Sosyal Medya

Mobil Uygulama

Telefonunuzdaki uygulamalar sizi takip ediyor

Yayınlandı

Tarih:

uygulamalar-verileri-paylasiyor

Eğer akıllı telefonunuz varsa muhtemelen sizin hayatınızda büyük rol oynuyor, bilgilerinizi ve randevularınızı saklayan, sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla, ailenizle iletişim kurmanıza yardımcı oluyor. Böyle bir cihazı bırakmak gerçekten çok zor. Bir araştırmaya ve incelemeye göre böylesine bağlılıkla gelen uygulamalar sizin birçok hareketinizi inceliyor. Bunun farkında olarak verdiğiniz bilgileri kime verdiğinize dikkat ederek, bu teknoloji harikası cihazı bilinçle kullanmak en mantıklı karar olacaktır.

Birçok Amerikan üniversitesi bu uygulamaların sizin gizliğini nasıl da ihlal ettiğini araştırıyor ve raporu yayınlıyor.

1. Çoğu uygulama kişisel verilerinizi paylaşıyor

Kaliforniya Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre 10 uygulamadan 7 tanesi sizin kişisel verilerinizi; yer bilginizi, demografik bilginizi paylaşıyor. 

2. Beni-izleme özelliğini açmak bir işe yaramayabilir

Telefonlarının ve uygulamalarının güvenli olduğunu söyleyen çoğu insan malesef yanılıyor. Beni-izleme özelliği çoğu zaman hiçbir işe yaramıyor. Kuzeydoğu Üniversitesi’ndeki bir bilgisayar mühendisi Guevara Noubir’in yaptığı bir açıklamaya göre “…uygulamalar telefona tıklama sesinden bile bir şifreyi bulabilir, ve telefonu cebinizde taşıdığınız her saniye şirketler sizin yerinizi öğrenebilir.”

3. Kişisel kimliğiniz para ediyor

Şirketler sizin veri profilinizi satın almak ciddi paralar ödeyebilir. Çünkü sizin verilerinizi, doğru kişiye reklam göstererek doğru hedefleme yapmak için kullanıyorlar. Alakasız kişilere reklam göstermektense, verilerinize para vererek öyle reklam gösteriyorlar.

Bu konuda Avrupa Birliği Parlamento’sunun birçok yasası var. Ancak şu an en çok kullandığımız servisler bile paylaşıyor.

Siyaset bilimi ve kamu yönetimi öğrencisi. İnternetle pek bir alakalı, yazı yazmayı seviyor, girişimcilik denemeleri en büyük hobisi. Teknolojisever/sinemasever.

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler