Sosyal Medya

Yazılım

Microsoft Edge 2019’da resmi olarak Chromium’a geçiyor

Yayınlandı

Tarih:

microsoft-edge-chromium-geciyor

Bu Microsoft için yeni bir dönem. Bir zamanlar interneti elinde tutan Internet Explorer ile kazandığı marketi kaptırdıktan sonra Edge ile aynı şeyi yapmayı hedeflemişti, Microsoft bugün Chromium tabanlı platformun 2019’da yayınlanacağını söyledi.

Bükemediğin eli öpeceksin…

Microsoft bunu sadece rekabete boyun eğmek olarak görmüyor. Google’ın Chromium teknolojisini Edge’e entegre etmesi Edge’i geliştirecek bir hareket. Bu herkes için iyi bir şey.

Uyumluluk bu değişimin en önemli nedeni. Edge çoğu zaman iyi çalışsa da Chromium’un uyumluluğu gerçekten çok iyi, geliştiriciler sitelerini Chromium’a göre yapıyor, Edge ile uğraşan neredeyse yok. Zaten eğer site Edge’de iyi çalışmazsa çoğu kişi Chrome’a geçiyor.

Chromium’a geçişin başka bir faydası daha var: daha sık güncellemeler. Edge’in önceli sürümleri Windows güncellemeleri ile geliyordu, bu da ciddi bir eksiydi. Edge’in son versiyonunu kullanabilmeniz için Windows’un en üst sürümünü indirmiş olmanız gerekiyordu. Şimdi Microsoft güncellemeleri Chromium gibi sıklıkla yapabilecekler. Aynı zamanda bu Edge’i Mac platformlarına da sokacak bir hareket oldu. Mac için Edge’e hazır olun!

OKU  Nvidia PhysX fizik simülasyonunu halka açtı

Microsoft gücü biraz Google’a verse bile, bu işin arkasıya ilgilenmeyenler için bir şey değişmeyecek. Yeni kullanıcılar kazanacağı kesin. Chromium ile yapılan diğer bir tarayıcı Yandex.Browser, kullanım yüzdesi bir hayli fazla olan bir tarayıcı. Aynı zamanda Edge’in Chromium’a geçişiyle birlikte Chrome Web Store’daki tüm eklentileri destekleyebilecek bir hale bürünecek bu da yine Edge kullanımı için teşvik edici bir durum.

Kısacası insanlar Windows’la birlikte gelen Chrome tabanlı bir tarayıcı dururken neden aynı programı tekrar indirsinler ki? Microsoft’un bu adımı, bu durum düşünülerek atıldı.

Siyaset bilimi ve kamu yönetimi öğrencisi. İnternetle pek bir alakalı, yazı yazmayı seviyor, girişimcilik denemeleri en büyük hobisi. Teknolojisever/sinemasever.

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Teknoloji

Nvidia PhysX fizik simülasyonunu halka açtı

Yayınlandı

Tarih:

Yazar:

nvidia-physx-opensource

Nvidia’nın bir ürünü olan PhysX GPU-tabanlı fizik simülasyonu artık halka açık, yani herkes bu teknolojiyi kendi oyunlarına, yapay zeka projelerine, otomatik otomobil sistemlerine ve robot geliştirmelerine entegre edebilir.

PhsyX daha önceden sadece ticari projeler için ücretsizdi ancak şu an yeni BSD-3 lisansı kişisel kullanıma imkan verirken aynı zamanda simülasyonu kendi gereksinimlerine göre modifiye edip ücretsiz olarak kullanmalarını sağlıyor.

Bu motor temel olarak 3D objeleri gerçek dünya fizik kurallarına göre simüle etmenize imkan sağlıyor. Örneğin, GTA V’de duvara çarptığınızda oluşan hasarın daha gerçekçi olmasını sağlıyor ya da sokakta yürüyen insanların yürüyüş hareketlerinin kıyafetlerini, saçlarını hareket ettirebilmesi gibi.

Aynı zamanda PhysX’in SDK’sını (yani geliştirme kiti) v4.0’a yükseltti, bu da daha iyi obje etkileşimi, ölçeklenebilirlik ve sağlamlık gibi şeyleri daha iyi hale getirdi. Aşağıdaki videodan son versiyondaki gelişmeleri ve uygulamaları görebilirsiniz.

OKU  Nvidia PhysX fizik simülasyonunu halka açtı

PhysX v4.0 20 Aralık’ta indirilebilir olacaktır.

Okumaya Devam Et

Popüler