Sosyal Medya

Haberler

Sonunda Kötülerin Kazanmasına Rağmen İyi Olan 10 Unutulmaz Film

mm

Yayınlandı

Tarih:

Sonunda Kötülerin Kazanmasına Rağmen İyi Olan 10 Unutulmaz Film

Normalde bir zafere ihtiyacı olmayan iyiliğin kazanması için yem olarak sunulan o kötü karakterler… Beyaz perdenin karanlık yüzünde, bazen öyle kötüler var ki sonunda iyiye kazanma fırsatı sunmazlar. İyiler, bir devam filminde yine fırsatını bulup kötünün ensesine binerler. 

Sinemada farklı şeylerin denendiği oluyor, oluyor ki iyi filmler izlemek için beklemek zorunda kalmıyoruz. Kötülerin zafere ulaşması da bu farklılıklardan birisi. Bugün sizlere kötülerin kazandıkları filmleri listeliyoruz. 

Not: Bu listedeki filmlerde kötülerin kazanıyor olması, herkes için “spoiler” niteliği taşımıyor. Eğer izlediğiniz filmlerde kimin kazandığına değil, olayların nasıl işlendiğine bakıyorsanız her bir filmi öneri olarak değerlendirebilirsiniz. 

Testere serisi (Saw)

IMDb notu: 7,6 Rotten Tomatoes puanı: %49

Her ne kadar serinin ilk filminden sonrası işin ticarete döküldüğü yapımlardan ibaret olsada ilk Testere filmi, yeni bir soluk getirmişti. Sığ bir gerilim ve biraz korku unsurunu, klostrofobik bir ortamla bir araya getirince her şey kötünün galibiyetiyle sonuçlanıyordu.

OKU  Çin Havayolları'ndan Bir Kaptan, Uyurken Görüntülendi

İhtiyarlara Yer Yok (No Country for Old Man):

IMDb notu: 8,1 Rotten Tomatoes puanı: %93

Coen kardeşlerin yazıp bir de üzerine yönettikleri bu kült film, yakın tarihin en önemli sinema olaylarından birisi olarak hafızalara kazınmıştı. Kötülüğe olan bakış açınız, kötü karaktere hayat veren Javier Bardem’in oyunculuğu nedeniyle değişebilir, bizden söylemesi.

Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects):

IMDb notu: 8,6 Rotten Tomatoes puanı: %89

Olağan şüpheliler, olağan dışı bir son. Bu başlığa rağmen gerçekten olağan dışı bir son. İzleyenler biliyor. Hala izlemeyen varsa izleyediği gün beklediği için pişman olacağından habersiz bir şekilde bu satırları okuyor. 

Azap Yolu (Road to Perdition):

IMDb notu: 87,7 Rotten Tomatoes puanı: %80

Tom Hanks’in en az konuşulan, buna rağmen en iyi olan filmlerinden birisidir. Depresif bir mafya tetikisinin ailesini korumak için neler yapabileceğine tanık oluruz. Hikaye birden kendini keşfetme güdüsüne odaklanır.

OKU  Avengers: Endgame, Şimdiye Kadarki En Uzun Marvel Filmi Olacak

Gece Vurgunu (Nightcrawler):

IMDb notu: 7,9 Rotten Tomatoes puanı: %95

Eğer bir gazeteciyseniz, adınızın duyulması için ne yaparsınız? Ya da şöyle soralım: Yaşananlardan sonra olay yerine varıp haber yapmak yerine, olaylar yaşanırken her şeye tanık olsanız? Muhtemelen dünyanın en iyi gazetecilerinden birisi seçilirdiniz. 

Kara Şovalye (The Dark Knight):

IMDb notu: 9,0 Rotten Tomatoes puanı: %94

Sinemanın en unutulmaz karakterine, en unutulmaz şekilde hayat verilen filmlerden birisidir. Sonunda Joker kazanır, ancak Batman kaybetmez. Zira bu filmde kötülüğün ve çılgınlığın insanları nasıl tetiklerini görürüz.

12 Maymun (12 Monkeys):

IMDb notu: 7,7 Rotten Tomatoes puanı: %89

Bilim kurgu ve kitlesel çılgınlık konulu daha iyi bir film izlemeniz çok çok zor. Ayrıca size kötünün kazandığını söylemiş olsak da bu filmde işlenen kötülük ve iyiliğin savaşı değil, zira bitmesini istemeyeceksiniz.

Se7en:

IMDb notu: 8,6 Rotten Tomatoes puanı: %81

Karşısındaki tecrübeli dedektifleri bile işe yeni başlamış bir çaylak durumuna düşüren bir seri katil düşünün. Kimin nasıl kazandığı konusu tartışmalı olsa da gidişatıyla yeteri kadar kaliteli olduğunu hissettiriyor.

OKU  Microsoft, Windows 10 İçin 2020 Senesinin İlk Versiyonunu Yayınladı

1984:

IMDb notu: 7,2 Rotten Tomatoes puanı: %82

İşte bu film, size en başta bahsettiğimiz köttü-iyi savaşını en güzel anlatan eserlerden birisine dayanır. Geçtiğimiz yüzyılın en sıra dışı yazarlarından George Orwell, günümüzde bile hala geçerli olan düşünceleri aktarır. Eğer izlediğiniz filmde kara kuru aksiyon istiyorsanız 1984’ü izlemeyin, önce okumanız gerekebilir.

Dövüş Kulübü (Fight Club):

IMDb notu: 8,8 Rotten Tomatoes puanı: %79

Muhtemelen aranızda izleyenlerin büyük kısmı bile bu filmde hangi kötünün kazandığını düşündü. Öğretileriyle sinema dünyasının en köklü yapımlarından birisi oldu. Meselenin savaşmak olmadığını gösterdi, insanlara film izlemeyi öğretti. Asıl olayın sonu beklemekten ibaret olmadığını, her şeyin aradaki boşluğu nasıl doldurduğunuzla ilgili olduğunu gösterdi. Bu film, izleyenleri için hala bitmedi.

Haberler

Android 9.0 Pie Güncellemesini 2019’da Alacak Telefonların Tam Listesi Açıklandı

mm

Yayınlandı

Tarih:

Android 9.0 Pie Güncellemesini 2019’da Alacak Telefonların Tam Listesi Açıklandı

Akıllı telefon üreticileri en yeni cihazlarına güncelleme önceliği verse de eski cihazlar da kademeli olarak yeni Android sürümüne kavuşuyor. Android 9.0 Pie güncellemesini 2019 boyunca cihazlara ulaştırmak için çalışacak üreticiler, genellikle yaşanabilecek gecikmelerden kaynaklı sorunların ortaya çıkmaması adına net bir tarih açıklamıyor.

Bu haberimizde sizler paylaşacağımız tarihlerin birer tahmin olduğunu söylemekte yarar var. Lafı daha fazla uzatmadan gelin hangi cihazların ne zaman Android 9.0 Pie güncellemesine kavuşacağına birlikte bakalım.

Google

Google daha önce hangi cihazların Android 9.0 Pie güncellemesi alacağını açıklamıştı. Pixel serisinden önce Nexus etiketiyle satışa çıkan cihazlara verilen 2 yıl sürüm güncelleme ve 3 yıl güvenlik güncelleme garantisi, 3 yaşını dolduran Nexus 6P ve Nexus 5X için son buluyor. Google’ın güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Pixel 2 ve Pixel 2 XL – Güncellendi. Pixel ve Pixel XL – Güncellendi. Android One programına dahil olan ve Ekim 2017’den sonra satışa çıkan tüm Android cihazlar – Bu yıl içinde güncellenecek.

Samsung

Samsung, her sene 4 üst segment akıllı telefonun tanıtıyor ve bu cihazlara 2-3 yıl boyunca güncelleme desteği sunuyor. Samsung’un daha önceki güncelleme programları incelendiğinde, diğer serilerin ne zaman güncelleme alacağını tahmin etmek çok da zor değil. Samsung’un güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Galaxy S9/S9+ – Güncellendi. Galaxy Note 9 – Güncellendi. Galaxy Note 8 – Güncellendi. Galaxy S8/S8+ – Mart ayında güncellenecek. Galaxy A6/A6+ – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy A7 (2018) – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy A8 (2018)/A8+ (2018)/A8 Star – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy A9 2018 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J2 2018/J2 Core – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J4 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J6+ – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy On7 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy Tab S4 10.5 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J4+ – Mayıs ayında güncellenecek. Galaxy J6 – Mayıs ayında güncellenecek. Galaxy J7 (2017)/J7 Duo/J7 Neo – Temmuz ayında güncellenecek. Galaxy Tab S3 9.7 – Ağustos ayında güncellenecek. Galaxy Tab A 2017 – Ekim ayında güncellenecek. Galaxy Tab A 10.5 – Ekim ayında güncellenecek.

OKU  Düşen iPhone Satışları, Fabrikaların Çalışma Şartlarını Tertip Etmeye Zorladı

LG

Samsung gibi neredeyse tüm modellerine güncelleme desteği sunan bir diğer marka olan LG, geçtiğimiz günlerde bu yıl için iyi bir işletim sistemi sunabilmek adına güncelleme üzerinde çalışan ekibin biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu açıkladı. LG’nin güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

LG G7 One – Güncellendi. The LG G7 ThinQ – Bu yıl içinde güncellenecek. The LG V30 – Bu yıl içinde güncellenecek. The LG V20 – Bu yıl içinde güncellenecek.

Huawei

Android 9.0 Pie güncellemesinde diğer üreticilerden hızlı davranan Huawei, birçok cihazına EMUI 9.0 güncellemesiyle birlikte Android 9.0 Pie’ı ulaştırdı. Huawei’nin güncelleme almış olan cihazlarını aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

Huawei Mate 10 – Güncellendi. Huawei Mate 10 Pro – Güncellendi. Huawei Mate 10 Porsche Design – Güncellendi. Huawei Mate RS Porsche Design – Güncellendi. Huawei P20 – Güncellendi. Huawei P20 Pro – Güncellendi. Huawei P20 Lite – Bu yıl içinde güncellenecek. Honor 10 – Güncellendi. Honor View 10 – Güncellendi. Honor Play – Güncellendi.

OKU  Çin Havayolları'ndan Bir Kaptan, Uyurken Görüntülendi

Motorola

Motorola, daha önce paylaştığı bir blog yazısıyla güncelleme alacak cihazlarını açıklamıştı. Moto E5, E5 Plus ve E5 Play’in olmadığı listeyi aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Moto Z3 – Güncellendi. Moto Z3 Play – Güncellendi. Moto Z2 Force – Bu yıl içinde güncellenecek. Moto Z2 Play – Bu yıl içinde güncellenecek. Moto X4 – Güncellendi. Moto G6 Plus – Güncellendi. Moto G6 – Güncellendi. Moto G6 Play – Güncellendi.

OnePlus

OnePlus, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla Android 9.0 Pie beta sürümü üzerinde çalıştıklarını ve güncellemelerin yakın zamanda cihazlara ulaşacağını açıklamıştı. OnePlus’ın güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

OnePlus 6 – Güncellendi. OnePlus 5 ve 5T – Güncellendi. OnePlus 3 ve 3T – Bu yıl içinde güncellenecek.

Nokia

HMD Global’dan sonra akıllı telefon piyasasına etkili bir geri dönüş yapan Nokia, güncellemeler konusunda oldukça hızlı davranıyor. Nokia’nın güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

OKU  Ummanların Sirkülasyonu Hakkında Öğrenilen Her şey Yanlış Olabilir

Nokia 3 ve Nokia 5 – Güncellendi. Nokia 5.1 plus – Güncellendi. Nokia 6 – Güncellendi. Nokia 6.1 – Güncellendi. Nokia 7 Plus – Güncellendi. Nokia 8 – Güncellendi. Nokia 8 Sirocco – Bu yıl içinde güncellenecek.

HTC

Son dönemde satış rakamlarında yaşanan hayal kırıklıklarıyla gündeme gelen HTC, yalnızca 4 cihazına güncelleme desteği sunacak. HTC’nin güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

HTC U11 Life – Güncellendi. HTC U12+ – Bu yıl içinde güncellenecek. HTC U11 – Bu yıl içinde güncellenecek. HTC U11+ – Bu yıl içinde güncellenecek.

Sony

16 Ağustos 2018’de yaptığı açıklamayla güncelleme alacak cihazlarını açıklayan Sony, her zaman olduğu gibi amiral gemilerine öncelik tanıyacak. Sony’nin güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Sony Xperia XZ2 – Güncellendi. Sony Xperia XZ2 Premium – Bu yıl içinde güncellenecek. Sony Xperia XZ2 Compact – Güncellendi. Sony Xperia XZ Premium – Güncellendi. Sony Xperia XZ1 – Güncellendi. Sony Xperia XZ1 Compact – Güncellendi. Sony Xperia XA2 – Bu yıl içinde güncellenecek. Sony Xperia XA2 Ultra – Bu yıl içinde güncellenecek. Sony Xperia XA2 Plus – Bu yıl içinde güncellenecek.

2019 yılında Android 9.0 Pie güncellemesi alacak cihazları sizlerle paylaştığımız yazımızın sonuna geldik. Diğer şirketlerden de güncelleme açıklamaları geldikçe, sizlerle paylaşıyor olacağız. Kaçırmamak için takipte kalın.

Okumaya Devam Et

Haberler

Hayatımızın Önemli Bir Parçası Olan Uyku, Hayvanlar İçin de Bu Kadar Önemli mi?

mm

Yayınlandı

Tarih:

Hayatımızın Önemli Bir Parçası Olan Uyku, Hayvanlar İçin de Bu Kadar Önemli mi?

Köpeklerin, kedilerin, fillerin, yarasaların, bal arılarının, insanların ve hatta diğer birçok canlının ortak bir noktası var: uyku. Hatta bilim insanları henüz uymayan bir canlı bulabilmiş değil. Peki, uyku hayatta kalmak için gerçekten gerekli mi?

Uykusuzluğun yarattığı tehlike

Birçok insan uykunun ne kadar gerekli olduğunu bilir. Bir geceyi uykusuz geçirmek çoğu insanın gününü zorlaştırır. Hatta zayıf uyku düzeninin uzun vadede diyabet ve kalp rahatsızlıklarıyla bağlantılı olduğu biliniyor. Peki, hayvanlarda da böyle bir bağlantı var mı? Onlarda da uyku bu kadar kritik öneme sahip mi?

1890’larda Rusya’daki ilk kadın fizikçilerden olan Marie de Manacéïne uykuyla ilgili araştırmalar yaptı. Manacéïne “Hepimiz yaşamı severiz ve hepimiz olabildiğince uzun yaşamak isteriz ancak buna rağmen hayatımızın üçte birini hatta bazen yarısını uyuyarak geçiririz” dedi. Uykuya olan merakı gayet açık olan Manacéïne, hayvanlar üzerinde bir deney gerçekleştirdi.

OKU  Keanu Reeves, Acemi Story 4’te Oldukça Eksantrik Bir Kişiliği Seslendirecek

Şu an bakıldığında oldukça acımasız gelen bir deney gerçekleştiren fizikçi, köpek yavrularını sürekli uyanık tuttu ve birkaç gün sonra hayvanların uyku yoksunluğundan öldüğünü gözlemledi. İlerleyen yıllarda deneylerini kemirgenler ve hamamböcekleri gibi farklı hayvanlar üzerinde gerçekleştirmeye devam etti ve hepsinde de aynı sonucu aldı. Ancak deneylerin sonucunun uykuyla bağlantısı hâlâ bulunamadı.

Gözlerini dinlendirenler

Tamamen uykusuz kalmak oldukça zararlı, ancak bazı canlılara oldukça kısa süreli uykuların yettiği keşfedildi. Bilim insanlarının söylediklerine göre, uykunun fonksiyonunu tam olarak anlayabilmek için bu hayvanlar oldukça kilit bir rol oynayabilir.

Şubat ayında, Science Advances dergisinde meyve sineklerinin uyku alışkanlıklarına dair bir araştırma yayınlandı. Araştırmanın yazarlarından Giorgio Gilestro “Bazı sineklerin neredeyse hiç uyumadığını fark ettik” açıklamasında bulundu.

OKU  Microsoft, Windows 10 İçin 2020 Senesinin İlk Versiyonunu Yayınladı

Gilestro ve çalışma arkadaşları, dişi sineklerin yüzde altısının günde 72 dakikadan daha az uyduğunu fark etti, hatta bir tane dişi sineğin günde 4 dakikadan bile daha az uyduğunu gözlemledi. İlerleyen deneylerde çalışmayı gerçekleştiren ekip, sineklerin yüzde 96’sını uykusuz bırakmış ancak sinekler, köpek yavruları gibi erken ölmemiş hatta normal uyku düzeni olan kontrol grubuyla aynı yaşam ömrüne sahip oldu.

Max Planck Enstitüsü Kuş Bilimi Uzmanı Niels Rattenborg ve çalışma arkadaşları, 2016’da Galapagos Adaları’nda fregat kuşu üzerinde bir deney gerçekleştirdi. Yapılan deneyde kuşların beyinlerdeki elektriksel aktiviteyi ölçmek için kuşlara ufak bir cihaz yerleştirildi. Ölçümlere baktıklarında kuşların bazen okyanus üzerinde süzülürken beyinlerindeki bir lobun uyuduğunu hatta bazen uçtukları sırada beyin loblarının her ikisinin de eş zamanlı olarak uyuduğunu gözlemledi.

OKU  Düşen iPhone Satışları, Fabrikaların Çalışma Şartlarını Tertip Etmeye Zorladı

Daha şaşırtıcı olan kısım ise fregat kuşlarının ortalama olarak günde sadece 42 dakika uyumaları. Rattenborg, hiç uykuya ihtiyaç duymayan canlı konusunda ise “Her şey mümkün. Ancak kısa süre uyuyan hayvanlar üzerindeki araştırmalara göre hiçbiri tamamen uykusuz değil. Minimum düzeydeki uyku bile oldukça önemli, hatta bu muhteşem az uyuyan hayvanlarda bile geçerli” dedi.

Okumaya Devam Et

Haberler

Dünyanın En Büyük Serbest Açık Kaynak Kod Tesisi Kerala’da Açıldı

mm

Yayınlandı

Tarih:

Dünyanın En Büyük Serbest Açık Kaynak Kod Tesisi Kerala'da Açıldı

Dün, ‘Swatantra’ adlı dünyanın en büyük entegre serbest açık kaynak kod BT (Bilişim Teknolojileri) tesisi açıldı. Indian Web 2 tarafından bildirildiği üzere tesis, 2009 yılında Kerala hükümeti tarafından kurulan Uluslararası Serbest Açık Kaynak Kod Merkezi (ICFOSS) tarafından geliştirildi.

Kuruluşun, Kerala ve dünya çapında FOSS’u yaygınlaştırma amacı bulunuyor. Swatantra, serbest açık kaynaklı bir yazılım eğitim alanına ve bir kuluçka merkezine ev sahipliği yapacak.

Bilmeyenler için tanımlama yapmak gerekirse, kullanıcıların herhangi bir amaç için kısıtlama olmadan programları çalıştırmalarına ve gereksinimlerine göre değiştirmelerine izin veren yazılım “FOSS” olarak adlandırılır. Swatantra’yı kullanarak Kerala hükümeti, bilgiye demokratik erişim ve sürdürülebilir ekonomik gelişme sağlamayı amaçlıyor.

Hindistan Merkez Hükümeti, 2015 Mart ayında tüm e-yönetim sistemleri için FOSS’u kabul etti. FOSS tabanlı sistemler, makul maliyetlerle daha fazla güvenilirlik, şeffaflık ve verimlilik sundukları için dünyada hızla popülerlik kazanıyorlar. Kerala, 2001 yılında FOSS yanlısı bir BT politikası benimsedi ve bunu yapan ilk ülke oldu.

OKU  Keanu Reeves, Acemi Story 4’te Oldukça Eksantrik Bir Kişiliği Seslendirecek

Kerala ayrıca, FOSS’u akademisyenler, şirketler ve devlet içinde istihdam sağlamak için Alternatif Bilgi İşlem ve İstihdam Hareketini Teşvik Derneği’ni (SPACE) kurdu. SPACE, hükümet, akademi, bilişim endüstrisi ve diğer profesyonel sektörlerden üyelerden oluşan bir yapıya sahip. 

Okumaya Devam Et

Popüler