Sosyal Medya

Otomobil

Mercedes ve Bosch ortaklığında yeni nesil otoparklar geliyor!

Yayınlandı

Tarih:

mercedes-bosch-otomatik-park

Kendiniz park etmeniz artık dünde kaldı, bu Mercedes-Benz ve Bosch ortaklığının pilot projesinin sözü. Bu iki dev işbirliği yaparak, ortak bir yenilikçi park servisi geliştirdiler ve adı “otomatikleştirilmiş vale”.

mercedes-bosch-otomatik-park

Uygulamadan otomobil bırakıp almak

Bu otomatik park veya otomatikleştirilmiş vale aynen şu şekilde çalışıyor: Otoparka girdikten sonra, arabanızı “Bırakma Alanı”na bırakıyorsunuz. Ardından akıllı telefonunuza indirmiş olduğunuz uygulama ile bırakma işlemini onaylayıp hazır olduğunu söylüyorsunuz. Buradan sonra artık hiçbir şey sizde değil, araç otopark içerisindeki radar ve kendi üzerindeki radar sistemiyle sürekli bir iletişim halinde kalarak insan müdahalesi olmadan park içerisindeki boş yere gidip park ediyor. Siz işinizi hallettikten sonra, uygulamadan çağır dedikten sonra “Alma Alanı”na gidip aracınızı teslim alıyorsunuz.

Otonom sürüş için bir dönüm noktası

Aynı zamanda bu otomatikleştirilmiş park sistemi, otonom sürüş sistemleri için çok önemli bir dönüm noktası. Mercedes-Benz’in Müzesi, bu sürücüsüz park sisteminin altyapı destekli olduğu (park alanının da sürücüsüz park için uygun olması) tek yer.

Sürücüsüz park sistemi, Bosch’un altyapı desteğinde bulunduğu otopark ile gerçekleşebiliyor. Bu Bosch’un araba teknolojisiyle birleşmesi adına çok büyük bir adım. Bu sistemde, sensörler aracın, otopark içerisindeki hareket edeceği rotaları analiz ederek araca gönderiyor. Araç da bu verileri işleyerek sürüş kısmını hallediyor.

Bu proje ile, Bosch ve Mercedes-Benz sektörel deneyimlerini bir araya getirerek, “Otomatikleştirilmiş park sistemi” için çözümler buluyor. Mevcut otoparklar bu teknolojiyle kolayca çalışabilir. Çünkü; bu sistemle otoparkın araç kapasitesi, verimli park yöntemleri ile %20 daha çok araç alabilir.

Siyaset bilimi ve kamu yönetimi öğrencisi. İnternetle pek bir alakalı, yazı yazmayı seviyor, girişimcilik denemeleri en büyük hobisi. Teknolojisever/sinemasever.

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler