Sosyal Medya

Haberler

Yeni iPhone Modellerinde Belirli Bulunması Gereken 12 Özellik

mm

Yayınlandı

Tarih:

Yeni iPhone Modellerinde Belirli Bulunması Gereken 12 Özellik
Apple’ın büyüyen teknoloji ve kullanıcı arzları doğrultusunda yeni iPhone modellerine ilave etmesi gereken 12 özelliği listeliyoruz.

Apple’ın 2018 senesinin son aylarında piyasaya sürdüğü iPhone Xs, Xs Max ve XR modelleri; oldukça yüksek bir performans ve gelişmiş kamera tecrübeyi sunuyordu ancak aygıtların en ucuzu olan XR’ın dahi maliyeti ciddi derecede yüksekti. Hal böyle olunca Apple, bu sene satış sayılarında evvelki senelere göre daha makûs neticeler elde etti ve bu sayıları söylememe kararı aldı.

Son birkaç senede piyasaya çıkan iPhone modellerinin çok ciddi yenilikler sunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz ancak Android tarafında da, özellikle Çinli üreticilerin rekabete girmesiyle beraber işler oldukça kızıştı. Apple’ın bu rekabeti iyice kızıştırması için ise önümüzdeki senelerde daha büyük yenilikler yapması gerekiyor. Biz de yeni iPhone’larda görmeyi beklediğimiz, veya en azından görmek istediğimiz 12 özelliği sizler için listeledik.

12. Kamera çıkıntısının kaldırılması:

Günümüzde bir hayli telefonda bulunan kamera çıkıntıları, büyük bir çoğunluk tarafından hoşlanılmıyor. Telefonu kılıfsız kullanırken masa ve eşi yerlere koyduğunuzda rahatsız edici bir tecrübe sunan bu çıkıntının artık yaşamımızda olmaması gerekiyor.

11. Touch ID:

Apple’ın kaldırdığı bir teknolojiyi geri getirmesi oldukça ender tesadüfülen bir gidişat ancak Face ID bazı vaziyetlerde eksik kalabiliyor. Yalnızca dikey konumda çalışan Face ID, farklı senaryolarda kullanıcıları çileden çıkarabiliyor. İşte bu surattan Apple, ekrana defineli parmak izi okuyucu teknolojisini geliştirerek gelecek iPhone modellerine getirir ve Face ID ile Touch ID arasındaki tercih hakkını kullanıcılara vazgeçerse, oldukça güzel bir saldırı yapmış olur.

OKU  General Mobile, 34 Ülkeye Satılacak Yeni Amiral Gemisi GM 9 Plus'ı Duyurdu

10. Daha iyi ön kamera:

Apple’ın iPhone modelleri, genelde kamera anlamında oldukça iyi performans gösteriyor. Arka kamera ile alakalı kullanıcıların pek şikayeti olmasa da iPhone’ların ön kameraları rakiplerinin azıcık gerisinde kalabiliyor. Özellikle iPhone Xs vs Xs Max modellerinde surat hoşlaştırma özelliği kullanıcıların tepkisine sürüklemişti. Daha sonra Apple, bu mevzuyla alakalı bir aktüelleme yayınlayarak meseleyi bir nebze çözmüştü.

9. Süratli kablosuz şarj:

Apple’ın iPhone 8 ve iPhone X modelleriyle birlikte Qi kablosuz şarj standardını desteklemesi, hepimiz tarafından pozitif karşılandı. Bir Hayli Android telefon üreticisi 10W, hatta 15W kablosuz şarj takviyeyi sunarken Apple’ın yeni jenerasyon iPhone’larında bu kıymet 7.5W seviyesinde. iPhone X’da ise yalnızca 5W ile hudutlu.

8. Daha geniş bulut depolama:

Apple’ın bulut depolama servisi iCloud, yeni alınan her iPhone ile beraber 5 GB fiyatsız depolama alanı sunuyor. Günümüzde 4K videoların ebatlarını düşündüğümüzde bu kapasite netlikle yeterli değil. Apple, 50 GB depolama alanını aylık 6,49 TL’ye satıyor olsa da her ay böyle bir fiyat ödeme gerekliliği kullanıcılar tarafından güzel karşılanmıyor. Bu vaziyette kullanıcılar, Dropbox ve Google Drive gibi üçüncü parti bulut depolama servislerine yöneliyorlar.

7. Apple Pencil takviyeyi:

Uslu telefon ekranlarının her geçen gün gelişmesi, kullanıcılar tarafından arzını da artırıyor. Samsung’un Galaxy Note serisiyle bu alanda elde ettiği zaferin ardından Apple da en azından iPhone Xs Max ve onun halefi olacak modeller için Apple Pencil takviyeyi getirse güzel karşılanabilir.

OKU  Popüler Uygulamalar, Kullanıcıların Şahsi Bilgilerini Facebook'a mı Yolluyor?

6. Ekranın altında bulunan ana ekrana dönüş ‘butonu’nun kaldırılması:

iPhone X ile birlikte fiziksel home butonunu kaldıran Apple, bu butonun yerine aygıtlara oldukça anlamsız bir ‘ana ekran çubuğu’ ilave etti. Apple’ın uslu telefon dünyasına kazandırdığı hareket hakimiyetleri oldukça kullanışlı olsa da o çubuğa çok da gerek yok. Huawei ve Xiaomi gibi üreticiler, ekrandan hiçbir kayıp sağlamadan bu özelliği kendi arayüzlerine entegre etmeyi muvaffak oldular. Apple için de bu çok güç olmamalı.

5. Daha yüksek batarya kapasitesi:

Bir Hayli Android telefon üreticisi, iPhone’lardan çok daha yüksek batarya kapasiteleri sunuyor. iOS’in sunduğu gelişmiş pil yönetimi özellikleri, daha büyük bir pil ile buluştuğunda şahaneler yaratabilir.

4. Daha iyi çentik tasarımı:

Apple’ın en azından 2020 senesine kadar çentiği kaldırmayı düşünmediğini öğreniyoruz. Apple’ın ön kamera ve sensörler için geliştireceği çözüme kadar kullanılan çentik, azıcık daha estetik hale getirilebilir. Daha ufak bir çentik ve buna uygun sistem animasyonları, çentik tamamen kalkana kadar kullanılabilir.

3. Gelişmiş gece modu:

iOS makinelerde ‘Renkleri Tersine Çevir’ isimli özellik sayesinde bir nebze de olsa gece moduna eş bir kullanım elde etmek muhtemel. MacOS Mojave ile beraber yaşamımıza giren sistem bazında gece modu ise iOS makinelerde bulunması gereken en ehemmiyetli özelliklerden biri. Tüm uygulamaları koyu renklere çeviren bu özellik, bir hayli iPhone kullanıcısı tarafından bekleniyor.

OKU  FIFA 19'daki Penaltı Mekaniklerinin Bozuk Olduğunu Gösteren Videolar

2. USB-C iletişimi:

Apple’ın yeni iPad Pro ile USB-C iletişimi kullanmaya başlaması, iPhone’larda da böyle bir farklılığının geleceği güzergahında coşku uyandırdı. Tüm işleri tek bir irtibat, başka bir deyişle USB-C ile yapmayı kasteden Apple’ın yeni iPhone’lara bu yeniliği getirmesi büyük ses uyandırabilir. Değişik Android üreticilerinin de birkaç yıldır USB-C irtibatına geçiş yapması sayesinde tüm telefonların aynı giriş üzerinden şarj olması ve bilgi aktarımı sağlaması kullanıcılar için oldukça kullanışlı olacaktır.

1. Daha uygun maliyetler:

Apple’ın özellikle bu sene çıkardığı iPhone modelleri, maliyetleri sebebiyle hem ülkemizde hem de dünyada ciddi tenkitler aldı. Özellikle iPhone Xs Max’in 14 bin TL’yi bulan maliyetleri, cepleri yaktı. Natürel bu tenkit, Apple’a has değil; son birkaç yıldır Samsung ve Huawei gibi üreticiler de maliyetlerini ciddi derecede artırdı ve bu çoğalışlara devam ediyorlar. Uslu telefon piyasasının yavaş yavaş doygunluğa eriştiğini düşünürsek, yüksek maliyetli aygıtların önümüzdeki yarıyılda pek talihlerinin olduğunu söyleyemeyiz.

Apple’ın gelecek iPhone modellerinde bu listemizde bahsettiğimiz geliştirmeleri yaptığında bir hayli kullanıcının pozitif tepkilerini toplayacağını düşünüyoruz. Listemiz hakkında görüş, teklif ve değerlendirmelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bibliyografi: 1, 2

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haberler

Android 9.0 Pie Güncellemesini 2019’da Alacak Telefonların Tam Listesi Açıklandı

mm

Yayınlandı

Tarih:

Android 9.0 Pie Güncellemesini 2019’da Alacak Telefonların Tam Listesi Açıklandı

Akıllı telefon üreticileri en yeni cihazlarına güncelleme önceliği verse de eski cihazlar da kademeli olarak yeni Android sürümüne kavuşuyor. Android 9.0 Pie güncellemesini 2019 boyunca cihazlara ulaştırmak için çalışacak üreticiler, genellikle yaşanabilecek gecikmelerden kaynaklı sorunların ortaya çıkmaması adına net bir tarih açıklamıyor.

Bu haberimizde sizler paylaşacağımız tarihlerin birer tahmin olduğunu söylemekte yarar var. Lafı daha fazla uzatmadan gelin hangi cihazların ne zaman Android 9.0 Pie güncellemesine kavuşacağına birlikte bakalım.

Google

Google daha önce hangi cihazların Android 9.0 Pie güncellemesi alacağını açıklamıştı. Pixel serisinden önce Nexus etiketiyle satışa çıkan cihazlara verilen 2 yıl sürüm güncelleme ve 3 yıl güvenlik güncelleme garantisi, 3 yaşını dolduran Nexus 6P ve Nexus 5X için son buluyor. Google’ın güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Pixel 2 ve Pixel 2 XL – Güncellendi. Pixel ve Pixel XL – Güncellendi. Android One programına dahil olan ve Ekim 2017’den sonra satışa çıkan tüm Android cihazlar – Bu yıl içinde güncellenecek.

Samsung

Samsung, her sene 4 üst segment akıllı telefonun tanıtıyor ve bu cihazlara 2-3 yıl boyunca güncelleme desteği sunuyor. Samsung’un daha önceki güncelleme programları incelendiğinde, diğer serilerin ne zaman güncelleme alacağını tahmin etmek çok da zor değil. Samsung’un güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Galaxy S9/S9+ – Güncellendi. Galaxy Note 9 – Güncellendi. Galaxy Note 8 – Güncellendi. Galaxy S8/S8+ – Mart ayında güncellenecek. Galaxy A6/A6+ – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy A7 (2018) – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy A8 (2018)/A8+ (2018)/A8 Star – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy A9 2018 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J2 2018/J2 Core – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J4 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J6+ – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy On7 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy Tab S4 10.5 – Nisan ayında güncellenecek. Galaxy J4+ – Mayıs ayında güncellenecek. Galaxy J6 – Mayıs ayında güncellenecek. Galaxy J7 (2017)/J7 Duo/J7 Neo – Temmuz ayında güncellenecek. Galaxy Tab S3 9.7 – Ağustos ayında güncellenecek. Galaxy Tab A 2017 – Ekim ayında güncellenecek. Galaxy Tab A 10.5 – Ekim ayında güncellenecek.

OKU  Yakın Gelecekte Telefonlarımızı Wi-Fi Aracılığıyla Şarj Edebileceğiz

LG

Samsung gibi neredeyse tüm modellerine güncelleme desteği sunan bir diğer marka olan LG, geçtiğimiz günlerde bu yıl için iyi bir işletim sistemi sunabilmek adına güncelleme üzerinde çalışan ekibin biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu açıkladı. LG’nin güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

LG G7 One – Güncellendi. The LG G7 ThinQ – Bu yıl içinde güncellenecek. The LG V30 – Bu yıl içinde güncellenecek. The LG V20 – Bu yıl içinde güncellenecek.

Huawei

Android 9.0 Pie güncellemesinde diğer üreticilerden hızlı davranan Huawei, birçok cihazına EMUI 9.0 güncellemesiyle birlikte Android 9.0 Pie’ı ulaştırdı. Huawei’nin güncelleme almış olan cihazlarını aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

Huawei Mate 10 – Güncellendi. Huawei Mate 10 Pro – Güncellendi. Huawei Mate 10 Porsche Design – Güncellendi. Huawei Mate RS Porsche Design – Güncellendi. Huawei P20 – Güncellendi. Huawei P20 Pro – Güncellendi. Huawei P20 Lite – Bu yıl içinde güncellenecek. Honor 10 – Güncellendi. Honor View 10 – Güncellendi. Honor Play – Güncellendi.

OKU  YouTube'a Instagram Tadında 'Keşfet' Özelliği Geliyor

Motorola

Motorola, daha önce paylaştığı bir blog yazısıyla güncelleme alacak cihazlarını açıklamıştı. Moto E5, E5 Plus ve E5 Play’in olmadığı listeyi aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Moto Z3 – Güncellendi. Moto Z3 Play – Güncellendi. Moto Z2 Force – Bu yıl içinde güncellenecek. Moto Z2 Play – Bu yıl içinde güncellenecek. Moto X4 – Güncellendi. Moto G6 Plus – Güncellendi. Moto G6 – Güncellendi. Moto G6 Play – Güncellendi.

OnePlus

OnePlus, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla Android 9.0 Pie beta sürümü üzerinde çalıştıklarını ve güncellemelerin yakın zamanda cihazlara ulaşacağını açıklamıştı. OnePlus’ın güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

OnePlus 6 – Güncellendi. OnePlus 5 ve 5T – Güncellendi. OnePlus 3 ve 3T – Bu yıl içinde güncellenecek.

Nokia

HMD Global’dan sonra akıllı telefon piyasasına etkili bir geri dönüş yapan Nokia, güncellemeler konusunda oldukça hızlı davranıyor. Nokia’nın güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

OKU  1500 Karenin Birleşmesiyle Ortaya Çıkan Muhteşem Lamborghini Resmi

Nokia 3 ve Nokia 5 – Güncellendi. Nokia 5.1 plus – Güncellendi. Nokia 6 – Güncellendi. Nokia 6.1 – Güncellendi. Nokia 7 Plus – Güncellendi. Nokia 8 – Güncellendi. Nokia 8 Sirocco – Bu yıl içinde güncellenecek.

HTC

Son dönemde satış rakamlarında yaşanan hayal kırıklıklarıyla gündeme gelen HTC, yalnızca 4 cihazına güncelleme desteği sunacak. HTC’nin güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

HTC U11 Life – Güncellendi. HTC U12+ – Bu yıl içinde güncellenecek. HTC U11 – Bu yıl içinde güncellenecek. HTC U11+ – Bu yıl içinde güncellenecek.

Sony

16 Ağustos 2018’de yaptığı açıklamayla güncelleme alacak cihazlarını açıklayan Sony, her zaman olduğu gibi amiral gemilerine öncelik tanıyacak. Sony’nin güncelleme alan ve önümüzdeki günlerde alacak olan cihazlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Sony Xperia XZ2 – Güncellendi. Sony Xperia XZ2 Premium – Bu yıl içinde güncellenecek. Sony Xperia XZ2 Compact – Güncellendi. Sony Xperia XZ Premium – Güncellendi. Sony Xperia XZ1 – Güncellendi. Sony Xperia XZ1 Compact – Güncellendi. Sony Xperia XA2 – Bu yıl içinde güncellenecek. Sony Xperia XA2 Ultra – Bu yıl içinde güncellenecek. Sony Xperia XA2 Plus – Bu yıl içinde güncellenecek.

2019 yılında Android 9.0 Pie güncellemesi alacak cihazları sizlerle paylaştığımız yazımızın sonuna geldik. Diğer şirketlerden de güncelleme açıklamaları geldikçe, sizlerle paylaşıyor olacağız. Kaçırmamak için takipte kalın.

Okumaya Devam Et

Haberler

Hayatımızın Önemli Bir Parçası Olan Uyku, Hayvanlar İçin de Bu Kadar Önemli mi?

mm

Yayınlandı

Tarih:

Hayatımızın Önemli Bir Parçası Olan Uyku, Hayvanlar İçin de Bu Kadar Önemli mi?

Köpeklerin, kedilerin, fillerin, yarasaların, bal arılarının, insanların ve hatta diğer birçok canlının ortak bir noktası var: uyku. Hatta bilim insanları henüz uymayan bir canlı bulabilmiş değil. Peki, uyku hayatta kalmak için gerçekten gerekli mi?

Uykusuzluğun yarattığı tehlike

Birçok insan uykunun ne kadar gerekli olduğunu bilir. Bir geceyi uykusuz geçirmek çoğu insanın gününü zorlaştırır. Hatta zayıf uyku düzeninin uzun vadede diyabet ve kalp rahatsızlıklarıyla bağlantılı olduğu biliniyor. Peki, hayvanlarda da böyle bir bağlantı var mı? Onlarda da uyku bu kadar kritik öneme sahip mi?

1890’larda Rusya’daki ilk kadın fizikçilerden olan Marie de Manacéïne uykuyla ilgili araştırmalar yaptı. Manacéïne “Hepimiz yaşamı severiz ve hepimiz olabildiğince uzun yaşamak isteriz ancak buna rağmen hayatımızın üçte birini hatta bazen yarısını uyuyarak geçiririz” dedi. Uykuya olan merakı gayet açık olan Manacéïne, hayvanlar üzerinde bir deney gerçekleştirdi.

OKU  Metro Exodus'un Sistem Lüzumları Yayınlandı RTX 2080 Ti Kapsar

Şu an bakıldığında oldukça acımasız gelen bir deney gerçekleştiren fizikçi, köpek yavrularını sürekli uyanık tuttu ve birkaç gün sonra hayvanların uyku yoksunluğundan öldüğünü gözlemledi. İlerleyen yıllarda deneylerini kemirgenler ve hamamböcekleri gibi farklı hayvanlar üzerinde gerçekleştirmeye devam etti ve hepsinde de aynı sonucu aldı. Ancak deneylerin sonucunun uykuyla bağlantısı hâlâ bulunamadı.

Gözlerini dinlendirenler

Tamamen uykusuz kalmak oldukça zararlı, ancak bazı canlılara oldukça kısa süreli uykuların yettiği keşfedildi. Bilim insanlarının söylediklerine göre, uykunun fonksiyonunu tam olarak anlayabilmek için bu hayvanlar oldukça kilit bir rol oynayabilir.

Şubat ayında, Science Advances dergisinde meyve sineklerinin uyku alışkanlıklarına dair bir araştırma yayınlandı. Araştırmanın yazarlarından Giorgio Gilestro “Bazı sineklerin neredeyse hiç uyumadığını fark ettik” açıklamasında bulundu.

OKU  General Mobile, 34 Ülkeye Satılacak Yeni Amiral Gemisi GM 9 Plus'ı Duyurdu

Gilestro ve çalışma arkadaşları, dişi sineklerin yüzde altısının günde 72 dakikadan daha az uyduğunu fark etti, hatta bir tane dişi sineğin günde 4 dakikadan bile daha az uyduğunu gözlemledi. İlerleyen deneylerde çalışmayı gerçekleştiren ekip, sineklerin yüzde 96’sını uykusuz bırakmış ancak sinekler, köpek yavruları gibi erken ölmemiş hatta normal uyku düzeni olan kontrol grubuyla aynı yaşam ömrüne sahip oldu.

Max Planck Enstitüsü Kuş Bilimi Uzmanı Niels Rattenborg ve çalışma arkadaşları, 2016’da Galapagos Adaları’nda fregat kuşu üzerinde bir deney gerçekleştirdi. Yapılan deneyde kuşların beyinlerdeki elektriksel aktiviteyi ölçmek için kuşlara ufak bir cihaz yerleştirildi. Ölçümlere baktıklarında kuşların bazen okyanus üzerinde süzülürken beyinlerindeki bir lobun uyuduğunu hatta bazen uçtukları sırada beyin loblarının her ikisinin de eş zamanlı olarak uyuduğunu gözlemledi.

OKU  Steam, 2 Gün Süresince Fiyatsız Oynayabileceğiniz 2 Oyunu Söyledi

Daha şaşırtıcı olan kısım ise fregat kuşlarının ortalama olarak günde sadece 42 dakika uyumaları. Rattenborg, hiç uykuya ihtiyaç duymayan canlı konusunda ise “Her şey mümkün. Ancak kısa süre uyuyan hayvanlar üzerindeki araştırmalara göre hiçbiri tamamen uykusuz değil. Minimum düzeydeki uyku bile oldukça önemli, hatta bu muhteşem az uyuyan hayvanlarda bile geçerli” dedi.

Okumaya Devam Et

Haberler

Dünyanın En Büyük Serbest Açık Kaynak Kod Tesisi Kerala’da Açıldı

mm

Yayınlandı

Tarih:

Dünyanın En Büyük Serbest Açık Kaynak Kod Tesisi Kerala'da Açıldı

Dün, ‘Swatantra’ adlı dünyanın en büyük entegre serbest açık kaynak kod BT (Bilişim Teknolojileri) tesisi açıldı. Indian Web 2 tarafından bildirildiği üzere tesis, 2009 yılında Kerala hükümeti tarafından kurulan Uluslararası Serbest Açık Kaynak Kod Merkezi (ICFOSS) tarafından geliştirildi.

Kuruluşun, Kerala ve dünya çapında FOSS’u yaygınlaştırma amacı bulunuyor. Swatantra, serbest açık kaynaklı bir yazılım eğitim alanına ve bir kuluçka merkezine ev sahipliği yapacak.

Bilmeyenler için tanımlama yapmak gerekirse, kullanıcıların herhangi bir amaç için kısıtlama olmadan programları çalıştırmalarına ve gereksinimlerine göre değiştirmelerine izin veren yazılım “FOSS” olarak adlandırılır. Swatantra’yı kullanarak Kerala hükümeti, bilgiye demokratik erişim ve sürdürülebilir ekonomik gelişme sağlamayı amaçlıyor.

Hindistan Merkez Hükümeti, 2015 Mart ayında tüm e-yönetim sistemleri için FOSS’u kabul etti. FOSS tabanlı sistemler, makul maliyetlerle daha fazla güvenilirlik, şeffaflık ve verimlilik sundukları için dünyada hızla popülerlik kazanıyorlar. Kerala, 2001 yılında FOSS yanlısı bir BT politikası benimsedi ve bunu yapan ilk ülke oldu.

OKU  Steam, 2 Gün Süresince Fiyatsız Oynayabileceğiniz 2 Oyunu Söyledi

Kerala ayrıca, FOSS’u akademisyenler, şirketler ve devlet içinde istihdam sağlamak için Alternatif Bilgi İşlem ve İstihdam Hareketini Teşvik Derneği’ni (SPACE) kurdu. SPACE, hükümet, akademi, bilişim endüstrisi ve diğer profesyonel sektörlerden üyelerden oluşan bir yapıya sahip. 

Okumaya Devam Et

Popüler