Sosyal Medya

Haberler

Kurucusu Elon Musk ‘Olmayan’ Tesla Hakkında Az Öğrenilen 10 Hakikat

mm

Yayınlandı

Tarih:

Kurucusu Elon Musk 'Olmayan' Tesla Hakkında Az Öğrenilen 10 Hakikat
Bilim ve teknolojiye doğrultu veren şirketlerin belirsiz istikametlerini inceleyip derlediğimiz yazı dizimizde bu hafta davetli Tesla. Otomotiv sektörünü altüst eden Tesla, bunu nasıl muvaffak oldu dersiniz? Güzel geldiniz.

Son senelerin en çok konuşulan işletmelerinden biri, hiç kuşkusuz Tesla. Geliştirdiği teknolojiler sayesinde birkaç senede büyük araba üreticilerinden daha bedelli bir firma haline gelen Tesla hakkında 10 eksantrik bilgiyi listeliyoruz.

2003 senesinde kurulan Tesla’nın bugüne kadar geçirdiği süreçte, muhtemelen öğrenmediğiniz bir hayli eksantrik büyüme yaşandı. Şimdi gelin hep birlikte bu büyümeleri araştıralım.

10. Tesla taşıtlarının batarya başkalaşımı düşündüğünüzden çok daha basit ve ucuz:

Elektrikli taşıtlar mevzusunda bir hayli bireyin evham dinlediği en büyük mevzu, bataryalar ömrünü bitirdikten sonra otomobile ne olacağıdır. Bir arabanın bataryalarını değiştirmek çok sıkıntılı ve yüksek maliyetli gibi görünse de Tesla istasyonları, yalnızca 60 dolar karşılığında vasıtanızın bataryalarını değiştirebiliyor. Üstelik, Tesla Model S için bu harekâtın hakikatleştirilme süresi yalnızca 90 saniye.

Batarya başkalaşımını standart bir taşıtın yakıt alma müddetinden daha kısa bir müddette hakikatleştirme taahhüdü veren Tesla’nın, bunu bir challenge’a dönüştürdüğü videosunu alttan izleyebilirsiniz.

OKU  Resmen Söylendi: NASA, Yakında Ay’a Kalıcı Olarak Geri Dönecek

9. Elon Musk’ın Tesla’dan elde ‘edeceği’ dudak uçuklatan hasılatı:

Tesla ve SpaceX’in CEO’su konumunda bulunan Elon Musk’ın bu işletmelerden bugüne kadar elde etmesi beklenen kazanç 23,6 milyar dolar seviyesindeydi. Bu kadar ciddi bir kazanca sahip olmasına karşın Musk, bu parayı hiçbir zaman kullanamadı zira firma paydaşları ile Musk arasında ehemmiyetli bir uyuşma bulunuyor. Bu uyuşmaya göre Musk, Tesla’nın amaçlarını yerine getirip, firmayı 100 milyar dolar kıymetlemeye eriştirdiğinde ödeme alabilecek.

8. Tesla taşıtları aralıksız çalışır halde bekliyor:

Tesla’nın ürettiği taşıtları bütün olarak kapatabilmenin sıradan bir yolu yok. Şarjını bütün olarak tamamlamadığınız takdirde Tesla arabaları, siz vasıtayı kapattığınızı düşünseniz dahi, bilgisayarlardakine eş bir uyku moduna geçiyorlar.

7. Tesla’nın kurucusu Elon Musk değil:

Tesla’nın kurucusunun Elon Musk olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Firmanın şu anki CEO’su konumunda olan Musk, Tesla’nın kurucularından biri değil. Tesla’nın, daha doğrusu Tesla Motors’un kurucuları Eric Eberhard ve Marc Tarpenning isimli iki mühendis.

2003 senesinde kurulan Tesla Motors’un, 2004 senesindeki ilk ve en ehemmiyetli yatırımcılarından biri ise PayPal’den öğrenilen Elon Musk idi. Seneler süresince Elon Musk’ın görüşleri doğrultusunda şekillenen Tesla Motors, 2017 senesinde ad farklılığına giderek Tesla ismini aldı.

OKU  2019 Senesinde Netflix'ten Kaldırılma Olasılığı Olan 4 Dizi

6. Tesla, oldukça az araba imal kapasitesine sahip olmasına karşın dünya devi üreticilerden daha bedelli:

Dünyanın muhtelif bölgelerinde fabrikalara sahip Ford, Hyundai, General Motors ve Nissan gibi araba üreticileri Tesla’dan kat kat daha fazla imal, ve dolayısıyla satış yapma kapasitesine sahip olmasına karşın Tesla’nın piyasa bedeli bu işletmelerden daha yüksek. Bundaki en büyük etmen ise firmanın teknolojiyi en iyi kullanan araba üreticisi olması diyebiliriz.

5. Tesla taşıtlarında küçük sürprizler, başka bir deyişle “Easter Egg”ler bulunuyor:

Bu Easter Egg’lerin bir hayliyi Elon Musk’ın hoşlandığı şeyler neticeyi ortaya çıkmış. Misalin bunlardan biri, Mario Kart oyunundan esinlenerek oluşturulan gökkuşağı renklerindeki yol göstergesi. Tesla taşıtlarında bunun gibi değişik sürprizler de mevcut.

4. Gelecekteki Tesla taşıtları güneş enerjisiyle çalışabilir:

2013 senesinde Tesla Model S, tamamen sırçadan oluşan bir tavanla karşımıza çıkmıştı. Bu modelle beraber Elon Musk, gelecekteki Tesla’ların tavanının güneş enerjisi oturumlarıyla kaplı olabileceğinin müjdesini vermişti.

OKU  Microsoft CEO'su Satya Nadella, Gizlilik Konusunda Apple ile Aynı Görüşte

3. Tesla vasıtalarındaki “insane” modu:

Tüm Tesla taşıtlarında bulunan “insane” isimli mod, taşıtların hakikat performansını sarihe çıkarıyor, natürel bu yüksek efor tüketimiyle sonuçlanıyor. Bu modla beraber Tesla Model S P100D, 0’dan 100 kilometre/h sürate yalnızca 3 saniyede çıkabiliyor. Tesla Model S, bir spor araba olarak üretilmediği halde bir hayli spor emelli arabaya kafa yakalıyor.

2. Tamir ve bakım basitliği:

Şayet bir Tesla arabaya sahipseniz, vasıtanızın bakıma pek gereksinimi olmadığını söyleyebiliriz. Olağan içten yanmalı motora sahip arabaların emin aralıklarla değiştirilmesi gereken onlarca parçası varken, Tesla’larda değiştirmeniz gerekenler yalnızca 4 adet lastik ve 2 adet silecek.

1. Tesla adı neden Nikola Tesla’dan geliyor?

Nikola Tesla’nın soyadının Tesla işletmesine ad vermesinin artta uyuyan neden, Nikola Tesla’nın bugün Tesla taşıtlarında da kullanılmakta olan AC indüksiyon teknolojisine büyük katkılar sağlamasıydı.

Eş içerikleri, değişik teknoloji işletmeleri için de oluşturmaya devam edeceğiz. Takipte kalın :

Bibliyografi: 1, 2, 3, 4, 5

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haberler

Android 9.0 Pie Güncellemesini 2019’da Alacak Telefonların Tam Listesi Açıklandı

mm

Yayınlandı

Tarih:

Android 9.0 Pie Güncellemesini 2019’da Alacak Telefonların Tam Listesi Açıklandı

Akıllı telefon üreticileri en yeni cihazlarına güncelleme önceliği verse de eski cihazlar da kademeli olarak yeni Android sürümüne kavuşuyor. Android 9.0 Pie güncellemesini 2019 boyunca cihazlara ulaştırmak için çalışacak üreticiler, genellikle yaşanabilecek gecikmelerden kaynaklı sorunların ortaya çıkmaması adına net bir tarih açıklamıyor.

Bu haberimizde sizler paylaşacağımız tarihlerin birer tahmin olduğunu söylemekte yarar var. Lafı daha fazla uzatmadan gelin hangi cihazların ne zaman Android 9.0 Pie güncellemesine kavuşacağına birlikte bakalım.

Google

Google daha önce hangi cihazların Android 9.0 Pie güncellemesi alacağını açıklamıştı. Pixel serisinden önce Nexus etiketiyle satışa çıkan cihazlara verilen 2 yıl sürüm güncelleme ve 3 yıl güvenlik güncelleme garantisi, 3 yaşını dolduran Nexus 6P ve Nexus 5X için son buluyor. Google’ın güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Pixel 2 ve Pixel 2 XL – Güncellendi. Pixel ve Pixel XL – Güncellendi. Android One programına dahil olan ve Ekim 2017’den sonra satışa çıkan tüm Android cihazlar – Bu yıl içinde güncellenecek.

Samsung

Samsung, her sene 4 üst segment akıllı telefonun tanıtıyor ve bu cihazlara 2-3 yıl boyunca güncelleme desteği sunuyor. Samsung’un daha önceki güncelleme programları incelendiğinde, diğer serilerin ne zaman güncelleme alacağını tahmin etmek çok da zor değil. Samsung’un güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Galaxy S9/S9+ – Güncellendi. Galaxy Note 9 – Güncellendi. Galaxy Note 8 – Güncellendi. Galaxy S8/S8+ – Mart ayında güncellenecek. Galaxy A6/A6+ – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy A7 (2018) – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy A8 (2018)/A8+ (2018)/A8 Star – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy A9 2018 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J2 2018/J2 Core – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J4 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J6+ – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy On7 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy Tab S4 10.5 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J4+ – Mayıs ayında güncellenecek. Galaxy J6 – Mayıs ayında güncellenecek. Galaxy J7 (2017)/J7 Duo/J7 Neo – Temmuz ayında güncellenecek. Galaxy Tab S3 9.7 – Ağustos ayında güncellenecek. Galaxy Tab A 2017 – Ekim ayında güncellenecek. Galaxy Tab A 10.5 – Ekim ayında güncellenecek.

OKU  Foxconn, Amerika Birleşik Devletlerinde Kurmaktan Bıraktığı Fabrikayı Trump'ın Müdahalesinin Ardından Açma Kararı Aldı

LG

Samsung gibi neredeyse tüm modellerine güncelleme desteği sunan bir diğer marka olan LG, geçtiğimiz günlerde bu yıl için iyi bir işletim sistemi sunabilmek adına güncelleme üzerinde çalışan ekibin biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu açıkladı. LG’nin güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

LG G7 One – Güncellendi. The LG G7 ThinQ – Bu yıl içinde güncellenecek. The LG V30 – Bu yıl içinde güncellenecek. The LG V20 – Bu yıl içinde güncellenecek.

Huawei

Android 9.0 Pie güncellemesinde diğer üreticilerden hızlı davranan Huawei, birçok cihazına EMUI 9.0 güncellemesiyle birlikte Android 9.0 Pie’ı ulaştırdı. Huawei’nin güncelleme almış olan cihazlarını aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

Huawei Mate 10 – Güncellendi. Huawei Mate 10 Pro – Güncellendi. Huawei Mate 10 Porsche Design – Güncellendi. Huawei Mate RS Porsche Design – Güncellendi. Huawei P20 – Güncellendi. Huawei P20 Pro – Güncellendi. Huawei P20 Lite – Bu yıl içinde güncellenecek. Honor 10 – Güncellendi. Honor View 10 – Güncellendi. Honor Play – Güncellendi.

OKU  2019 Senesinde Netflix'ten Kaldırılma Olasılığı Olan 4 Dizi

Motorola

Motorola, daha önce paylaştığı bir blog yazısıyla güncelleme alacak cihazlarını açıklamıştı. Moto E5, E5 Plus ve E5 Play’in olmadığı listeyi aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Moto Z3 – Güncellendi. Moto Z3 Play – Güncellendi. Moto Z2 Force – Bu yıl içinde güncellenecek. Moto Z2 Play – Bu yıl içinde güncellenecek. Moto X4 – Güncellendi. Moto G6 Plus – Güncellendi. Moto G6 – Güncellendi. Moto G6 Play – Güncellendi.

OnePlus

OnePlus, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla Android 9.0 Pie beta sürümü üzerinde çalıştıklarını ve güncellemelerin yakın zamanda cihazlara ulaşacağını açıklamıştı. OnePlus’ın güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

OnePlus 6 – Güncellendi. OnePlus 5 ve 5T – Güncellendi. OnePlus 3 ve 3T – Bu yıl içinde güncellenecek.

Nokia

HMD Global’dan sonra akıllı telefon piyasasına etkili bir geri dönüş yapan Nokia, güncellemeler konusunda oldukça hızlı davranıyor. Nokia’nın güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

OKU  Zaman Yolculuğu Muhtemel mi? Bilim İnsanları Kara Deliklerden Umutlu

Nokia 3 ve Nokia 5 – Güncellendi. Nokia 5.1 plus – Güncellendi. Nokia 6 – Güncellendi. Nokia 6.1 – Güncellendi. Nokia 7 Plus – Güncellendi. Nokia 8 – Güncellendi. Nokia 8 Sirocco – Bu yıl içinde güncellenecek.

HTC

Son dönemde satış rakamlarında yaşanan hayal kırıklıklarıyla gündeme gelen HTC, yalnızca 4 cihazına güncelleme desteği sunacak. HTC’nin güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

HTC U11 Life – Güncellendi. HTC U12+ – Bu yıl içinde güncellenecek. HTC U11 – Bu yıl içinde güncellenecek. HTC U11+ – Bu yıl içinde güncellenecek.

Sony

16 Ağustos 2018’de yaptığı açıklamayla güncelleme alacak cihazlarını açıklayan Sony, her zaman olduğu gibi amiral gemilerine öncelik tanıyacak. Sony’nin güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Sony Xperia XZ2 – Güncellendi. Sony Xperia XZ2 Premium – Bu yıl içinde güncellenecek. Sony Xperia XZ2 Compact – Güncellendi. Sony Xperia XZ Premium – Güncellendi. Sony Xperia XZ1 – Güncellendi. Sony Xperia XZ1 Compact – Güncellendi. Sony Xperia XA2 – Bu yıl içinde güncellenecek. Sony Xperia XA2 Ultra – Bu yıl içinde güncellenecek. Sony Xperia XA2 Plus – Bu yıl içinde güncellenecek.

2019 yılında Android 9.0 Pie güncellemesi alacak cihazları sizlerle paylaştığımız yazımızın sonuna geldik. Diğer şirketlerden de güncelleme açıklamaları geldikçe, sizlerle paylaşıyor olacağız. Kaçırmamak için takipte kalın.

Okumaya Devam Et

Haberler

Hayatımızın Önemli Bir Parçası Olan Uyku, Hayvanlar İçin de Bu Kadar Önemli mi?

mm

Yayınlandı

Tarih:

Hayatımızın Önemli Bir Parçası Olan Uyku, Hayvanlar İçin de Bu Kadar Önemli mi?

Köpeklerin, kedilerin, fillerin, yarasaların, bal arılarının, insanların ve hatta diğer birçok canlının ortak bir noktası var: uyku. Hatta bilim insanları henüz uymayan bir canlı bulabilmiş değil. Peki, uyku hayatta kalmak için gerçekten gerekli mi?

Uykusuzluğun yarattığı tehlike

Birçok insan uykunun ne kadar gerekli olduğunu bilir. Bir geceyi uykusuz geçirmek çoğu insanın gününü zorlaştırır. Hatta zayıf uyku düzeninin uzun vadede diyabet ve kalp rahatsızlıklarıyla bağlantılı olduğu biliniyor. Peki, hayvanlarda da böyle bir bağlantı var mı? Onlarda da uyku bu kadar kritik öneme sahip mi?

1890’larda Rusya’daki ilk kadın fizikçilerden olan Marie de Manacéïne uykuyla ilgili araştırmalar yaptı. Manacéïne “Hepimiz yaşamı severiz ve hepimiz olabildiğince uzun yaşamak isteriz ancak buna rağmen hayatımızın üçte birini hatta bazen yarısını uyuyarak geçiririz” dedi. Uykuya olan merakı gayet açık olan Manacéïne, hayvanlar üzerinde bir deney gerçekleştirdi.

OKU  Tesla Mobil Uygulamasındaki Donakaltan Sürpriz Yumurta

Şu an bakıldığında oldukça acımasız gelen bir deney gerçekleştiren fizikçi, köpek yavrularını sürekli uyanık tuttu ve birkaç gün sonra hayvanların uyku yoksunluğundan öldüğünü gözlemledi. İlerleyen yıllarda deneylerini kemirgenler ve hamamböcekleri gibi farklı hayvanlar üzerinde gerçekleştirmeye devam etti ve hepsinde de aynı sonucu aldı. Ancak deneylerin sonucunun uykuyla bağlantısı hâlâ bulunamadı.

Gözlerini dinlendirenler

Tamamen uykusuz kalmak oldukça zararlı, ancak bazı canlılara oldukça kısa süreli uykuların yettiği keşfedildi. Bilim insanlarının söylediklerine göre, uykunun fonksiyonunu tam olarak anlayabilmek için bu hayvanlar oldukça kilit bir rol oynayabilir.

Şubat ayında, Science Advances dergisinde meyve sineklerinin uyku alışkanlıklarına dair bir araştırma yayınlandı. Araştırmanın yazarlarından Giorgio Gilestro “Bazı sineklerin neredeyse hiç uyumadığını fark ettik” açıklamasında bulundu.

OKU  Teleskop Taksaydınız: Nokia 9 PureView, 64 Megapiksel Resimler Sürükleyecek

Gilestro ve çalışma arkadaşları, dişi sineklerin yüzde altısının günde 72 dakikadan daha az uyduğunu fark etti, hatta bir tane dişi sineğin günde 4 dakikadan bile daha az uyduğunu gözlemledi. İlerleyen deneylerde çalışmayı gerçekleştiren ekip, sineklerin yüzde 96’sını uykusuz bırakmış ancak sinekler, köpek yavruları gibi erken ölmemiş hatta normal uyku düzeni olan kontrol grubuyla aynı yaşam ömrüne sahip oldu.

Max Planck Enstitüsü Kuş Bilimi Uzmanı Niels Rattenborg ve çalışma arkadaşları, 2016’da Galapagos Adaları’nda fregat kuşu üzerinde bir deney gerçekleştirdi. Yapılan deneyde kuşların beyinlerdeki elektriksel aktiviteyi ölçmek için kuşlara ufak bir cihaz yerleştirildi. Ölçümlere baktıklarında kuşların bazen okyanus üzerinde süzülürken beyinlerindeki bir lobun uyuduğunu hatta bazen uçtukları sırada beyin loblarının her ikisinin de eş zamanlı olarak uyuduğunu gözlemledi.

OKU  Samsung Galaxy S10 İvedisi Hakkında Edindiğimiz Toplam 25 Bilgi

Daha şaşırtıcı olan kısım ise fregat kuşlarının ortalama olarak günde sadece 42 dakika uyumaları. Rattenborg, hiç uykuya ihtiyaç duymayan canlı konusunda ise “Her şey mümkün. Ancak kısa süre uyuyan hayvanlar üzerindeki araştırmalara göre hiçbiri tamamen uykusuz değil. Minimum düzeydeki uyku bile oldukça önemli, hatta bu muhteşem az uyuyan hayvanlarda bile geçerli” dedi.

Okumaya Devam Et

Haberler

Dünyanın En Büyük Serbest Açık Kaynak Kod Tesisi Kerala’da Açıldı

mm

Yayınlandı

Tarih:

Dünyanın En Büyük Serbest Açık Kaynak Kod Tesisi Kerala'da Açıldı

Dün, ‘Swatantra’ adlı dünyanın en büyük entegre serbest açık kaynak kod BT (Bilişim Teknolojileri) tesisi açıldı. Indian Web 2 tarafından bildirildiği üzere tesis, 2009 yılında Kerala hükümeti tarafından kurulan Uluslararası Serbest Açık Kaynak Kod Merkezi (ICFOSS) tarafından geliştirildi.

Kuruluşun, Kerala ve dünya çapında FOSS’u yaygınlaştırma amacı bulunuyor. Swatantra, serbest açık kaynaklı bir yazılım eğitim alanına ve bir kuluçka merkezine ev sahipliği yapacak.

Bilmeyenler için tanımlama yapmak gerekirse, kullanıcıların herhangi bir amaç için kısıtlama olmadan programları çalıştırmalarına ve gereksinimlerine göre değiştirmelerine izin veren yazılım “FOSS” olarak adlandırılır. Swatantra’yı kullanarak Kerala hükümeti, bilgiye demokratik erişim ve sürdürülebilir ekonomik gelişme sağlamayı amaçlıyor.

Hindistan Merkez Hükümeti, 2015 Mart ayında tüm e-yönetim sistemleri için FOSS’u kabul etti. FOSS tabanlı sistemler, makul maliyetlerle daha fazla güvenilirlik, şeffaflık ve verimlilik sundukları için dünyada hızla popülerlik kazanıyorlar. Kerala, 2001 yılında FOSS yanlısı bir BT politikası benimsedi ve bunu yapan ilk ülke oldu.

OKU  Takvimde Bugünü İşaretleyin: Epic Games, Steam'e Resmen Savaş Bülten Etti

Kerala ayrıca, FOSS’u akademisyenler, şirketler ve devlet içinde istihdam sağlamak için Alternatif Bilgi İşlem ve İstihdam Hareketini Teşvik Derneği’ni (SPACE) kurdu. SPACE, hükümet, akademi, bilişim endüstrisi ve diğer profesyonel sektörlerden üyelerden oluşan bir yapıya sahip. 

Okumaya Devam Et

Popüler