yarasaların, bal arılarının, insanların ve hatta diğer birçok canlının ortak bir noktası var: uyku. Hatta bilim insanları henüz uymayan bir canlı bulabilmiş değil. Peki, uyku hayatta kalmak için gerçekten gerekli mi?

Uykusuzluğun yarattığı tehlike

Birçok insan uykunun ne kadar gerekli olduğunu bilir. Bir geceyi uykusuz geçirmek çoğu insanın gününü zorlaştırır. Hatta zayıf uyku düzeninin uzun vadede diyabet ve kalp rahatsızlıklarıyla bağlantılı olduğu biliniyor. Peki, hayvanlarda da böyle bir bağlantı var mı? Onlarda da uyku bu kadar kritik öneme sahip mi?

1890’larda Rusya’daki ilk kadın fizikçilerden olan Marie de Manacéïne uykuyla ilgili araştırmalar yaptı. Manacéïne “Hepimiz yaşamı severiz ve hepimiz olabildiğince uzun yaşamak isteriz ancak buna rağmen hayatımızın üçte birini hatta bazen yarısını uyuyarak geçiririz” dedi. Uykuya olan merakı gayet açık olan Manacéïne, hayvanlar üzerinde bir deney gerçekleştirdi.

OKU  Apple, Azalık Fiyatlarıyla Kullanıcıları Dolandıran Uygulamaları Yasaklayacak

Şu an bakıldığında oldukça acımasız gelen bir deney gerçekleştiren fizikçi, köpek yavrularını sürekli uyanık tuttu ve birkaç gün sonra hayvanların uyku yoksunluğundan öldüğünü gözlemledi. İlerleyen yıllarda deneylerini kemirgenler ve hamamböcekleri gibi farklı hayvanlar üzerinde gerçekleştirmeye devam etti ve hepsinde de aynı sonucu aldı. Ancak deneylerin sonucunun uykuyla bağlantısı hâlâ bulunamadı.

Gözlerini dinlendirenler

Tamamen uykusuz kalmak oldukça zararlı, ancak bazı canlılara oldukça kısa süreli uykuların yettiği keşfedildi. Bilim insanlarının söylediklerine göre, uykunun fonksiyonunu tam olarak anlayabilmek için bu hayvanlar oldukça kilit bir rol oynayabilir.

Şubat ayında, Science Advances dergisinde meyve sineklerinin uyku alışkanlıklarına dair bir araştırma yayınlandı. Araştırmanın yazarlarından Giorgio Gilestro “Bazı sineklerin neredeyse hiç uyumadığını fark ettik” açıklamasında bulundu.

OKU  Özerk Taşıtlar, Aşılması Olanaksız Trafik Sıkışıklıklarına Yol Açabilir

Gilestro ve çalışma arkadaşları, dişi sineklerin yüzde altısının günde 72 dakikadan daha az uyduğunu fark etti, hatta bir tane dişi sineğin günde 4 dakikadan bile daha az uyduğunu gözlemledi. İlerleyen deneylerde çalışmayı gerçekleştiren ekip, sineklerin yüzde 96’sını uykusuz bırakmış ancak sinekler, köpek yavruları gibi erken ölmemiş hatta normal uyku düzeni olan kontrol grubuyla aynı yaşam ömrüne sahip oldu.

Max Planck Enstitüsü Kuş Bilimi Uzmanı Niels Rattenborg ve çalışma arkadaşları, 2016’da Galapagos Adaları’nda fregat kuşu üzerinde bir deney gerçekleştirdi. Yapılan deneyde kuşların beyinlerdeki elektriksel aktiviteyi ölçmek için kuşlara ufak bir cihaz yerleştirildi. Ölçümlere baktıklarında kuşların bazen okyanus üzerinde süzülürken beyinlerindeki bir lobun uyuduğunu hatta bazen uçtukları sırada beyin loblarının her ikisinin de eş zamanlı olarak uyuduğunu gözlemledi.

OKU  Hacizli Vasıtalar, Sosyal Medyada Ölü Maliyetine Satılıyor Peki Ya Sonrası?

Daha şaşırtıcı olan kısım ise fregat kuşlarının ortalama olarak günde sadece 42 dakika uyumaları. Rattenborg, hiç uykuya ihtiyaç duymayan canlı konusunda ise “Her şey mümkün. Ancak kısa süre uyuyan hayvanlar üzerindeki araştırmalara göre hiçbiri tamamen uykusuz değil. Minimum düzeydeki uyku bile oldukça önemli, hatta bu muhteşem az uyuyan hayvanlarda bile geçerli” dedi.

Okumaya Devam Et

Haberler

Dünyanın En Büyük Serbest Açık Kaynak Kod Tesisi Kerala’da Açıldı

mm

Yayınlandı

Tarih:

Dünyanın En Büyük Serbest Açık Kaynak Kod Tesisi Kerala'da Açıldı

Dün, ‘Swatantra’ adlı dünyanın en büyük entegre serbest açık kaynak kod BT (Bilişim Teknolojileri) tesisi açıldı. Indian Web 2 tarafından bildirildiği üzere tesis, 2009 yılında Kerala hükümeti tarafından kurulan Uluslararası Serbest Açık Kaynak Kod Merkezi (ICFOSS) tarafından geliştirildi.

Kuruluşun, Kerala ve dünya çapında FOSS’u yaygınlaştırma amacı bulunuyor. Swatantra, serbest açık kaynaklı bir yazılım eğitim alanına ve bir kuluçka merkezine ev sahipliği yapacak.

Bilmeyenler için tanımlama yapmak gerekirse, kullanıcıların herhangi bir amaç için kısıtlama olmadan programları çalıştırmalarına ve gereksinimlerine göre değiştirmelerine izin veren yazılım “FOSS” olarak adlandırılır. Swatantra’yı kullanarak Kerala hükümeti, bilgiye demokratik erişim ve sürdürülebilir ekonomik gelişme sağlamayı amaçlıyor.

Hindistan Merkez Hükümeti, 2015 Mart ayında tüm e-yönetim sistemleri için FOSS’u kabul etti. FOSS tabanlı sistemler, makul maliyetlerle daha fazla güvenilirlik, şeffaflık ve verimlilik sundukları için dünyada hızla popülerlik kazanıyorlar. Kerala, 2001 yılında FOSS yanlısı bir BT politikası benimsedi ve bunu yapan ilk ülke oldu.

OKU  Uçakta Telefonunu Sarih Vazgeçenlere Verilecek Para Cezası Söylendi

Kerala ayrıca, FOSS’u akademisyenler, şirketler ve devlet içinde istihdam sağlamak için Alternatif Bilgi İşlem ve İstihdam Hareketini Teşvik Derneği’ni (SPACE) kurdu. SPACE, hükümet, akademi, bilişim endüstrisi ve diğer profesyonel sektörlerden üyelerden oluşan bir yapıya sahip. 

Okumaya Devam Et

Popüler