Sosyal Medya

Sosyal Medya

Türkiye’deki Sosyal Medya Fenomenleri, Tek Tek Vergi Beyanına Çağrılıyor

mm

Yayınlandı

Tarih:

Türkiye'deki Sosyal Medya Fenomenleri, Tek Tek Vergi Beyanına Çağrılıyor

Uzun süredir beklenen gelişme yaşanmaya başlandı. Sosyal medya fenomenlerinden vergi vermeyenler, tek tek vergi beyanına çağrılıyor.

2016 yılında Vergi Usul Kanunu’nda değişiklik yapılmasının gerekçesi olan ‘sosyal medya fenomenlerinin de vergiye tabi olması’ kararı sonrasına Geli İdaresi Başkanlığı harekete geçti. YouTube ve Instagram gibi mecralardan reklam ve sponsor geliri elde eden ve bunun beyanında bulunmayan fenomenler, tek tek kuruma çağırılmaya ve beyanda bulunmaya davet edilmeye başlandı.

İşte Vergi Zorunluluğu İle İlgili Son Bilgiler

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2016 yılında vergi mevzuatı açısından altyapıyı hazırladı. Geçtiğimiz aylarda eski Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın uyarıları sonrası çalışmalar hız kazandı. Gelir İadesi Başkanlığı, gelir beyanı yapmayan ve vergi ödemeyen fenomenler için inceleme başlattı. Kuruma davet edilen fenomenler, eğer vergi mükellefi olmamışlarsa ilgili işlemleri burada yapılıyor.

OKU  Şaka Gibi Ama Reel: Battle Royale Temalı Tetris 99 Duyuruldu

Fenomenlerin veya içerik üreticilerin 18 yaşının altında olması, süreçten muaf olacakları anlamına gelmiyor. İlgili vergi beyannamesini yasal temsilcilerin doldurması gerekiyor.   Sosyal medya üzerinden kazanç elde etmesine rağmen beyanda bulunmayan kişiler, verginin bir katı kadar daha ceza ödemek durumundalar. Ayrıca verginin ödenmesi gereken süreden tahsiline kadar geçen sürede fazi uygulaması mevcut. 

Sosyal Medya

Ünlülerin Sosyal Medya Hesaplarını Hackleyen Çetenin Mesajları Ortaya Çıktı

mm

Yayınlandı

Tarih:

Ünlülerin Sosyal Medya Hesaplarını Hackleyen Çetenin Mesajları Ortaya Çıktı

Geçtiğimiz yılın sonlarında patlak veren ‘Ducky Layne’ çetesi davasında detaylar kamuoyu ile paylaşılmaya devam ediliyor.

Aralarında Tamer Karadağlı, Erdal Özyağcılar, Berk Oktay, Pınar Altuğ, Neslişah Alkoçlar Düzyatan, Vecihe Deniz Eser, Gamze Özçelik, Seda Akgül, Balçiçek İlter, Merve Oflaz ve Gizem Dinibütünoğlu gibi isimlerin bulunduğu onlarca farklı ünlüyü ağına düşürmeyi hedefleyen çetenin tehdit mesajları ortaya çıktı.

Bir hacker’ın, ünlüyü ağına düşürüp parasını aldıktan sonra kendisine “Soranlara öptüler dersiniz.” yazdığı belirtildi. Çetenin, +1, +44 ve +63 ile başlayan numaralardan mesajlar atarak, “Sayın kullanıcı; adınıza açılmış Instagram hesabınızın kapanmaması için aşağıdaki hesabınızı doğrulayın, aksi takdirde hesabınız kapanacaktır… Instagram ekibi.” şeklinde ‘phishing’’ mesajları attıkları ortaya çıktı.

OKU  Facebook’u Tahtından Eden WhatsApp, Artık En Popüler Sosyal Medya Uygulaması

Çetenin tehdit yöntemleri bununla da kalmıyor. Aleyna Tilki’ye benzerliği ile dikkat çeken Bahar Ç., sahte kimlik düzenleyerek ünlü sanatçının Instagram hesabını kapattırmış. Daha sonrasında çete, “Siz oyun oynadığımı mı zannediyorsunuz? Size güzel sürprizlerim olacak” şeklinde manidar mesajlar göndermiş.

Okumaya Devam Et

Sosyal Medya

USMED Başkanı: Gelecek Seçimlerde Sosyal Medya Fenomeni Başkanlar Görebiliriz

mm

Yayınlandı

Tarih:

USMED Başkanı: Gelecek Seçimlerde Sosyal Medya Fenomeni Başkanlar Görebiliriz
Cumhurbaşkanı Erdoğan yerel seçimlerde ses ve görünüm kirliliğini durdurmak için sosyal ağ kampanyaları başlatacağını belirtti. aynı zamanda Milletlerarası Sosyal Medya Derneği (USMED) Başkanı Said Ercan da bu konuya dair farklı alanlara yönlendirilmiş açıklamalarda bulundu.

Yerel seçimler gitgide artarak yaklaşıyor. bununla beraber Cumhurbaşkanı Erdoğan yerel seçimlerdeki kampanyalar için artık sosyal medyayı kullanacaklarını belirtti. Seçim öncesi atmosferde ses ve görünüm kirliliğini durdurmak namına böyle bir hamle yaptıklarını bildiren Erdoğan’dan daha sonra da Milletlerarası Sosyal Medya Derneği (USMED) Başkanı Said Ercan’dan değişik talimat geldi.

Said Ercan: “Afiş dönemi bitti, hatta duvar ilanı asan partiler bundan böyle gençlere cana yakın gelmiyor. böylece ilerleyen seçimlerde fenomen ya da influencer belediye başkan adayları görebiliriz” dedi. Ülkemizde Facebook’ta 43, Instagram’da 37, Twitter’da ise 9 milyonluk kullanıcı sayısının aşıldığı düşünülürse bu şart hiç de imkansız yok.

OKU  Flickr, Limiti Aşan Kullanıcıların Resimlerini Silmeye Başlayacağı Tarihi Erteledi

Bundan öncesindeki açıklamalarda ise Cumhurbaşkanı şu açıklamalarda bulunmuştu: “Şahsımın Twitter’da takipçi sayısı 13,5 milyona yaklaştı, dünyada ilk sıralarda yer alıyoruz. İnternet kullanımı yaygınlaşıyor. Araç giydirmeleri ve açık hava reklam kanallarını, gazete ve televizyon reklamlarını şamata ve bakış yapmadan devam edeceğiz. Bu Nedenle şikayetleri de büsbütün ortadan kaldırmış olacağız.”

Her ilin kendine has sosyal medya fenomenleri olduğunu düşünürsek ilerleyen dönemlerde fenomenlerini başkan ya da milletvekili adayları olarak görmemiz muhtemel. Hem Said Ercan’ın da yaptığı açıklamaları göze alırsak eğer yeni nesle internet vasıtasıyla varmak daha kolay olacak.

Okumaya Devam Et

Sosyal Medya

Facebook’u Tahtından Eden WhatsApp, Artık En Popüler Sosyal Medya Uygulaması

mm

Yayınlandı

Tarih:

Facebook’u Tahtından Eden WhatsApp, Artık En Popüler Sosyal Medya Uygulaması

Dünyanın en çok aylık aktif kullanıcıya sahip olan ve en popüler sosyal medya uygulaması artık Facebook değil, WhatsApp.

Sosyal medya uygulamaları arasında amansız bir rekabet var. Bu rekabet, en popüler uygulama olma yarışını da beraberinde getiriyor. App Annie firmasının “State of Mobile” adlı raporuna göre ‘En popüler sosyal medya uygulaması’ ünvanı el değiştirerek Facebook’tan WhatsApp’a geçti.

WhatsApp’ın aylık aktif kullanıcı sayısı, Facebook’u ilk kez 2018 yılının Eylül ayında geride bırakmayı başardı.

O günden bu yana sektörün lideri konumundaki Facebook, aylık aktif kullanıcı sayısı konusunda liderliği tekrar ele geçirmeyi başarabilmiş değil. Bununla beraber Facebook ile WhatsApp arasındaki aylık aktif kullanıcı sayısı farkı raporda yer almıyor.

OKU  USMED Başkanı: Gelecek Seçimlerde Sosyal Medya Fenomeni Başkanlar Görebiliriz

WhatsApp’ın kullanıcı sayısı 1.5 milyar kişiyi bulmuş durumda. Facebook ise 2017 yılında 2 milyar kullanıcıya erişmeyi başarmıştı. WhatsApp daha çok mobil cihazlara odaklanan bir uygulama olsa da kullanıcılarının önemli bir kısmı, uygulamanın masaüstü versiyonunu da kullanıyor.

Geçen yılın tamamına bakıldığında Facebook önde olsa da son aylarda liderliği ele geçirmeyi başaran WhatsApp, bu popülerlik artışıyla devam ederse 2019 yılını rahatlıkla zirvede tamamlayacak.

Facebook cephesinden bakıldığında bu durum sıkıntılı gibi gözükse de sosyal medya devinin en büyük rakiplerinden ikisi olan Instagram ve WhatsApp’ın sahibi olduğunu hatırlatmakta da fayda var.

Okumaya Devam Et

Popüler