Sosyal Medya

Yapay Zeka

Yapay Zeka, Verilen Görevi Tamamlamak İçin Hile Yaptı

mm

Yayınlandı

Tarih:

Yapay Zeka, Verilen Görevi Tamamlamak İçin Hile Yaptı

Yapay zekalar ve makineler gittikçe akıllanıyor. Bu yapay zeka ise biraz farklı şekilde “akıllanmış”; çalışmak zor geldiği için araştırmacılardan bilgi saklayarak hile yapıyor.

Google ve Stanford ortaklığında geliştirilen bu yapay zeka, havadan çekilen fotoğrafları kullanarak Google’ın doğruluğuyla meşhur haritalarını oluşturması (ve tersini yapması) için geliştirildi. Sonuç: “neredeyse fark edilemeyen, yüksek frekanslı sinyallere” veri saklayarak hile yapan bir yapay zeka.

Buradaki temel sorun, bilgisayarın en temel çalışma mantığından kaynaklanıyor: Bir bilgisayara siz ne söylerseniz onu yapar. Bu çalışmada da araştırmacılar, haritaları daha hızlı ve isabetli yapmanın bir yolunu bulması için bir yapay zeka üretiyorlar. CycleGAN adlı bu yapay zeka, X ve Y tipi haritaları deneme yanılma yöntemiyle birbirlerine hızlı ve olabildiğince isabetli şekilde dönüştürmekle yükümlü bir nöral ağ olarak tasarlanıyor.

OKU  Yapay Zekâ İşinizi Elinizden Alacak Mı: En Riskli ve En Güvenli Meslekler Açıklandı

İlk gelen sonuçlarda yapay zeka oldukça başarılı çıkıyor. Hatta gereğinden fazla başarılı oluyor ve araştırmacıları şüphelendiriyor. Şüpheleri esas çeken şey ise sokak haritası oluşturma sürecinde kaldırılan ışık parlamaları gibi verilerin, sokak haritasından havadan çekime dönüşte yeniden ortaya çıkması oldu. Bunun üzerine yapılan incelemede CycleGAN’ın yaptığı “uyanıklık” ortaya çıkmış oldu.

Yapay zeka temel olarak iki haritayı birbirine dönüştürmek yerine, birini diğerine nasıl gizlice kodlayacağını öğrendi. Bu yüzden de görselleri birbirine dönüştürürken aslında kaybolması gereken detayları da kaydettiği için yakayı ele verdi.

Burada en ilgi çekici olan ise CycleGan’in makine için kolayca fark edilebilen ancak insan gözüyle anlaşılması imkansız olan renk farklılıklarını kullanmayı akıl etmesi. Yapay zeka öyle bir seviyeye gelmiş ki herhangi bir sokak haritasına herhangi bir havadan çekilmiş harita görüntüsünü kodlayabiliyor.

OKU  Türk Mühendisler, Amazon İçin Yapay Zeka Destekli Chatbot Geliştirdi

Bir görsele başka bir kodlama yapmak yeni bir şey değil. Hatta bunun bir adı bile var: Steganografi. Bir bilgisayarın kendi steganografi yöntemini geliştirmesi ise oldukça yeni.

Bu tür nöral ağlarla çalışırken yeterince dikkatli olunmamasının böyle sorunlara yol açması kaçınılmaz. Bilgisayardan bir işi yapmasını isteyip de sınırlarını dikkatle belirlemedikleri her seferinde araştırmacıların böyle sorunlarla karşılaşma riski var.

CycleGAN, a Master of Steganography adlı makale, 2017 yılında yayınlandı.

Teknotopya sitesinin asıl hesabıdır. Bazı yazılar bu hesap ile paylaşılmaktadır.

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yapay Zeka

Yapay Zekâ İşinizi Elinizden Alacak Mı: En Riskli ve En Güvenli Meslekler Açıklandı

mm

Yayınlandı

Tarih:

Yapay Zekâ İşinizi Elinizden Alacak Mı: En Riskli ve En Güvenli Meslekler Açıklandı

Yapay zekâ geliştikçe bazı mesleklerdeki insan gücüne ihtiyaç da azaldı. Peki gelecekte hangi meslekler yapay zekâ tehdidi altında olacak?

Yapay zekânın gelişmesiyle birlikte makineler ve bilgisayarlar, belirli çalışma ortamlarında insanların yerlerini almaya devam ediyor. Durumu bu şekilde açıkladığımız zaman işin ciddiyeti biraz daha az gibi görünse de uzmanlar tam tersini söylüyor.

Çin’in önde gelen yapay zekâ uzmanı Kai-Fu Lee, gelecekteki mesleklerin yarısının 15 yıl içerisinde yapay zekâlar tarafından yapılacağı açıklamasında bulundu.

30 yılın üstünde bir yapay zekâ tecrübesi olan Lee, insanları belirli mesleklerde işsizlik sorunlarının yaşanacağı konusunda uyardı ancak yapay zekâ insanların yaptığı her şeyi yapamadığı için dünyanın sonunun gelmediğini de belirtti.

OKU  Yapay Zekâ İşinizi Elinizden Alacak Mı: En Riskli ve En Güvenli Meslekler Açıklandı

Lee, yapay zekânın yaratma, kavramsallaştırma, karışık stratejik planlama yapma ya da ciddi el göz koordinasyonu gerektiren karışık işler gibi görevleri yapamayacağına inanıyor. Aynı zamanda göz kontağı kurmak ya da şefkat göstermek gibi kavramlar da yapay zekâya fazlasıyla uzak.

Bazı meslekler hızlı bir şekilde ortadan kaybolacak olsa da bazı meslekler uzun bir süre daha güvende. Hızlıca bu mesleklere göz atalım:

Yapay zekânın öncelikli olarak ele geçireceği meslekler

Satış ve Pazarlama Araştırması Sigortacılık Güvenlik Görevlileri Kamyon Şoförleri İhtiyaç Kredisi Sağlayıcıları Finans ve Spor Gazetecileri Muhasebeciler ve Finansal Analizciler Meyve toplayıcıları Yatırım Uzmanları Radyologlar

Yapay zekâ tehdidi altında olan meslekler

Tele Pazarlamacılık Müşteri Desteği Depo İşçileri Yazmanlar Telefon Operatörleri Kasiyerler Fast Food Çalışanları Bulaşıkçılar Montaj Hattı Müfettişleri Kuryeler

OKU  Türk Mühendisler, Amazon İçin Yapay Zeka Destekli Chatbot Geliştirdi

Bu meslekler ciddi manada yapay zekânın tehlikesi altında olsalar da yapay zekâ insanların yaptığı belirli eylemleri gerçekleştiremediği için güvende olan meslekler de mevcut. Güvende olan meslekler ise aşağıdaki şekilde listelendi:

Yapay zekânın yapamayacağı meslekler

Psikolog Terapist Medikal Bakıcılar Yapay Zekâ Araştırmacıları ve Mühendisleri Bilim Kurgu Yazarları Öğretmenler Savunma Avukatları Bilgisayar Mühendisleri Bilim İnsanları Müdürler

Şu an için nasıl bir geleceğin bizi beklediği konusunda her şey hayal gücümüze bağlı olsa da bundan yalnızca birkaç yıl sonra her şeyin çok daha farklı bir halde olacağını söyleyebiliriz.

Okumaya Devam Et

Yapay Zeka

Türk Mühendisler, Amazon İçin Yapay Zeka Destekli Chatbot Geliştirdi

mm

Yayınlandı

Tarih:

Türk Mühendisler, Amazon İçin Yapay Zeka Destekli Chatbot Geliştirdi

Yapay zeka destekli chatbotlar üzerine uzun yıllardır çalışmalar yürüten Türk kökenli şirket Cbot, e-Ticaret devi Amazon için bir chatbot geliştirdiklerini duyurdu.

Bankacılık, e-ticaret, telekomünikasyon ve çağrı merkezleri gibi müşteri deneyimi iyileştirmelerinin kritik öneme sahip olduğu sektörlerde yapay zekanın kullanımı günden güne artıyor. Müşteri soru ve sorunlarını reel bir kişiyi araya sokmadan yapay zeka desteği ile çözüme kavuşturan chatbotlar ile bu noktada en önemli uygulamalardan biri.

Dünyaca ünlü teknoloji devlerinin bulunduğu Silikon Vadisi’nde ve Türkiye’de birer Ar-Ge merkezine sahip olan Cbot, kullanıma sunduğu gelişmiş chatbotları ile Amazon ve eBay gibi dünya çapında hizmet veren şirketler başta olmak üzere pek çok şirketle ortaklık kurarak faaliyetlerini genişletiyor.

OKU  Türk Mühendisler, Amazon İçin Yapay Zeka Destekli Chatbot Geliştirdi

Şirketin son 5 yıldır üzerinde çalışmış olduğu Doğal Dil İşleme Motoru (NLP Engine), latin alfabesi kullanan tüm dilleri destekleyen muhteşem genişlikte bir alt yapıya sahip. Bu geniş alt yapı, global rakiplerle Türkçe’de karşılaştırıldığında, şu anda en yüksek doğruluk oranını veren doğal dil işleme teknolojisi olarak karşımıza çıkıyor.

Cbot’un kurucusu olan Mete Aktaş, dünyanın en değerli şirketi konumunda bulunan Amazon için geliştirdikleri chatbotunun ürün önerisi sunma özelliği gibi gelişmiş bir özelliğe sahip olduğunu dile getirirken, geliştirdikleri botlarda müşterileri soruları yanıtlama, müşteriye hedef bazı sorular sorarak ürün önerisinde bulunma, satış sonrasında müşteri desteği sağlayama gibi özellikler yer aldığını belirtti.

Okumaya Devam Et

Popüler