Sosyal Medya

Haberler

TÜBİTAK Tarafından Yalanlanıp, Dünyada Kabul Gören 10 Türk Genci ve Projeleri

mm

Yayınlandı

Tarih:

TÜBİTAK Tarafından Yalanlanıp, Dünyada Kabul Gören 10 Türk Genci ve Projeleri
Ülkemizin değişik köşelerinde, birbirinden aydın ve gayretli genç dünya meselelerini çözmek, bilime katkı sağlamak için çalışıyor. Ne yazık ki bu gençlerin ehemmiyetli bir kısmını yurt dışındaki beynelmilel bilim kuruluşlarına, yabancı üniversitelere kaptırıyoruz. TÜBİTAK tarafından evet tarafından yalanlanıp, projeleriyle dünyanın dikkatini sürükleyen Türk gençlerini tanıyoruz.

Yaşları, eğitim seviyeleri, sahip oldukları fırsatlar ne olursa olsun çalışan ve insanlığa, memleketine bir şeyler kazandırmak isteyen gençler var. Durdurak öğrenmeden, onlara servet kalanlardan derslerini alıp, geleceğe servet vazgeçmek için çalışan bu gençlerin tek gereksinimi dayanak.

Ülkemizin en köklü bilim kuruluşlarından TÜBİTAK’ın tarihi zaferlerle dolu. Nitekim son senelerde müessesenin haysiyetini yaralayan hadiselere tanık olmaya başladık. Az evvel laf ettiğimiz gençlerin her zaman önceliği olan ve olması gereken TÜBİTAK, artık bilimsel projelere daha öncekisi gibi destekledimiyor. Yalanlanan projelerin ehemmiyetli bir kısmı yurt dışındaki üniversite, enstitü ya da yabancı devlet müesseseleri NASA vb. tarafından dayanak buluyor. 

Bugün azıcık geçmişe doğru gidere TÜBİTAK tarafından yalanlanan gençlerimize, projelerine, kabul edildikleri müesseselere ve çalışmalarına yakından bakıp onları tanıyacağız. Genelde noksan doküman vb. meselelerle yalanlanan gençler, aynı fikirleriyle başka yerlerde kabul görüyorlar.

OKU  GTA Online, Oyunculara Her Hafta Sonu 250 bin Dolar Reyin İçi Para Verecek

Manisa’dan Göktuğ Altıparmak ve Seda Erol:

Yalanlanan projeleri: Melisa, okaliptus ve karanfil yağlarının havadaki bakterileri arınmasına müteveccih araştırma Kabul gördüğü müessese: Harvard Üniversitesi

Manisa’da 11. sınıf eğitimi gören Göktuğ ve lise son sınıf talebesi Seda, biyoloji hocaları Nuray Avcı’nın da dayanağıyla 2018’in ağustos ayında bir çalışma bitirdiler. Takım melisa, okaliptus ve karanfil gibi nebatların havadaki bakteriler üzeriniki etkilerini incelemişti. Emel sağlık kurumular, toplu taşıma taşıtları ve mektep gibi alanlarda üst solunum yolu hastalığı bulaşma tehlikesini eksiltmekti. Araştırma, dünyanın en köklü bilimsel çalışmalarına konut sahipliği yapan müesseselerden Harvard Üniversitesi’nin dikkatini çekti. Göktuğ, davetin ardından “Projemiz TÜBİTAK’tan kabul göremedi; ama canları sağ olsun. Neticede ülkemiz için çalışıyoruz.” söylemesinde bulundu.

Antalya’dan Mehmet Can Dursun ve İrfan Efe Boztepe:

Yalanlanan projeleri: Şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları için atık yengeç ve karides kabuklarından yara bandı Kabul gördüğü müessese: Liselerarası Genius Olimpiyatları Dünya Birinciliği ile New York Eyalet Üniversitesi

OKU  Zebraların Üzerindeki Çizgilerin Ne İşe Yaradığı Sualinin Yanıtı Söylendi

2016 senesinde, o yarıyıl lise 10. sınıfta okuyan Mehmet, 11. sınıf talebesi İrfan Efe, karides ve yengeçlerden çok fazla yiyecek atığı ortaya çıktığını fark etti. Bu organik malzemeleri şeker hastalarının kapanmayan yaraları için kullanmak isteyen gençler bunu muvaffak oldular. Yalanlanan projeleriyle Amerika Birleşik Devletlerinde tertip edilen ve uluslararasu kalite taşıyan Genius Olimpiyatları’na katıldılar. 54 ülkeden gelen 450 proje arasından dünya birincisi olarak seçildiler. New York Eyalet Üniversitesi, iki gence de senelik 10’ar bin dolar burs verdi, üniversite eğitimleri için Amerika Birleşik Devletlerine davet etti. 

Emir Akdaşci ve Ege Özlem:

Yalanlanan projeleri: Soba külü, boraks, kula volkaniti ve kül gibi atıklarla çimento imali Kabul gördüğü müessese: Harvard Üniversitesi, Montreal Mc Gill Üniversitesi, Toronto Ryerson Üniversitesi

Noksan doküman sebebiyle yalanlanan projeleri, öğretmenlerinin dayanağı ile İngilizceye tercümelen Emir ve Ege, yurt dışındaki üniversitelere müracaatlarda bulundular. Çözmek istedikleri mesele kolaydı: Çimentoı yapımını daha etrafçı bir hale getirip oldukça kolaylaştırmak. Bunun için küllerden volkanitlerden, ülkemizde de çokça bulunan borun yan malzemesi borakstan esin aldılar. Muvaffak Oldular, ve Harvard tarafından yapılan daveti kabul ettiler. 

OKU  Destiny 2'nin 6. Sezonunda Dengeler Değişecek

İlayda Şamilgil:

Yalanlanan projesi: Akışkanlardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Süratli ve Taşınabilir Bir Sistem Kabul gördüğü müessese: Cornell Üniversitesi, NASA

İlayda, yalanlanan projesini lise son sınıftayken bitirmiş ve TÜBİTAK’a sunmuştu. Yalanlanınca Polonya’da tertip edilen Nobel Fizik Mükâfatı’ne Doğru İlk Adım First Step to Nobel Prize in Physics müsabakasına katıldı. 80 ülkeden gelen rakipleri arasından sıyrılıp, aynı projeyle bütün puan alarak birinci oldu. Üniversite eğitimi için tüm kapılar arkasına kadar aralandı. İlayda, Amerika Birleşik Devletlerinin New York eyaletinde yer alan Cornell Üniversitesi’ne gitmeye karar verdi. Aynı üniversitede profesörlük yapan ve NASA’nın teknoloji şeflerinden olan Mason Peck, İlayda’yı Mars roketleri için yapılan çalışmalara davet etti.

İlayda, İrfan, Emir, Ege ve daha fazla gencimizin yalanlanan projelerini anlattığımız videoyu alttan izleyebilirsiniz:

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haberler

Android 9.0 Pie Güncellemesini 2019’da Alacak Telefonların Tam Listesi Açıklandı

mm

Yayınlandı

Tarih:

Android 9.0 Pie Güncellemesini 2019’da Alacak Telefonların Tam Listesi Açıklandı

Akıllı telefon üreticileri en yeni cihazlarına güncelleme önceliği verse de eski cihazlar da kademeli olarak yeni Android sürümüne kavuşuyor. Android 9.0 Pie güncellemesini 2019 boyunca cihazlara ulaştırmak için çalışacak üreticiler, genellikle yaşanabilecek gecikmelerden kaynaklı sorunların ortaya çıkmaması adına net bir tarih açıklamıyor.

Bu haberimizde sizler paylaşacağımız tarihlerin birer tahmin olduğunu söylemekte yarar var. Lafı daha fazla uzatmadan gelin hangi cihazların ne zaman Android 9.0 Pie güncellemesine kavuşacağına birlikte bakalım.

Google

Google daha önce hangi cihazların Android 9.0 Pie güncellemesi alacağını açıklamıştı. Pixel serisinden önce Nexus etiketiyle satışa çıkan cihazlara verilen 2 yıl sürüm güncelleme ve 3 yıl güvenlik güncelleme garantisi, 3 yaşını dolduran Nexus 6P ve Nexus 5X için son buluyor. Google’ın güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Pixel 2 ve Pixel 2 XL – Güncellendi. Pixel ve Pixel XL – Güncellendi. Android One programına dahil olan ve Ekim 2017’den sonra satışa çıkan tüm Android cihazlar – Bu yıl içinde güncellenecek.

Samsung

Samsung, her sene 4 üst segment akıllı telefonun tanıtıyor ve bu cihazlara 2-3 yıl boyunca güncelleme desteği sunuyor. Samsung’un daha önceki güncelleme programları incelendiğinde, diğer serilerin ne zaman güncelleme alacağını tahmin etmek çok da zor değil. Samsung’un güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Galaxy S9/S9+ – Güncellendi. Galaxy Note 9 – Güncellendi. Galaxy Note 8 – Güncellendi. Galaxy S8/S8+ – Mart ayında güncellenecek. Galaxy A6/A6+ – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy A7 (2018) – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy A8 (2018)/A8+ (2018)/A8 Star – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy A9 2018 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J2 2018/J2 Core – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J4 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J6+ – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy On7 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy Tab S4 10.5 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J4+ – Mayıs ayında güncellenecek. Galaxy J6 – Mayıs ayında güncellenecek. Galaxy J7 (2017)/J7 Duo/J7 Neo – Temmuz ayında güncellenecek. Galaxy Tab S3 9.7 – Ağustos ayında güncellenecek. Galaxy Tab A 2017 – Ekim ayında güncellenecek. Galaxy Tab A 10.5 – Ekim ayında güncellenecek.

OKU  Family Guy Severler Yaşadı: Dizi En Az 1 Sene Daha Sürecek

LG

Samsung gibi neredeyse tüm modellerine güncelleme desteği sunan bir diğer marka olan LG, geçtiğimiz günlerde bu yıl için iyi bir işletim sistemi sunabilmek adına güncelleme üzerinde çalışan ekibin biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu açıkladı. LG’nin güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

LG G7 One – Güncellendi. The LG G7 ThinQ – Bu yıl içinde güncellenecek. The LG V30 – Bu yıl içinde güncellenecek. The LG V20 – Bu yıl içinde güncellenecek.

Huawei

Android 9.0 Pie güncellemesinde diğer üreticilerden hızlı davranan Huawei, birçok cihazına EMUI 9.0 güncellemesiyle birlikte Android 9.0 Pie’ı ulaştırdı. Huawei’nin güncelleme almış olan cihazlarını aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

Huawei Mate 10 – Güncellendi. Huawei Mate 10 Pro – Güncellendi. Huawei Mate 10 Porsche Design – Güncellendi. Huawei Mate RS Porsche Design – Güncellendi. Huawei P20 – Güncellendi. Huawei P20 Pro – Güncellendi. Huawei P20 Lite – Bu yıl içinde güncellenecek. Honor 10 – Güncellendi. Honor View 10 – Güncellendi. Honor Play – Güncellendi.

OKU  Apex: Legens'ta Çoğu Kimsenin Görmediği Bir Canavar Keşfedildi

Motorola

Motorola, daha önce paylaştığı bir blog yazısıyla güncelleme alacak cihazlarını açıklamıştı. Moto E5, E5 Plus ve E5 Play’in olmadığı listeyi aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Moto Z3 – Güncellendi. Moto Z3 Play – Güncellendi. Moto Z2 Force – Bu yıl içinde güncellenecek. Moto Z2 Play – Bu yıl içinde güncellenecek. Moto X4 – Güncellendi. Moto G6 Plus – Güncellendi. Moto G6 – Güncellendi. Moto G6 Play – Güncellendi.

OnePlus

OnePlus, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla Android 9.0 Pie beta sürümü üzerinde çalıştıklarını ve güncellemelerin yakın zamanda cihazlara ulaşacağını açıklamıştı. OnePlus’ın güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

OnePlus 6 – Güncellendi. OnePlus 5 ve 5T – Güncellendi. OnePlus 3 ve 3T – Bu yıl içinde güncellenecek.

Nokia

HMD Global’dan sonra akıllı telefon piyasasına etkili bir geri dönüş yapan Nokia, güncellemeler konusunda oldukça hızlı davranıyor. Nokia’nın güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

OKU  Suudi Bayanları Takip Eden Uygulamayı Barındıran Google ve Apple'a Yoğun Tenkit

Nokia 3 ve Nokia 5 – Güncellendi. Nokia 5.1 plus – Güncellendi. Nokia 6 – Güncellendi. Nokia 6.1 – Güncellendi. Nokia 7 Plus – Güncellendi. Nokia 8 – Güncellendi. Nokia 8 Sirocco – Bu yıl içinde güncellenecek.

HTC

Son dönemde satış rakamlarında yaşanan hayal kırıklıklarıyla gündeme gelen HTC, yalnızca 4 cihazına güncelleme desteği sunacak. HTC’nin güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

HTC U11 Life – Güncellendi. HTC U12+ – Bu yıl içinde güncellenecek. HTC U11 – Bu yıl içinde güncellenecek. HTC U11+ – Bu yıl içinde güncellenecek.

Sony

16 Ağustos 2018’de yaptığı açıklamayla güncelleme alacak cihazlarını açıklayan Sony, her zaman olduğu gibi amiral gemilerine öncelik tanıyacak. Sony’nin güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Sony Xperia XZ2 – Güncellendi. Sony Xperia XZ2 Premium – Bu yıl içinde güncellenecek. Sony Xperia XZ2 Compact – Güncellendi. Sony Xperia XZ Premium – Güncellendi. Sony Xperia XZ1 – Güncellendi. Sony Xperia XZ1 Compact – Güncellendi. Sony Xperia XA2 – Bu yıl içinde güncellenecek. Sony Xperia XA2 Ultra – Bu yıl içinde güncellenecek. Sony Xperia XA2 Plus – Bu yıl içinde güncellenecek.

2019 yılında Android 9.0 Pie güncellemesi alacak cihazları sizlerle paylaştığımız yazımızın sonuna geldik. Diğer şirketlerden de güncelleme açıklamaları geldikçe, sizlerle paylaşıyor olacağız. Kaçırmamak için takipte kalın.

Okumaya Devam Et

Haberler

Hayatımızın Önemli Bir Parçası Olan Uyku, Hayvanlar İçin de Bu Kadar Önemli mi?

mm

Yayınlandı

Tarih:

Hayatımızın Önemli Bir Parçası Olan Uyku, Hayvanlar İçin de Bu Kadar Önemli mi?

Köpeklerin, kedilerin, fillerin, yarasaların, bal arılarının, insanların ve hatta diğer birçok canlının ortak bir noktası var: uyku. Hatta bilim insanları henüz uymayan bir canlı bulabilmiş değil. Peki, uyku hayatta kalmak için gerçekten gerekli mi?

Uykusuzluğun yarattığı tehlike

Birçok insan uykunun ne kadar gerekli olduğunu bilir. Bir geceyi uykusuz geçirmek çoğu insanın gününü zorlaştırır. Hatta zayıf uyku düzeninin uzun vadede diyabet ve kalp rahatsızlıklarıyla bağlantılı olduğu biliniyor. Peki, hayvanlarda da böyle bir bağlantı var mı? Onlarda da uyku bu kadar kritik öneme sahip mi?

1890’larda Rusya’daki ilk kadın fizikçilerden olan Marie de Manacéïne uykuyla ilgili araştırmalar yaptı. Manacéïne “Hepimiz yaşamı severiz ve hepimiz olabildiğince uzun yaşamak isteriz ancak buna rağmen hayatımızın üçte birini hatta bazen yarısını uyuyarak geçiririz” dedi. Uykuya olan merakı gayet açık olan Manacéïne, hayvanlar üzerinde bir deney gerçekleştirdi.

OKU  Family Guy Severler Yaşadı: Dizi En Az 1 Sene Daha Sürecek

Şu an bakıldığında oldukça acımasız gelen bir deney gerçekleştiren fizikçi, köpek yavrularını sürekli uyanık tuttu ve birkaç gün sonra hayvanların uyku yoksunluğundan öldüğünü gözlemledi. İlerleyen yıllarda deneylerini kemirgenler ve hamamböcekleri gibi farklı hayvanlar üzerinde gerçekleştirmeye devam etti ve hepsinde de aynı sonucu aldı. Ancak deneylerin sonucunun uykuyla bağlantısı hâlâ bulunamadı.

Gözlerini dinlendirenler

Tamamen uykusuz kalmak oldukça zararlı, ancak bazı canlılara oldukça kısa süreli uykuların yettiği keşfedildi. Bilim insanlarının söylediklerine göre, uykunun fonksiyonunu tam olarak anlayabilmek için bu hayvanlar oldukça kilit bir rol oynayabilir.

Şubat ayında, Science Advances dergisinde meyve sineklerinin uyku alışkanlıklarına dair bir araştırma yayınlandı. Araştırmanın yazarlarından Giorgio Gilestro “Bazı sineklerin neredeyse hiç uyumadığını fark ettik” açıklamasında bulundu.

OKU  GTA Online, Oyunculara Her Hafta Sonu 250 bin Dolar Reyin İçi Para Verecek

Gilestro ve çalışma arkadaşları, dişi sineklerin yüzde altısının günde 72 dakikadan daha az uyduğunu fark etti, hatta bir tane dişi sineğin günde 4 dakikadan bile daha az uyduğunu gözlemledi. İlerleyen deneylerde çalışmayı gerçekleştiren ekip, sineklerin yüzde 96’sını uykusuz bırakmış ancak sinekler, köpek yavruları gibi erken ölmemiş hatta normal uyku düzeni olan kontrol grubuyla aynı yaşam ömrüne sahip oldu.

Max Planck Enstitüsü Kuş Bilimi Uzmanı Niels Rattenborg ve çalışma arkadaşları, 2016’da Galapagos Adaları’nda fregat kuşu üzerinde bir deney gerçekleştirdi. Yapılan deneyde kuşların beyinlerdeki elektriksel aktiviteyi ölçmek için kuşlara ufak bir cihaz yerleştirildi. Ölçümlere baktıklarında kuşların bazen okyanus üzerinde süzülürken beyinlerindeki bir lobun uyuduğunu hatta bazen uçtukları sırada beyin loblarının her ikisinin de eş zamanlı olarak uyuduğunu gözlemledi.

OKU  Amerika Birleşik Devletleri, 2050 Senesine Kadar Kömür Kullanımına Devam Edecek

Daha şaşırtıcı olan kısım ise fregat kuşlarının ortalama olarak günde sadece 42 dakika uyumaları. Rattenborg, hiç uykuya ihtiyaç duymayan canlı konusunda ise “Her şey mümkün. Ancak kısa süre uyuyan hayvanlar üzerindeki araştırmalara göre hiçbiri tamamen uykusuz değil. Minimum düzeydeki uyku bile oldukça önemli, hatta bu muhteşem az uyuyan hayvanlarda bile geçerli” dedi.

Okumaya Devam Et

Haberler

Dünyanın En Büyük Serbest Açık Kaynak Kod Tesisi Kerala’da Açıldı

mm

Yayınlandı

Tarih:

Dünyanın En Büyük Serbest Açık Kaynak Kod Tesisi Kerala'da Açıldı

Dün, ‘Swatantra’ adlı dünyanın en büyük entegre serbest açık kaynak kod BT (Bilişim Teknolojileri) tesisi açıldı. Indian Web 2 tarafından bildirildiği üzere tesis, 2009 yılında Kerala hükümeti tarafından kurulan Uluslararası Serbest Açık Kaynak Kod Merkezi (ICFOSS) tarafından geliştirildi.

Kuruluşun, Kerala ve dünya çapında FOSS’u yaygınlaştırma amacı bulunuyor. Swatantra, serbest açık kaynaklı bir yazılım eğitim alanına ve bir kuluçka merkezine ev sahipliği yapacak.

Bilmeyenler için tanımlama yapmak gerekirse, kullanıcıların herhangi bir amaç için kısıtlama olmadan programları çalıştırmalarına ve gereksinimlerine göre değiştirmelerine izin veren yazılım “FOSS” olarak adlandırılır. Swatantra’yı kullanarak Kerala hükümeti, bilgiye demokratik erişim ve sürdürülebilir ekonomik gelişme sağlamayı amaçlıyor.

Hindistan Merkez Hükümeti, 2015 Mart ayında tüm e-yönetim sistemleri için FOSS’u kabul etti. FOSS tabanlı sistemler, makul maliyetlerle daha fazla güvenilirlik, şeffaflık ve verimlilik sundukları için dünyada hızla popülerlik kazanıyorlar. Kerala, 2001 yılında FOSS yanlısı bir BT politikası benimsedi ve bunu yapan ilk ülke oldu.

OKU  Amerika Birleşik Devletleri, 2050 Senesine Kadar Kömür Kullanımına Devam Edecek

Kerala ayrıca, FOSS’u akademisyenler, şirketler ve devlet içinde istihdam sağlamak için Alternatif Bilgi İşlem ve İstihdam Hareketini Teşvik Derneği’ni (SPACE) kurdu. SPACE, hükümet, akademi, bilişim endüstrisi ve diğer profesyonel sektörlerden üyelerden oluşan bir yapıya sahip. 

Okumaya Devam Et

Popüler